PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Kontrolovaná četba - Hroch - V národním zájmu - YBQDH18ZI
Anglický název: Guided Reading - Hroch - V národním zájmu
Zajišťuje: Program SHV - Kvalifikační modul (24-QM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2020
Semestr: oba
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: kombinovaná
Rozsah, examinace: 0/1, KZ [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (30)
letní:neurčen / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: Mgr. Alena Marková, Ph.D.
Prerekvizity : {Prerekvizita pro Kontrolovanou četbu 2018 - Prosemináře k interpretaci textu (kombinovaná forma)}
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Alena Marková, Ph.D. (05.01.2017)
Kniha V národním zájmu představuje teoretické bádání věnované národotvorným procesům 19. - 20. století v evropském kontextu. Bádání obsahuje výjimečnou koncentraci vysoce inspirativních teoretických koncepcí ohledně předpokladů a průběhu národních hnutí v jednotlivých regionech Evropy. Kniha se zakládá na komparaci jednotlivých národních hnutí a dobových podmínek jejich průběhu v kontextu celkového evropského historického rozvoje. Na tomto základě nalézá autor knihy řadu obecných konstant a rozdílů. Kniha V národním zájmu se velice hodí k přípravě na soubornou zkoušku Evropské dějiny v kontextech, ke svému pochopení však předpokládá rozsáhlou faktografickou znalost dobových historických procesů jakožto podklad pro teorie vyslovené v knize. Tento faktografický podklad musí čtenář, resp. student, mít zvládnut pro celkové pochopení tohoto teoretického bádání, obsahujícího velký počet teoretických koncepcí. V případě přípravy na Evropské dějiny v kontextech je ze stejného důvodu doporučováno kombinovat tuto knihu s jinými relevantními knihami obsahujícími nutný faktografický podklad (např. M.Hroch, Na prahu národní existence, J.Kořalka, Češi v habsburské říši a jiné).
Cíl předmětu
Poslední úprava: Mgr. Alena Marková, Ph.D. (14.09.2011)

Program DK/IB je program kontrolované četby a jeho role v liberálně koncipovaném studijním programu je významná, neboť zejména odtud čerpá student látku pro přípravu nejen ke třem souborným zkouškám z filosofie, historie a společenských věd (SAFM, EDK,SVIP) ale i k ostatním studijním povinnostem a pro bakalářskou práci. Studentům bakalářského programu je v nabídce kvalifikačního modulu k dispozici semestrálně aktualizovaný seznam knih z různých humanitních oborů, které Rada programu DK/IB pokládá z různých důvodů za důležité. Každý titul má povahu semestrálního kurzu a je třeba si jej registrovat stejným způsobem jako ostatní kurzy. Atestace probíhá formou písemného referátu a jeho následnou ústní obhajobou před stanoveným učitelem (kolokviem). Podrobně jsou požadavky na ukončení specifikovány jednotlivě u každého titulu.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Alena Marková, Ph.D. (05.01.2017)

Kniha má být zpracována v podobě uceleného souvislého referátu, který se musí skládat ze dvou částí. V 1. teoretické části má student popsat národní hnutí na teoretické úrovni (co je národní hnutí, národní identita, výchozí předpoklady národního hnutí, jeho průběh a transformace, typologie, fáze A,B,C, požadavky a historické pozadí atd.). Ve druhé, praktické části, musí student zvolit nějaké konkrétní národní hnutí (např., české, litevské, slovenské či jiné) a podložit čili ilustrovat na něm předchozí teoretické úvahy. Jinými slovy, má 2. praktická část obsahovat popis národního hnutí ilustrujícího teorie na konkrétním příkladě, který pak bude obsahovat konkrétní faktografii vztahující se ke zvolenému případu, tj. konkrétní chronologické zařazení, periodizaci, zvolený region, výchozí podmínky, dobovou situaci a pod. Během zpracování této knihy lze tyto části případně spojit v jednotné ucelené pojednání o nějakém konkrétním národním hnutí (příp. porovnání několika), v daném kontextu za použití argumentace a teoretických úvah jakožto teoretického podkladu. Úspěšné zpracování této DKIB na standardní počet 2 ECTS kreditů předpokládá souběžnou práci s jinou relevantní literaturou, tj. takovými knihami, jako např. M.Hroch, Na prahu národní existence, J.Kořalka, Češi v habsburské říši nebo M.Hroch, Malé národy Evropy, což ostatně platí i v tom případě, pokud se student rozhodne zvolit si tuto knihu pro přípravu k souborné zkoušce EDK. Rozsah referátu nesmí překročit 8 normostránek. Během kolokvia se předpokládá zkoušení z obecnějších teoretických úvah představených v knize.

Konzultace ohledně zpracování DKIB lze absolvovat během řádného semestru, nikoliv během zkouškového období, protože řádné zkouškové období je určeno k udělení atestací během kolokvia. Práce budou přijímány během řádného semestru a poté během prvních dvou týdnů zkouškového období. Jiné pozdější termíny odevzdání práce jsou na individuální dohodě.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Dina Novotná Obeidová (18.06.2012)

Kniha V národním zájmu se velice hodí k přípravě na soubornou zkoušku Evropské dějiny v kontextech, ke svému pochopení však předpokládá rozsáhlou faktografickou znalost dobových historických procesů jakožto podklad pro teorie vyslovené v knize. Tento faktografický podklad musí čtenář, resp. student, mít zvládnut pro celkové pochopení tohoto teoretického bádání, obsahujícího velký počet teoretických koncepcí. V případě přípravy na Evropské dějiny v kontextech je ze stejného důvodu doporučováno kombinovat tuto knihu s jinými relevantními knihami obsahujícími nutný faktografický podklad (např. M.Hroch, Na prahu národní existence, J.Kořalka, Češi v habsburské říše a jiné).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK