PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Úvod do studia občanské společnosti (kombinovaná forma) - YMN11UDS
Anglický název: Introduction to Civil Society Studies (distance learning)
Zajišťuje: Program Studia občanské společnosti (24-KSOS)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/8, Z [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Úroveň:  
Garant: Mgr. Dana Moree, Dr.
Mgr. Magdaléna Šťovíčková Jantulová
JUDr. Lenka Deverová
Vyučující: JUDr. Lenka Deverová
Mgr. Dana Moree, Dr.
Mgr. Magdaléna Šťovíčková Jantulová
Záměnnost : YMN01UDS
Je záměnnost pro: YMN01UDS
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Dana Moree, Dr. (22.09.2020)
Anotace: Oblast občanské společnosti je v České republice velmi různorodá a to jak z hlediska teorií, reálné situace v praxi, organizačních forem i aktivit, které se na ně váží. Předmět by měl dát studujícím vhled do teoretických východisek oboru i do praktického fungování a jednání organizací občanské společnosti. Předmět je rozdělen do třech blokových částí: Úvod do studia organizované občanské společnosti, akademické dovednosti pro studium a základy práva pro občanskou společnost. Jednotlivé bloky budou uspořádány vždy tak, že studující se nejdříve dozvědí patřičné informace a na ně naváže beseda s několika hosty představujícími různé typy organizací občanské společnosti. Tak budou mít možnost se seznámit s formami OOS, jejich jednáním i reflexí jednotlivých aktérů a v neposlední řadě i s problémy, se kterými se organizace i jednotlivci setkávají v kontextu nejen české občanské společnosti.
Požadavky k zápisu
Poslední úprava: Kristýna Macková (23.08.2021)
Kurz je určen výhradně studujícím 1. ročníku studijního programu SOS, a není proto možné si jej zapsat po webu.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Dana Moree, Dr. (17.09.2023)

Anotace:

Oblast občanské společnosti je v České republice velmi různorodá a to jak z hlediska teorií, reálné situace v praxi, organizačních forem i aktivit, které se na ně váží. Předmět by měl dát studujícím vhled do teoretických východisek oboru i do praktického fungování a jednání organizací občanské společnosti. Předmět je rozdělen do třech blokových částí: Úvod do studia organizované občanské společnosti, akademické dovednosti pro studium a základy práva pro občanskou společnost. Jednotlivé bloky budou uspořádány vždy tak, že studující se nejdříve dozvědí patřičné informace a na ně naváže beseda s několika hosty představujícími různé typy organizací občanské společnosti. Tak budou mít možnost se seznámit s formami OOS, jejich jednáním i reflexí jednotlivých aktérů a v neposlední řadě i s problémy, se kterými se organizace i jednotlivci setkávají v kontextu nejen české občanské společnosti.

 

Témata:

Pátek 6.10. 2023

 

Úvod do studia organizované občanské společnosti

 

Akademické dovednosti pro studium I

 

Setkání s hostem – 14.30 – 15.20 hod. - Lucie Bílková – Evropské hlavní město kultury a Díky, že můžem

 

 

Pátek 1.12. 2023

 

Akademické dovednosti pro studium II

 

Setkání s hostem – 11.30 – 12.20 hod. – Adéla Urbanová, ochrana zvířat

 

 

 

Atestace

Vypracování rešerše, písemné práce na zvolené téma a následná týmová diskuze a prezentace na zvolené téma

 

Diskuze a prezentace na zvolené téma:

Každý studující si vybere s využitím témat uvedených v prezentacích hostů či dle svého zájmu činnosti jednu oblast/téma/problém, ve které se v OOS angažují a v průběhu semestru bude studovat odbornou literaturu (každý student alespoň 15 odborných textů ke zvolenému tématu) a sledovat aktuální dění týkající se této oblasti/tématu/problému. V polovině kurzu budou studující rozděleni do tematických týmů, které pak připraví krátký přehled toho, co by bylo možné v rámci sledovaného tématu dále zkoumat nebo v jakých oblastech by studenti rádi absolvovali praxi. Na dané téma také studující připraví písemnou práci v rozsahu 2-3 normostrany. Tento výstup bude prezentován na setkání během zkouškového období, termín bude upřesněn.

 

Požadavky na rešerši literatury:

Studující využije akademické databáze EBSCO, JSTOR, METALIB, UKAZ, Gogle scholar a další a dle svého uvážení vybere: minimálně 10 zahraničních článků a 5 textů v českém jazyce.

Vytvoří seznam literatury a ten okomentuje: jaká klíčová slova využil, jaký přehled si o daném tématu vytvořil, co by zkoumal dál v případě, že by psal na dané téma práci.

Rešerši student může využít pro přípravu na argumentační esej. Student tedy během semestru pracuje na jednom tématu, na kterém trénuje akademické dovednosti užitečné pro studium.

Termín odevzdání – 30.11. 2023

Požadavky na písemnou práci

Napište text, který bude mít tuto strukturu:

1. Představení zvoleného tématu/problému. Využijte poznatků, které jste se dozvěděli z prezentace hosta a zaznamenali si ve svých poznámkách nebo využijte praktické zkušenosti z vašeho působení v organizacích občanské společnosti. Dále si dohledejte k tématu další informace a koncepty v odborné literatuře relevantní pro obor, kterou vyhledáte s využitím rešerše. Může se jednat o odborné texty z časopisů českých i zahraničních, data z výzkumů, atd. 

2. Kromě neziskové organizace, která řeší, představuje téma/problém, který jste si vybrali, si vyberte další dvě, které se věnují podobnému tématu a zkuste na základě představených konceptů srovnat jejich přístup k pojmenovávání problému, řešení problému, atd.

3. Formulujte 2 otázky, které by bylo zajímavé řešit v kontextu tohoto tématu v rámci dalšího empirického výzkumu či teoretické odborné práce. Tyto otázky představte a vysvětlete, na základě jakých  poznatků jste tyto otázky formuloval/a a proč jsou pro téma důležité.

Termín odevzdání – 15.12.2023

Atestace:

Účast na 2 setkáních s hosty.

Rešerše literatury

Písemná práce na zvolené téma

Diskuze a prezentace písemné práce na zvolené téma

 

Forma výuky a komunikace

 

Výuka bude probíhat dle rozvrhu. O formě výuky (prezenční či distanční online) budou studenti informování prostřednictvím emailu a SIS UK dle aktuální situace nejpozději 5 dnů před setkáním.

 

 

Materály ke kurzu, konkrétní zadání úkolů a odevzdávárna pro odevzdání úkolů budou v MOODLU 1 UK (https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=10070).

 

 

Povinná literatura:

 

Maršálek, P. Právo a společnost, Praha Auditorium. 2008.

 

Neusar, A. Praktický průvodce pro začínající autory. Olomouc.2016.

 

Pospíšilová, T., Šťovíčková, M. Příběhy budování občanského sektoru v České republice po roce 1989. Praga Karolinum.2019.

 

Šanderová, J. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Praha: Slon 2005. 

 

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK