PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Historická a kulturní geografie - MZ340P762
Anglický název: Historical and Cultural Geography
Český název: Historická a kulturní geografie
Zajišťuje: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/1, Z [HT]
Počet míst: 20
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Je zajišťováno předmětem: MZ340P76
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D.
Neslučitelnost : MZ340P76
Je neslučitelnost pro: MZ340P76
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D. (21.04.2012)
V průběhu přednášky a semináře se studenti seznamují s historickou a kulturní geografií - předmětem a objektem studia, hl. směry výzkumů ve světě a v Česku, postavením HG a KG v systému geografických disciplín a metodami výzkumu a jejich přínosem sociogeografickému a regionálnímu studiu.
(i) V historickogeografické části se diskutují zejména: kontext vývoje geografického obrazu Česka s důrazem na období 19. a 20. století (nejdůležitější politické, ekonomické, sociální, environmentálněhistorické i geopolitické příčiny, důsledky a souvislosti tohoto vývoje, jeho rozhodující faktory, trendy a etapy); územně správní vývoj Česka, historickogeografické příčiny regionálních rozdílů a specifik jeho území; vliv změn geopolitické a geoekonomické polohy Česka a společenských systémů na proměny jeho geografického obrazu; teorie, základními rysy a konkrétním průběh průmyslové revoluce, zemědělské revoluce a navazujících technologických inovací, vývoj kapitalismu (geografické aspekty, důsledky); podněty environmentálních dějin geografickému studiu a geografický výzkum interakce společnosti a přírody a člověka a krajiny.
(ii) V kulturněgeografické části se analyzují a diskutují jednotlivé složky kultury a jejich vztah k vývoji/rozvoji regionů. Diskutovány jsou též otázky kulturní politiky, kulturních konfliktů, vymezení a vývoj kulturních regionů a hranic.
V semináři jsou uplatněny prvky distančního vzdělávání (nekonají se pravidelně) - důraz je kladen na samostatnou práci studentů (jednotlivců) i týmovou spolupráci. Interaktivní forma výuky umožňuje studentům uplatnit poznatky např. z politické, sociální, religiózní a dalších disciplín geografie, environmentálních a hospodářských dějin, kulturní/sociální antropologie, sociologie apod.
Cíl předmětu
Poslední úprava: doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D. (21.04.2012)

Cílem předmětu je představit a diskutovat vývoj a stávající směry výzkumů v historické a kulturní geografii.

Obsah přednášek a seminářů je koncipován s ohledem na požadavky SZZK v navazujících magisterských oborech: sociální geografie a regionální rozvoj, regionální a politická geografie a učitelství geografie. Absolvování předmětu by mělo studentům usnadnit přípravu k SZZK, příp. vstup do postgraduálního doktorského studia.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D. (21.04.2012)

Podmínky zápočtu: účast 75 %, pravidelná příprava na semináře a sestavení osobního portfolia (zpracování jednostránkového výtahu z vybraného zahraničního článku a prezentace klíčových myšlenek v semináři, příprava a prezentace hodnocení historickogeografických a kulturněgeografických aspektů vývoje vybraného evropského regionu).

Podmínky zkoušky: splnění podmínek k zápočtu; předložení seznamu prostudované literatury (seznam obsahuje minimálně pět titulů); zkouška má formu ústního pohovoru - v první části se s využitím prostudované literatury ověřuje znalost obecných východisek historickogeografického a kulturněgeografického studia, ve druhé části pak s využitím k zápočtu zpracované prezentace evropského regionu dovednost aplikovat obecné přístupy v hodnocení konkrétního regionu/oblasti.

Sylabus
Poslední úprava: doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D. (21.04.2012)

Přednáška a seminář z historické a kulturní geografie sestává z následujících bloků:

Historická a kulturní geografie - tradiční a "nová" kulturní geografie (cultural turn); časopisy, věda a výzkum v historické a kulturní geografii. Postavení disciplín v systému věd, hlavní představitelé. Prostorové aspekty kultury.

Hodnocení vývoje geografické organizace společnosti - extenzivní a intenzivní výzkum a metodologické problémy historickogeografického poznání, teorie stádií - geografická interpretace a obsahové naplnění této vývojové koncepce; průmyslová revoluce, zemědělská revoluce a navazující technologické inovace, vývoj kapitalismu (geografické aspekty a důsledky pro geografii území Česka a Evropy).

Environmentální dějiny a geografický výzkum interakce společnosti a přírody a člověka a krajiny.

Region a místo, hranice - vývoj územněsprávního členění, koncept historickogeografického regionu, proces vzniku a formování kultury; lokalizace kultury; regiony a hranice v kulturní geografii (proces formování regionů); centrum a periferie v kulturní geografii; kultura a geografie každodennosti; vč. diskuze konceptů "město" a "venkov".

Identity - územní/regionální a společenská/kulturní identita; "my" versus "oni" v kulturní geografii; kulturní sounáležitost; složky identity; regionální identita obyvatel a identita regionů.

Krajina - kulturní krajina (post-pozitivistické a humanistické přístupy k hodnocení krajinných změn); změny ve využití ploch; krajina jako symbol; paměť krajiny; program UNESCO "Člověk a biosféra".

Dědictví - přírodní a kulturní dědictví; kulturní diverzita; hodnota místa/regionu; genius loci; využití kultury v managementu území.

Jazyk, etnicita, konflikt - jazyk jako kulturní kapitál; jazyková diverzita; revitalizace jazyků; "lingvistické inženýrství"; jazyk a dialekt; kultura a politika; kulturní politika; kulturní války - civilizace, kultury, jejich formování a specifika, střety či soužití.

Kultura ve společnosti - multikulturní otázky; role kultury na rozvoji společnosti, lidský a sociální kapitál; religiózně-kulturní problematika

Sociokulturní potenciál rozvoje regionů a územních společenství - kulturní aspekty v lokálním, regionálním i makroregionálním rozvoji území; role kultury v rozhodování aktérů/subjektů

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK