PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Výtvarná výchova a didaktika výtvarné výchovy II. - OKO131235
Anglický název: Art Education and Didactics of Art Education II.
Zajišťuje: Katedra výtvarné výchovy (41-KVV)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2012
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/0, KZ [HT]
Rozsah za akademický rok: 6 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (100)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Úroveň: základní
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Helena Kafková, Ph.D.
Neslučitelnost : OKO133235
Prerekvizity : OKO131126
Záměnnost : OKO133235
Je prerekvizitou pro: OKO131431
Je záměnnost pro: OKO133235
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (10.11.2019)
Předmět se zabývá přípravou učitele na výuku výtvarné výchovy a na plánování jednotlivých hodin, vytváření námětových řad a projektů. Seznamuje s možnostmi aplikace aktuálních proudů ve výtvarné výchově do přípravy výuky. Důraz je kladen na využití výtvarné výchovy ve výchovné praxi v různých typech zařízení..
Cíl předmětu -
Poslední úprava: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (10.11.2019)

Cílem předmětu je rozvíjet u studentů dispozice k projektování a řízení výuky výtvarné výchovy v podmínkách institucí zajišťujících zájmovou činnost dětí a mládeže a jejich výchovu.

Deskriptory -
Poslední úprava: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (10.11.2019)

planning in arts education, projects, current conception of arts education

plánování ve výtvarné výchově, projekty, současná koncepce výtvarné výchovy

Literatura -
Poslední úprava: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (10.11.2019)

ŠAMŠULA, P.; ADAMEC, J. Průvodce výtv. uměním I. Praha : Práce, 2000. ISBN 80-86287-22-X.

BLÁHA, J.; ŠAMŠULA, P. Průvodce výtv.uměním III. Praha : Práce, 1996. ISBN 80-208-0386-6.

ŠAMŠULA,P.; HIRSCHOVÁ,J. Průvodce výtv.uměním IV.Praha: Práce, 1994. ISBN 80-208-0008-5.

BLÁHA, J.; SLAVÍK, J. Průvodce výtvarným uměním V. Praha : Práce, 1997 ISBN 80-208-0432-3.

Třeštík, M. Umění vnímat umění. Praha: Gasset 2011. ISBN: 978-80-87079-15-7

HAZUKOVÁ, H.: Výtvarné činnosti v předškolním vzdělávání. Praha, 2012. ISBN: 978-80-87553-30-5.

HAZUKOVÁ, H.; ŠAMŠULA, P. Didaktika výtvarné výchovy I. Praha : Univerzita Karlova, vydavatelství Karolinum, 1991. ISBN 80-7066-368-5.

CIKÁNOVÁ, K. Kreslete si s námi. Praha : 2.vydání Aventinum, 1997. ISBN 80-85277-79-4.

CIKÁNOVÁ, K. Malujte si s námi. Praha : 2. vydání Aventinum, 1996. ISBN 80-7151-468-3.

ROESELOVÁ, V.: Didaktika výtvarné výchovy V., Praha: PedF UK, 2003, ISBN: 80-7290-129-X

ROESELOVÁ, V. Techniky ve výtvarné výchově. Praha : Sarah, 1996. ISBN 80-902267-1-X.

ROESELOVÁ, V. Řady a projekty ve výtvarné výchově. Praha : Sarah, 1997. ISBN 80-902267-2-8

ROESELOVÁ, V.: Námět ve výtvarné výchově. Praha: Sarah, 2002. ISBN: 80-902267-4-4

SLAVÍK, J. Umění zážitku, zážitek umění.I, II. Praha: Pedagogická fakulta, Universita Karlova v Praze, 2003, 2004 

Metody výuky -
Poslední úprava: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (10.11.2019)

seminář

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (11.10.2018)

zakončení: klasifikovaný zápočet

seminární práce

 

Sylabus -
Poslední úprava: Mgr. Helena Kafková, Ph.D. (10.11.2019)

Teorie:
1. Příprava učitele navýtvarné činnosti:
- cíl, obsah a metoda výuky
- námět ve výtvarné výchově
- vztah námětu, materiálu a techniky
- motivace
- výchovný a vzdělávací obsah výuky
- učitelova reflexe výuky

2. Tvorba řad a projektů

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK