PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Všeobecná a historická geologie - OKBB4B021A
Anglický název: General and Historical Geology
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: letní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, Z+Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 14 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (60)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Vyučující: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Prerekvizity : OKBB4B013A
Anotace -
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)
Předmět podrobné probírá a vysvětluje problematiku geologie spojenou s dále uvedenými tematickými okruhy: Vývoj Sluneční soustavy a vznik Země, zemské nitro, přehled teorií o vzniku Země, horninový cyklus, desková tektonika, deformace hornin a drobná tektonika, struktury vzniklé vyvřelými horninami, vznik a ukládání zemských vrstev, vrstva, souvrství, konkordance, diskordance a stáří hornin, význam fosilií, vnější geologické činitele (cyklus vody, působení vodních toků, jezer a moře, působení ledu a větru, zemské tíže a organismů, vliv člověka), krasové a pseudokrasové jevy, základy pedologie, regionální geologie České republiky. Část věnovaná historické a stratigrafické geologií bude zaměřena na charakteristiku hlavních událostí v neživém a živém světě v jednotlivých obdobích geologické historie a jejich záznamu na území České republiky (archaikum,proterozoikum, paleozoikum, mesozoikum a kenozoikum).
Deskriptory
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)

Rozklad přímé i nepřímé studijní zátěže předmětu: Přímá a nepřímá výuková zátěž vychází z kreditového hodnocení vyučovaného předmětu (4 kredity) a je stanovena na 112 hodin. Přímá výuka odpovídá 90 min./týden u přednášek a 90 min./14 dní u cvičení pro studenty prezenční formy a 630 min./semestr pro studenty kombinované formy. Nepřímá výuka je vázaná na časovou dotaci spojenou s přípravou na 1 vyučovací hodinu přednášky a cvičení, což odpovídá 20 min., resp. 60 min., časem na samostudium literatury a práci se studijními materiály za semestr (18 hodin), časem na plnění průběžných úkolů (10 hodin) a časem na přípravu na zápočet a zkoušku v rámci plnění předmětu (8 a 20 hodin). Uvedené časové dotace jsou odhady a hodnoty se mohou zásadně měnit v závislosti na individualitě studenta.

Distanční výuka s ohledem na možný "comeback Covid-19" by probíhala ve formě on-line výuky, on-line konzultace, zadávání úkolů distančně na MS Teams. Nicméně za normálního výukového režimu je MS Teams využíváno jako nástroj komunikace, konzultace a prostředí pro zadávání a plnění průběžných úkolů či průběžné testování. Platí pro studenty prezenční i kombinované formy.

_____________________________________________________

MS Team pro prezenční studenty:

PEDF - Všeobecná a historická geologie (PS) | Obecné | Microsoft Teams

MS Teams pro kmbinované studenty:

PEDF - Všeobecná a historická geologie (KS) | Obecné | Microsoft Teams

Literatura
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (09.08.2019)

Grotzinger, J., Jordan, T.H., 2014. Understanding Earth, 7th Edition. W.H. Freeman and Co., 650 pp, ISBN 978-1464138744.

Cháb, J. et al., 2008. Stručná geologie základu Českého masivu a jeho karbonského a permského pokryvu. Česká geologická služba, 283 pp, ISBN 978-80-7075-703-1.

Chlupáč, I. (2002): Geologická minulost České republiky, Academie, Praha.

Kachlík V., Chlupáč I., 2008. Základy geologie. Historická geologie. Karolinum Praha, 342 pp, ISBN 978-80-246-0212-7.

Klomínský, J. (1994): Geologický atlas České republiky – Stratigrafie. ČGÚ, Praha

Kováč, M., Mihalík, J., Plašienka, D. Maťo, Ľ (1993): Alpínsky vývoj Západných Karpát, PřF, MU, Brno.

Mísař, Z. a kol. (1982): Geologie ČSSR I. - Český masív, SNP, Praha.

Mišík, M., Chlupáč I., Ciha I. (1985): Stratigrafická a historická geológia, SPN, Bratislava.

Petránek, J. et al., 2016. Encyklopedie geologie. Česká geologická služba, 349 pp, ISBN 978-80-7075-901-1.

Plummer Ch., McGeary D., Carlson, D., Hammersley, L., 2012. Physical Geology, 14th Edition. McGraw-Hill Education, 704 pp, ISBN 978-0073369389.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)

zápočet (z) – aktivní účast na cvičení (prezenční studium), resp. seminářích přímé výuky (kombinované studium), vypracovaný a odevzdaný Úkol 1: "Stratigrafie - rekonstrukce a časování geologických procesů", Úkol 2: "Tektonické praktikum 1 a 2" a Úkol 3: Seminární práce "Regionální geologie okolí mého bydliště" v maximálním rozsah 2 stran A4 textu.

zkouška (Zk) – ústní zkoušení v rozsahu sylabu (viz také okruhy otázek).

PODMÍNKOU (PREREKVIZITOU) ZKOUŠKY JE UDĚLENÝ ZÁPOČET!

Sylabus
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)

OBSAH PŘEDÁŠKY:

1.-2. Úvod do všeobecné geologie: úvod a vymezení geologie. Vznik a stavba Země: teorie vzniku vesmíru a sluneční soustavy (Slunce, planet, Měsíce); vznik Země, vznik a diferenciace jednotlivých geosfér; metody studia složení a stavby Země, meteority, seismický model; charakteristika základních geosfér, zemská kůra (oceánská a kontinentální kůra), zemský plášť (svrchní a spodní), zemské jádro (vnější a vnitřní); magnetické pole Země, paleomagnetismus, Milankovičovy cykly; energetická bilance planety Země, látková bilance geologických procesů (horninový cyklus, cyklus vody, cyklus uhlíku).

3.-4. Teorie deskové tektoniky: stručný přehled vývoje konceptu deskové tektoniky (kontinentální drift, magnetické anomálie a rozpínání oceánského dna, vulkanismus nad horkými skvrnami); řídící mechanismy a podmínky pro pohyb litosférických desek; typy deskových rozhraní a jejich charakteristika: divergentní (středooceánské hřbety, kontinentální rifty), konvergentní (ostrovní oblouky, aktivní kontinentální okraje a kolizní orogenní pásma) a transformní; určování relativního a absolutního pohybu litosférických desek; pohyb kontinentů v geologické minulosti, paleogeografie. Orogeneze: desková tektonika (kolize oceán-oceán, kontinent-oceán, kontinent-kontinent), Wilsonův geotektonický cyklus.

5. Horninový cyklus: základní typy hornin; magmatismus (plutonismus a vulkanismus): vznik, lokalce a klasifikace magmatu, hlubinné, žilné a výlevné magmatické horniny a jejich typická tělesa a geologické jevy s nimi spojené (plutony, xenolity, žíly, sopouchy, lakolity), vulkanismus: typy láv, pyroklastický materiál, základní typy sopek, jevy spjaté s vulkanickou činností (zemětřesení, hydrotermální aktivita, sopečné plyny).

6.-7. Vnější geologické procesy I.: přehled základních vnější geologických činitelů (voda, led, vítr) a procesů, které způsobují na zemském povrchu (zvětrávání, transport a ukládání); podzemní voda (voda v horninovém prostředí a její pohyb, zdroje pitné vody a znečištění, prameny); geologická činnost tekoucí vody (eroze, transport, sedimentace, klasifikace říčních toků, delty a estuárie, říční terasy, erozní cyklus); jezera (geneze a zánik, klasifikace); krasové jevy (povrchové, podpovrchové); geologická činnost moře (morfologie mořského dna, pohyby mořské vody, eroze, mořské sedimenty).

8.-9. Vnější geologické procesy II.: geologická činnost ledu (geneze a klasifikace ledovců, erozní činnost, glaciální a glaciofluviální jevy, glaciály a interglaciály a jejich příčiny); geologická činnost větru (eroze, sedimenty a jevy, klasifikace pouští); geologické účinky gravitace (svahové pohyby, turbiditní proudy); geologická činnost organismů (erozní a tvořivá činnost, klasifikace korálových útesů).

10.-12. Pedologie: definice a základní pojmy; půdní složky (pevná, kapalná a plynná fáze); pedogeneze a její faktory (matečná horniny, podnebí, reliéf, biosféra, člověk, čas); půdotvorné procesy (zvětrávání, humifikace, rešelinění, halmyrolýz, laterizace, kalcifikace, podzolizace, regradace, degradace půd); základní charakteristiky půdního profilu a půdní horizonty (horizont T, O, A, B, G, E, S, C, M a D); základní typy půd a jejich rozšíření v ČR; klasifikační systém půd, tj. tradiční „školní“ přístup vs. vědecká klasifikace.

 

OBSAH CVIČENÍ:

1. Stratigrafie: vymezení, základní stratigrafické jednotky: (stratotyp, stratigrafická hranice), vrstva, vrstevní sled, skrytá, úhlová diskordance, stratigrafický hiát, litostratigrafické jednotky (skupina, souvrství, člen, vrstva), jednotky magnetostratigrafické polarity, biostratigrafické jednotky (zóna rozsahu taxonu, zóna společného rozsahu, indexové zkameněliny), zkameněliny, chronostratigrafické jednotky (stupeň, oddělení, útvar, eratem, eonotem; chronostratigrafická škála/tabulka), geologický čas a jeho záznam v horninách (absolutní a relativní datování hornin), zákony a principy stratigrafie a geologie (zákon superpozice, stejných zkamenělin, protínání geologických těles, zákon ireverzibility vývoje, princip aktualismu). Deformace hornin v zemské kůře: základní pojmy a definice, typy deformací a faktory jejich vzniku, duktilní deformace (vrásy, brachysynklinala, brachyantiklinála), křehké deformace (zlomy, vertikální zlomy /pokles, zdvih, přesmyk, příkrov/, horizontální zlomy, pukliny). 

2. Regionální geologie ČR: základní geologické jednotky na území ČR – jejich vymezení v rámci Českého masívu (moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum, moraviosilezikum) a Západních Karpat (internidy a externidy); geologická mapa a její náležitosti, vývoj Českého masívu v kontextu deskové tektoniky: prevariský vývoj ČM – typické horniny, prostředí geneze, vztahy k okolním jednotkám (moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum a moravosilezika); variská orogeneze a její projevy v ČM (deformace, magmatismus, metamorfóza, vznik ložisek nerostných surovin).

3. Hadaikum, archaikum, proterozoikum: stručný přehled hlavních událostí v geologickém vývoji Země (nejstarší horniny, vývoj atmosféry, hydrosféry a biosféry), paleogeografie, důležité etapy ve vývoji živého světa (první prokaryota a eukaryota, první mnohobuněční), kadomská orogeneze, horniny proterozoika na území ČR. Práce s geologickou mapou ČR.

4. Paleozoikum: časové vymezení a dělení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (kambrická exploze, výstup života na souš, velká vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin, kaledonská a variská orogeneze (kolaps variského orogénu), výskyt horniny paleozoika na území ČR. Práce s geologickou mapou ČR.

5. Mesozoikum: časové vymezení a dělení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin, alpinská orogeneze, výskyt horniny mezozoika na území ČR. Kenozoikum: časové vymezení a dělení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin, alpinská orogeneze, výskyt horniny kenozoika na území ČR. Práce s geologickou mapou ČR

6-7. Terénní praxe: exkurze Praha (Hlubočepy, Braník) demonstrace paleozoických hornin a souvisejících geologický jevů – znalostní aspekt: poznávání hornin, sedimentace, disharmonické vrásnění, zlomy, turbidity, magmatismus, kontaktní metamorfóza, silurské a spodnodevonské ekosystémy; kompetenční aspekt: odebírání geologických vzorků/zkamenělin, konzervace a přeprava, práce s geologickým kompasem a geologickou mapou.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (18.01.2023)

zápočet (z) – aktivní účast na cvičení (prezenční studium), resp. seminářích přímé výuky (kombinované studium), vypracovaný a odevzdaný Úkol 1: "Stratigrafie - rekonstrukce a časování geologických procesů", Úkol 2: "Tektonické praktikum 1 a 2" a Úkol 3: Seminární práce "Regionální geologie okolí mého bydliště" v maximálním rozsah 2 stran A4 textu.

zkouška (Zk) – ústní zkoušení v rozsahu sylabu (viz také okruhy otázek).

PODMÍNKOU (PREREKVIZITOU) ZKOUŠKY JE UDĚLENÝ ZÁPOČET!

Studijní opory
Poslední úprava: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)

Studijní opory

Studijní opory (studijní materiály, záznamy přednášek a cvičení) jsou volně k dispozici po přihlášení do MS Teams a jsou totožné pro studenty prezenční i kombinované formy.

_____________________________________________________

MS Team pro prezenční studenty:

PEDF - Všeobecná a historická geologie (PS) | Obecné | Microsoft Teams

MS Teams pro kmbinované studenty:

PEDF - Všeobecná a historická geologie (KS) | Obecné | Microsoft Teams

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK