PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Pedagogická praxe ze zeměpisu náslechová - MZ340T06
Anglický název: Pedagogical Practice in Geography
Český název: Pedagogická praxe ze zeměpisu náslechová
Zajišťuje: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/1, Z [TS]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Garant: doc. RNDr. Miroslav Marada, Ph.D.
Je neslučitelnost pro: MZ340T11
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Martina Tůmová, Ph.D. (13.01.2021)
Náslechové pedagogické praxe jsou součástí přípravy učitelů na přírodovědecké fakultě. Před pedagogickou praxí ve 3. ročníku probíhá instruktáž, kde jsou studenti seznámeni s vlastní organizací pedagogické praxe, se školami, na kterých praxe probíhá, s úlohou a funkcí fakultního učitele v průběhu pedagogických praxí a s hlavními dokumenty. Ve 3. ročníku je pedagogická praxe pouze náslechová, probíhá formou hospitací vyučovacích jednotek: vyučovacích hodin, praktických cvičení u fakultních učitelů. Studenti jsou rozděleni do skupin. Každá skupina hospituje na vybraných školách u několika fakultních učitelů svých aprobačních předmětů. Skupina obvykle hospituje 2-3 dny na střední škole a 2 dny na základní škole. Požadovaný počet hospitací je 10 hodin zeměpisu (5 na základní a 5 na střední škole). Kromě zapsání praxe do SISu je třeba se na praxi přihlásit na fakultním portálu praxí (www.natur.cuni.cz → LIŠTA NAVIGACE → Studium → Bakalářské a navazující magisterské studium → Pedagogické praxe). Podrobnosti budou studentům zaslány v průběhu ledna hromadným emailem ze studijního oddělení.
Veškeré informace a dokumenty k pedagogickým praxím jsou na fakultním portálu praxí.

Asistentská praxe:
Cílem asistentské praxe je rozvinou poznatky získané v rámci univerzitní přípravy učitelů a také v rámci náslechových praxí, a to již ve formě přímé aktivity studentů. Jedná se tak o mezikrok mezi převážně pasivními náslechovými praxemi a navazujícími výstupovými praxemi. Studenti tak získají vhled do práce učitele, života třídy z pohledu výuky zeměpisu
Asistence spočívá v pomoci učiteli při přípravě, ale i při vlastní realizaci i reflexi výuky (např. formou tandemové výuky). Lze také individuálně pracovat se slabšími žáky, pracovat s žáky talentovanými či asistovat přímo při výuce konkrétnímu žákovi. Dále se asistenti pedagoga mohou podílet na přípravě a vyhodnocování testů, domácích úkolů, projektů či pomáhat při soutěžích a dalších akcích, které škola pořádá v souvislosti s výukou zeměpisu. Nedílnou součástí je společná reflexe učitele a studenta nad získanými zkušenostmi. Konkrétní náplň práce záleží na dohodě s učitelem z praxe a didaktikem z fakulty. Lze započítat pouze asistentskou praxí vztaženou k výuce zeměpisu.
Asistentská praxe následuje až po absolvování náslechové praxe. Studenti si praxe individuálně domlouvají s konkrétními pedagogy (je doporučeno volit pedagogy z poskytnutého seznamu). Po potvrzení možnosti praxi realizovat vyplní potřebné údaje do sdílené tabulky. Pedagogům za realizaci asistentské praxe a s tím spojenou administrativní zátěž přísluší paušální odměna, která jim bude vyplacena formou DPP. V průběhu praxí studenti zajistí vyplnění a podepsání DPP ve dvou exemplářích. DPP pak odevzdají společně s ostatními materiály dr. Tereze Kocové.

Pokud již studen/studentka působí jako asistent pedagoga (v zeměpisu) či vyučuje zeměpis, lze asistentskou praxi uznat na základě potvrzení vedení školy.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: PhDr. Martina Tůmová, Ph.D. (13.01.2021)

POŽADAVKY K ZÁPOČTU

účast na organizační i reflexní schůzce
hospitace 10 vyučovacích jednotek
asistentská praxe na 10 vyučovacích jednotkách
odevzdání formulářů A, B, C pro náslechové i asistentské praxe
odevzdání 10 záznamů z hospitací a písemné reflexe asistentské praxe

Vstupní požadavky
Poslední úprava: PhDr. Martina Tůmová, Ph.D. (13.01.2021)

Pro závazné přihlášení na náslechovou pedagogickou praxi vyplňte dle instrukcí tabulku na fakultním portálu praxí (v průběhu ledna dostanete detailní informace).

1. Se všemi otázkami týkajícími se praktické organizace náslechových pedagogických praxí se obracejte na dr. Terezu Kocovou

2. Měli byste hospitovat 10 vyučovacích jednotek ze zeměpisu, následně být asistentem pedagoga pro 10 vyučovacích jednotek zeměpisu.

3. Ve škole budete každý den, kdy hospitujete či asistujete, po celou dobu praxe v dostatečném rozsahu vyučovacích hodin. V této době se budete seznamovat s chodem školy a plnit další činnosti podle pokynů FU. Není přípustné, abyste se dostavili na vyučování 5 minut před začátkem VH.

4. V den nástupu na praxi se dostavíte do školy s dostatečným časovým předstihem.

5. Upozorníte učitele, že má mít uzavřenou dohodu o provedení práce. Smlouvu mu přinesete v tištěné podobě nebo je možné ji stáhnout z fakultního portálu. Ke smlouvě učiteli dáte i úlohu fakultního učitele se vzorem DPP.

6. Hospitované hodiny zaznamenávejte do Seznamu náslechových hodin (A) a zapisujte si záznamy z náslechů, které obsahují základní údaje (třída, datum, jméno, vyučující, téma), výchovně vzdělávací cíl a sled didaktických fází hodiny s poznámkami a časovými údaji. Důležité je celkové hodnocení hodiny a zejména aktivita vyučujícího a žáků.

7. Vůči žákům se chovejte jako učitel, dodržujte předpisy o hygieně a bezpečnosti práce své i žáků. Nezapomínejte na slušné vystupování a vhodné oblečení a obutí pro výuku (nutnost přezouvání si domluvíte s FU).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK