PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Případová sociální práce mezioborová - RP462
Anglický název: Interdisciplinary social casework
Zajišťuje: Katedra sociální práce (27-PSP)
Fakulta: Evangelická teologická fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HS]
Počet míst: neurčen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Úroveň:  
Vysvětlení: Umístění předmětu v rozvrhu bude možná ještě změněno.
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Bc. Eliška Hudcová, Ph.D.
PhDr. Hana Janečková, Ph.D.
Třída: povinně volitelný
Prerekvizity : RP243, RP244
Rozvrh ZS   
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Hana Janečková, Ph.D. (18.09.2022)

Předmět je určen především pro studenty 3. ročníku a je prakticky zaměřen na procvičení získaných znalostí a dovedností z předmětů sociální služby, metody sociální práce, profesionální etika, pastorační péče, komunikace a přístupy zaměřené na člověka. Jeho smyslem je nácvik případového vedení (case managementu), posílení multidisciplinární perspektivy a spolupráce v péči o člověka v náročné životní situaci, zejména při individuálním plánování a naplňování domluvených cílů podpory a péče.
Cíl předmětu
Poslední úprava: PhDr. Hana Janečková, Ph.D. (23.09.2021)

Cílem předmětu je prohloubení dovedností studentů v oblasti individuálního plánování zaměřeného na člověka a
případové práce s jednotlivcem, v rozpoznávání jeho potřeb a zdrojů, zvažování metod spolupráce a hodnocení
dosažených výsledků. Důraz bude položen na mezioborový přístup, sestavování mezioborového týmu, koordinaci
spolupráce a obsah plánovacích schůzek.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Ladislav Beneš, Dr. (09.02.2021)

HOLMEROVÁ Iva. Case management v péči o lidi žijící s demencí. Praha FHS UK, 2018

KAŇÁK Jan a kol. Mezioborová spolupráce v kontextu sociálních služeb, uvedení do tématu. Praha: Terapeutické centrum Modré dveře, z.ú. 2018, 52 s. Pdf. Online. Dostupné na

KOORDINACE POMOCI A PODPORY. Online. Dostupné z https://www.kvalitavpraxi.cz/dokumenty/koordinace-pomoci-a-podpory/

KOCNA David. Multidisciplinární přístup a casemanagement v akci - pondělní případová konference. Online. Dostupné na: https://www.kvalitavpraxi.cz/aktuality/co-je-u-nas-noveho/multidisciplinarni-pristup-a-case-management-v-akci/

MATOUŠEK, Oldřich a kol. Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013. Hesla Případ ( s. 219-21), Případová práce (s. 262-3), Případová konference (s. 270-2).

McLEODOVÁ, Rita. Plánování přechodu ze školy do života. Pět kroků k úspěšnému přechodu. OÚSS Liberec, 2002.

POJETÍ PŘÍPADOVÉ SOCIÁLNÍ PRÁCE (CASEWORK A CASEMANAGEMENT). Sešit sociální práce č. 2/2017. Pdf , 76 s. Online. Dostupné na .

VÍME, JAK ŘEŠIT BYTOVOU NOUZI. POJĎTE DO TOHO S NÁMI. Online. Dostupné na

Metody výuky
Poslední úprava: Mgr. Bc. Eliška Hudcová, Ph.D. (21.09.2023)

Úvodní přednáška, samostudium doporučené literatury, vytvoření plánu a jeho realizace ve spolupráci s vybraným člověkem/klientem.

Příklady:
Případ rodiny pečující o člověka s demencí
Případ romské maminky se zdravotními problémy

Případ člověka s duševním onemocněním
Případ z oblasti migrace
Případ matky s dítětem v azylovém domě

Zadání – výchozí situace (přesný popis zadání dostanou studenti na přednáškách):

1. Najděte si, prosím, člověka v náročné či složité životní a sociální situaci ve svém okolí, se kterým budete mít možnost pracovat během celého semestru. Může to být člověk, se kterým jste se setkali během studentských praxí, během své dobrovolnické činnosti, ve sboru, v rodině, mezi přáteli, v sousedství, případně budeme hledat člověka vhodného pro dlouhodobé doprovázení společně.

2. Domluvte si s ním (s jeho rodinou, s poskytovatelem služeb) spolupráci na plnění Vašeho školního úkolu. Stačí, když zvážíte, zda bude ochoten spolupracovat (nemusí nutně sám mluvit) a zda Vám to okolnosti umožní.

3. Před prvním setkáním zašlete učitelům výchozí informace o tomto klientovi (v anonymizované podobě) tj.:

Jméno (iniciály, přezdívka)

Rok narození

Místo, kde žije

Žije sám nebo má blízké, rodinu, kamarády?

Co víte o jeho dosavadním životě?

V čem je problém/y? Čí je to problém (toho člověka, jeho blízkých, společnosti kolem)? Oblast, v níž pravděpodobně nejsou uspokojeny jeho/její potřeby.

 

Při prvním setkání vybereme osoby vhodné pro případovou práci, domluvíme se, zda budete pracovat samostatně nebo ve dvojicích, zvážíme předpoklady pro zahájení plánovacího procesu, a promyslíme první kroky. Připomeneme si nástroje plánování zaměřeného na člověka, postup při plánování přechodu/změny/sociálního začlenění/podpory, smysl a cíle individuálního plánování a case managementu. Uplatníme hledisko etické (hodnoty klientů, profesionálů, rodiny), pastorační (spirituální témata) a sociálně intervenční (co je důležité pro klienta/pro sociálního pracovníka) a zamyslíme se nad tím, kdo by se měl zapojit plánovacího procesu. Očekáváme, že později, během naplňování připraveného plánu zapojíte  kreativní prvky - fotografie, poezie, hudba, malba, deníky, biografie, koláž apod.  (jako metodu spolupráce s klientem, jako způsob dokumentace/ilustrace Vaší práce).

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Hana Janečková, Ph.D. (18.09.2022)

Na základě písemného zadání si studenti najdou osobu v náročné či složité životní a sociální situaci ve svém okolí, během studentských praxí, během své dobrovolnické činnosti nebo prostřednictvím pedagogů, se kterými budou pracovat po celý semestr. Budou pracovat metodou individuálního plánování, stanoví si cíl/cíle své spolupráce s klientem a způsob/kroky k jeho/jejich dosažení, které budou postupně plnit a hodnotit. Na závěr zpracují podrobnou písemnou kazuistiku, kterou budou prezentovat formou mezioborové případové konference spojené s posouzením postupu z různých (mezioborových) hledisek a diskusí o jeho limitech, alternativách a dalším směřování individuálního případu. Studenti zohlední otázky z oblasti pastorační, právní i etické.


Během semestru proběhnou schůzky studentů s učiteli, dle potřeby též další konzultace s odborníky jiných oborů a aktéry které sami osloví (rodiče či rodinní pečující, podpůrce, psycholog, představitelé školy, přátelé, pracovník odboru sociálních věcí, pracovník OSPOD, právník, teolog, pracovník Úřadu práce, poskytovatelé služeb, koordinátor přechodu atd.)

První schůzka bude spojena s diskusí o výběru člověka (klienta), s nímž bude student spolupracovat, sdílení jeho situace, hodnocení jeho potřeb, prostředí a zdrojů a zvažování cíle a metod spolupráce při řešení jeho životní situace, potřebné míry podpory a vhodných služeb

Druhá, případně další schůzky se zaměří na zhodnocení průběhu spolupráce s klientem, reflexi vlastní práce studenta. Propojení se studiem odborné literatury.

Poslední schůzka - mezioborová případová konference, prezentace vedení případu studentem/y spojená s diskusí

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Ladislav Beneš, Dr. (09.02.2021)

Účast na setkáních

Zpracování kazuistiky s mezioborovým přesahem podle reálného příběhu konkrétního člověka, její prezentace na závěrečné mezioborové konferenci za přítomnosti studentů, učitelů a pozvaných účastníků dle volby studenta.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK