PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Pedagogická praxe - OCDU19DV07
Anglický název: Teaching Practice
Zajišťuje: Katedra andragogiky a managementu vzdělávání (41-KAMV)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 20 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (0)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: PaedDr. Nataša Mazáčová, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: RNDr. Ing. Eva Urbanová, Ph.D., MBA (25.01.2023)
Pedagogická praxe směřuje k rozvíjení učitelských kompetencí v celém rozsahu, účastníci vzdělávání získávají zkušenosti s výukou v kontextu fungování třídy a školy a ověřují si úroveň své učitelské způsobilosti.
Cíl předmětu
Poslední úprava: RNDr. Ing. Eva Urbanová, Ph.D., MBA (25.01.2023)

Cílem předmětu je rozvoj učitelských kompetencí v celém rozsahu. Účastníci vzdělávání získají zkušenosti s výukou v kontextu fungování třídy a školy a ověřují si úroveň své učitelské způsobilosti.

Deskriptory
Poslední úprava: RNDr. Ing. Eva Urbanová, Ph.D., MBA (25.01.2023)
Studium se opírá o prezenční výuku v rozsahu uvedeném v sylabu a předpokládá i dostatečnou časovou dotaci věnovanou samostudiu a plnění zadaných úkolů.
Literatura
Poslední úprava: RNDr. Ing. Eva Urbanová, Ph.D., MBA (25.01.2023)

Povinná

MAZÁČOVÁ, N. Pedagogická praxe. Praha: Univerzita Karlova v Praze – Pedagogická fakulta, 2014. ISBN 978-80-7290-673-4.

MAZÁČOVÁ, N. Vybrané problémy obecné didaktiky. Praha: Univerzita Karlova v Praze – Pedagogická fakulta, 2014. ISBN  978-80-7290-677-2.

Doporučená

FILOVÁ, H. Budoucí učitelé na souvislé praxi aneb rukověť cvičného učitele. Brno: Paido, 1999. ISBN 80-85931-73-7.

HAVEL, J. a T. JANÍK (ed.) Pedagogická praxe v pregraduální přípravě učitelů. Brno: Pedagogická fakulta MU. ISBN 80-210-3378-9.

JANÍK, T. (ed.) Úloha fakultního cvičného učitele a fakultní cvičné školy v přípravě budoucího učitele. Brno: Pedagogická fakulta MU, 2002. ISBN 80-86633-011-2.

SPILKOVÁ, V., A. TOMKOVÁ, N. MAZÁČOVÁ, J. KARGEROVÁ a kol. Klinická škola a její role ve vzdělávání učitelů.Praha: Pedagogická fakulta UK, 2015. ISBN 978-80-7290-832-5.

Sylabus
Poslední úprava: RNDr. Ing. Eva Urbanová, Ph.D., MBA (25.01.2023)

V průběhu pedagogické praxe dochází k rozvíjení kompetencí přímo spojených s vyučovacím procesem. Účastník vzdělávání tak má příležitosti propojovat a aplikovat teoretické vědomosti a pedagogické dovednosti získané během počáteční přípravy v konkrétních situacích ve škole.

V rámci studia Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů je realizována pedagogická praxe v celkovém rozsahu 20 hodin. Jedná se nejen o vlastní výuku účastníka vzdělávání, ale zároveň také skupinové náslechy ve výuce fakultních učitelů. V průběhu pedagogické praxe účastníci realizují náslechy (hospitují) ve výuce zkušených fakultních učitelů, připravují si vlastní pedagogické výstupy a následně vyučují.  Nedílnou součástí náslechů a vlastní pedagogické činnosti jsou reflexe a vlastní sebereflexe.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: RNDr. Ing. Eva Urbanová, Ph.D., MBA (25.01.2023)

Zápočet: Atest za pedagogickou praxi se uděluje na základě splnění všech níže uvedených požadavků:

  1. ­samostudium publikace Pedagogická praxe (autorka PaedDr. Nataša Mazáčová, Ph.D.)
  2. doložení potvrzení o realizaci náslechů v rozsahu 6 vyučovacích hodin
  3. doložení potvrzení o realizaci pedagogické praxe ve škole v rozsahu minimálně 14 vyučovacích hodin
  4. předložení pedagogického deníku se zřetelem na reflexi náslechových hodin a sebereflexi vlastní výuky

­

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK