PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Antropologie v akci. Seminář. - YMA326
Anglický název: Anthropology in Action. Seminary.
Zajišťuje: Program Antropologická studia (24-KOA)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2019
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (15)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. et Mgr. Markéta Zandlová, Ph.D.
Mgr. Michal Lehečka, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. et Mgr. Markéta Zandlová, Ph.D. (01.02.2019)
Cílem Semináře k Antropologii v akci je zprostředkovat studujícím možnost využít teoretické a metodologické znalosti, získané během studia, v konkrétním aplikovaném výzkumu pro různé zadavatele z oblasti veřejné správy či neziskového sektoru. Studující se pod supervizí vyučujících zapojí do celého procesu, od vyjednávání zadání přes realizaci výzkumu po prezentaci výsledků zadavateli. Důraz je kladen na týmový charakter bádání. Přímá výuka ve třídě probíhá vzhledem k charakteru kurzu nepravidelně, vyučující je se studujícími převážně v terénu. Kurz má sloužit jako přímá příprava na profesní dráhu absolventů studia sociokulturní antropologie. V LS 2019 budeme realizovat výzkum pro spolek Auto*Mat. V LS 2018 jsme se podíleli na výzkumu a následně výstavě Arrival City: Jihozápadní město (https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/the/arc/21353356.html) pro Goethe-Institut.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. et Mgr. Markéta Zandlová, Ph.D. (01.02.2019)

LS 2019

V letošním roce proběhne seminární kurz Antropologie v akci ve spolupráci se spolkem Auto*Mat, který dlouhodobě usiluje o udržitelný rozvoj města a popularizaci cyklistické dopravy ve městě. Tématicky se tak letos zaměříme nejen na pozorování a mapování cyklistického provozu ve městě (během kampaně Do práce na kole probíhající v květnu 2019 i mimo ni), ale i na motivace, strategie a taktiky městských cyklistů a cyklistek (rozhovory, videa atd.) v kontextu veřejných prostranství v Praze. Výstupy výzkumných aktivit budou prezentovány nejen představitelům Auto*Matu, ale i širší veřejnosti prostřednictvím výstavky (bannerů) během Dne bez aut a akce Zažít město jinak v září 2019.

 

(LS 2018

Letošní aplikovaný výzkum bude probíhat ve spolupráci s pražskou pobočkou Goethe Institut a  Anthropictures, z.s. Realizace výzkumu bude zakončena výstavou v září 2018 (pravděpodobně DOX nebo Kasárna Karlín, místo je stále v jednání). Výstava je satelitním pokračováním mezinárodního projektu Making Heimat, Germany, Arrival Country vystavovaného na bienální výstavě v Benátkách v roce 2015, více zde: http://www.makingheimat.de/offenbach-is-almost-all-right . Do navazujícího mezinárodního projektu, jehož se stanou studující součástí, jsou zapojeny týmy z celého světa (Lima, Santiago de Chile, Caracas, Karachi, Bombay, Liverpool, Marseille, Atény, San Francisco). Výzkumným a následně výstavním tématem české mutace výstavy Arrival City: Prague bude provedení výzkumu každodenního života tzv. non-Czech citizens žijících v prostředí panelových sídlišť v Praze (Letňany a Nové Butovice) a způsobů, jakými se do prostředí sídlišť přítomnost a praktiky těchto relativně nových obyvatel promítají. Během praktik budou moci studující využít celou plejádu výzkumných strategií: od pozorování a různých druhů rozhovorů až po vizuální metody výzkumu. Studující se zároveň stanou spoluautory výstavy.)

 

 

Vzhledem k charakteru kurzu nelze témata jednotlivých hodin pevně stanovit. Všichni studující absolvují následující okruhy činností:

1) Kontakt se zadavatelem výzkumu, vyjednávání zadání, formulace výzkumných otázek

2) Etické aspekty výzkumu, zajištění souladu s profesními etickými kodexy

3) Rešerše příslušné tematické literatury a dalších zdrojů (dokumenty, online zdroje, archiv atd.)

4) Terénní výzkum dle povahy zadání: identifikace a kontaktování aktérů výzkumu, vlastní výzkum

5) Analýza terénních dat

6) Diskuse poznatků v celém výzkumném týmu, příprava závěrečné zprávy pro zadavatele

7) Prezentace výstupů výzkumu, diskuse se zadavatelem.

 

 

Seminář se bude konat každých 14 dní, vždy čtyři vyučovací hodiny  (tj. 160 min). První hodina proběhne v učebně; seznámíme se se zadavatelem práce a zkoumanou problematikou, včetně instituciálního a legislativního kontextu výzkumu. Dále už budeme chodit do terénu a realizovat vlastní aplikovaný výzkum; vyučující poskytnou konzultační zázemí a supervizi. Terénní pobyty mohou být i individuální, tj. mimo čas konání semináře.

Na závěr semináře uspořádáme workshop, kde budeme diskutovat výsledky bádání a připravíme prezentaci pro zadavatele. 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK