PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2016/2017
   Přihlásit přes CAS
Ideologické obrazy a česká společnost v letech 1945 - 2010 - YMO054
Anglický název: Ideological Images and Czech Society in the Years 1945 - 2010
Zajišťuje: Program Orální historie - soudobé dějiny (24-KOHSD)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2016 do 2016
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:3/0, Z [DS]
Počet míst: neomezen / neurčen (57)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. PaedDr. Miroslav Vaněk, Ph.D.
Vyučující: prof. PaedDr. Miroslav Vaněk, Ph.D.
Je neslučitelnost pro: YMO126
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: prof. PaedDr. Miroslav Vaněk, Ph.D. (09.03.2016)
Kurz je určen všem studentům, zajímajícím se o naši nedávnou minulost, především pak těm, kteří si kladou otázky, související s ideologickým a propagandistickým výkladem našich nejnovějších dějin. Prostřednictvím vybraných ideologických a propagandistických obrazů, jakož i vykreslováním naší minulosti dobovými uměleckými prostředky budou charakterizovány jednotlivé politické či společenské události, vystihující obecnější a širší problematiku naší nedávné minulosti. Stranou nezůstane ani otázka, zda historii píší vždy jen vítězové. Kurz bude využívat i mnoha dokumentárních, filmových či literárních materiálů na kterých bude dokladovat ono ideologické a propagandistické využití jeho tvůrci. Stranou nezůstane ani otázka nahrazení diktátu ideologie diktátem peněz. Novým technologickým šiřitelem různých "zaručených" zpráv jsou nová média. Kurz by měl naučit studenty kriticky vyhodnocovat různá ideologická sdělení a propagandistické kanály.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Jana Wohlmuth Markupová, Ph.D. (08.01.2019)

Podmínkou nutnou k účasti je registrace společně s kurzem P. Mückeho "Cestování napříč 20. stoletím: český případ v historické perspektivě - YMO048". (V případě registrace pouze jednoho kurzu není účast možná.)

Od LS 2018/19 je nově nastavena korekvizita i zde v SIS. Pakliže by u Vás nastaly problémy se zápisem, proveďte prosím kontrolu zápisu (viz sekce Rekvizity).

Místo konání: Sport Centrum Žinkovy (u Nepomuka). Termín: 12.-14. 4. (Začátek v pátek v 15:00, konec v neděli ve 12:00.)

Cena dvojkurzu: 1300,- Kč. Po minulých zkušenostech jsme nuceni vybírat nevratnou zálohu (650,-), zbytek (650,-) se platí na místě.

Zálohu 650,- Kč prosím zaplaťte nejpozději do 3. 3. 2019 převodem na bankovní účet FHS UK:

č. účtu: 27-1842600277/0100

variabilní symbol: 720304

zpráva pro příjemce: Vaše jméno a příjmení (Žinkovy)

V ceně je zahrnuto ubytování a strava, doprava je individuální a není zahrnuta v ceně kurzu.

Vzhledem k velkému zájmu o blokové kurzy v předešlých letech byly po dohodě obou vyučujících stanoveny následující priority při registraci studentů magisterského i bakalářského studia pro případ zaplnění kapacity:
1. studenti mgr. studia 1., případně 2. ročníku OH - SD
2. studenti mgr. studia z ostatních kateder FHS
3. studenti bc. studia z FHS
4. studenti z ostatních fakult UK (nutnost před započetím kurzu via e-mail garantům doložit, že kurz souvisí s jejich specializací či s výzkumným zájmem např. při zpracování bc. či mgr. práce)
Garanti si vyhrazují právo postupovat dle těchto kritérií v případě překročení kapacity kurzu.

(V případě menšího počtu účastníků než 50 osob bude muset být kurz realizován ve stejném termínu v Praze bez doprovodného programu).

Podmínkou pro udělení kreditů je kromě aktivní účasti též včasné odevzdání výstupu, jehož parametry budou upřesněny na místě.

 

 

Probírané širší celky:

1. Totalitní propaganda (nacismus a stalinismus). Léta 40. a 50. Zdroje a obrazy (dokumenty: Triumf vůle. Stalinův pomník, Mandelinka bramborová, Iron Giant ad.) .
2. Zlatá šedesátá? (Vlasatci, máničky a hippies - alernativní způsob života vs. konformita. (Dobové dokumenty: Jak se baví současná mládež ad.).
3. Propaganda v každodennosti (léta 70. a 80.). Povolená kritika života za normalizace (rozkrádání, úplatky, pracovní doba, neodstatkové zboží, chalupa "můj dům, můj hrad") vs. ideologické působení posilující policejní násilí (ukázky Major Zeman, Žena za pultem, V pátek není svátek).
4. Retro pohledy na naši minulost, aneb působí propaganda i dnes? Píší dějiny opět vítězové? Pamětní instituce a jejich "výklad" minulosti" (Mýty o socialistických časech? Seriál Retro odraz doby minulé? - didaktika nebo propaganda?).

5. Propaganda v současném mediálním světě, jak uchránit zdravý rozum? Kritické myšlení jako účinný nástroj proti proagandě a manipulaci.

 

Seznam literatury:
CAINER, R. Žulový Stalin. Osudy pomníku a jeho autora.ARSCI, Praha 2008.
OTÁHAL, M. Opozice, moc a společnost. Praha, 1996.
OTÁHAL, M.: Normalizace 1969 ? 1989. Příspěvek ke stavu bádání. Praha, 2002.
BÍLEK,A. Petr, ČINÁTLOVÁ, Blanka (eds.): Tesilová kavalérie. Popkulturní obrazy normalizace, Pistorius & Olšanská 2010, 256 s.
DRDA, A., Mýty o socialistických časech, Člověk v tísni 2010.
MACURA, Vl., Štastný věk, Academia, 1992.
VANĚK, M., Byl to jenom Rock ´n ´roll? Academia, 2010.
BLAŽEK, P. - LAUBE, R. - POSPÍŠIL, F.: Lennonova zeď v Praze. Praha, 2003. Dvě desetiletí před listopadem 1989. Praha, 1993.
VANĚK, M., (ed.) Obyčejní lidé?! Academia, 2009.

Ke stažení budou články k problematice tzv. vyrovnání se s minulostí a problematice 3. odboje.

Klasifikace zápočet/esej + 100% účast na kursu.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK