PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Demografické informační systémy - MD360P02
Anglický název: Demographic Data Collection
Český název: Demografické informační systémy
Zajišťuje: Katedra demografie a geodemografie (31-360)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/1, Z+Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Je zajišťováno předmětem: MD360P73
Vysvětlení: cvičení 2 hod 1x za 14 dní (možno více paralelek dle počtu studentů)
Garant: doc. PhDr. Alice Velková, Ph.D.
RNDr. Olga Kurtinová, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Barbora Janáková Kuprová, Ph.D.
Ivana Kulhánová, Ph.D.
RNDr. Jonáš Suchánek, Ph.D.
doc. PhDr. Alice Velková, Ph.D.
Je neslučitelnost pro: MD360P74, MD360P73
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: RNDr. Olga Kurtinová, Ph.D. (01.10.2014)
Předmět Demografické informační systémy je zaměřen na prameny demografických dat (registrace přirozené měny obyvatelstva, sčítání lidu, populační registr a výběrová šetření, prameny pro sledování migrace obyvatelstva), metody sběru dat a jejich výhody a nevýhody. Pozornost je věnována i způsobům publikace získaných dat (pramenná díla demografické statistiky, sčítání lidu, lexikony obcí, statistické ročenky, demografické příručky). Výklad je založen na příkladu historie a současné situace demografické statistiky a systému populačních censů v České republice. Kurz je doplněn o informace o pramenech dat pro mezinárodní srovnání.
Literatura -
Poslední úprava: RNDr. Barbora Janáková Kuprová, Ph.D. (28.10.2019)

DOPORUČENÁ LITERATURA:
Z. Pavlík, J. Rychtaříková, A. Šubrtová, Základy demografie, Academia Praha 1986.
Z. Pavlík (ed.) Demografie nejen pro demografy, SLON Praha 1998, 2. vydání
Z. Pavlík, K. Kalibová, Mnohojazyčný demografický slovník,(Acta demographica XIV), Praha 2005.
J. Podzimek, Prameny demografického vývoje ČSSR. VÚSEI Praha 1981.
Obyvatelstvo českých zemí v letech 1754-1918, I.-II. ČSÚ Praha 1978, 1979.
F. Fajfr, Z. Jureček, O. Ullmann, Sčítání lidu, domů a bytů. 1960. Praha: Knižnice SÚS.
Sčítání lidu, domů a bytů 1980 - Česká republika. ČSÚ Praha 1982.
Sčítání lidu, domů a bytů 1991 - Pramenné dílo, Česká republika. ČSÚ, Praha 1994 (metodické vysvětlivky)
Sčítání lidu, domů a bytů 2001 - Pramenné dílo, Česká republika. ČSÚ, Praha 2005 (metodické vysvětlivky, též internetové stránky ČSÚ).                                                Sčítání lidu, domů a bytů 2011 - Pramenné dílo, Česká republika. ČSÚ, Praha 2013 (metodické vysvětlivky, též internetové stránky ČSÚ).                                                Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005, Praha 2006 (metodické vysvětlivky, též internetové stránky ČSÚ).                                                                              Statistický lexikon obcí České republiky 2005, Praha 2005 (metodické vysvětlivky, též internetové stránky ČSÚ.                                                                                      Internetové stránky ČSÚ : http:www.czso/cz ... (demografická ročenka - metodické vysvětlivky a další záložky podle témat přednášek)                                                    Časopis Demografie 

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: RNDr. Olga Kurtinová, Ph.D. (30.09.2018)

Požadavky k zápočtu a zkoušce:

Zápočet: povinná účast na cvičeních (1 absence možná), vypracování a odevzdání úkolů prováděných na cvičeních (včetně případných oprav úkolů; na zpracování úkolu 1 týden, úkol zasílejte danému vyučujícímu cvičení) 

Zkouška: písemný test a ústní zkoušení: zkoušena je probraná látka a látka z povinné studijní literatury (viz sylabus daného akademického roku); ke zkoušce boudou připuštěni pouze studenti, kteří mají zápočet.

Sylabus -
Poslední úprava: RNDr. Olga Kurtinová, Ph.D. (01.10.2014)

Tématické okruhy (obecně, více viz. sylabus daného akademického roku v Moodle)

1.Demografické události a demografická data (hlavní typy demografických pramenů v obecné rovině, jejich návaznost na administrativní členění státu). Historická data o obyvatelstvu českých zemí v období před populačními censy (kritika historických dat o obyvatelstvu; typy pramenů využívaných při historicko-demografickém výzkumu a možnosti jejich využití pro studium vývoje obyvatelstva od počátku osídlení českých zemí; konskripce 1754-1851).

2.Sčítání lidu 1857, 1869-1930 (organizace, obsah, zpracování, publikace výsledků)

3.Sčítání lidu v letech 1950-2001 (organizace, obsah, hlavní zaměření jednotlivých censů a jejich základní výsledky; publikace)

4. Sčítání lidu v letech 1950-2001 (data za jednotlivce, data za domácnosti a byty a jejich vazba na sčítání osob, specifika československého pojetí domácností, metody zpracování sčítání, územní detail). Sčítání ve světě.

5.Data za malé územní celky (vývoj správního členění českých zemí od roku 1848 na jednotlivých úrovních: země - kraje/župy - okresy - obce/katastrální obce - osady-místní části-části obcí; vytváření jednotné sítě nejmenších sídelních jednotek pro potřeby státní správy, základní sídelní jednotky; publikace dat za obce se zvláštním zřetelem k výsledkům dat sčítání po roce 1970: tabulky OS a OB, tabulky ZSJ, problematika přepočtů na nové správní členění).

6. Data pro výzkum přirozené měny obyvatelstva (stručná historie vedení a obsahu církevních a státních matrik; dnešní stav: vykazující jednotky, sběr dat (vývoj obsahu statistických hlášení používaných pro zpracování dat o pohybu obyvatelstva), vývoj statistického zpracování dat, publikace.

7. Analýzy dat o pohybu obyvatelstva po roce 1950; návaznost dat ze sčítání a z pohybu obyvatelstva (bilance obyvatelstva podle věku, pohlaví a rodinného stavu, údaje o plodnosti žen z dat sčítání a z pohybu obyvatelstva)

8. Zjišťování migrace v rámci demografické statistiky (zahraniční a vnitřní migrace, obsah zjišťování a zpracování, migrace v bilancích obyvatelstva v hodnocení populačního vývoje, migrace a dojížďka do zaměstnání ve výsledcích sčítání lidu).

9. Sčítání lidu v roce 2011 jako součást celosvětového programu populačních a bytových censů, koordinovaného OSN - aktuální informace o přípravě sčítání v ČR.

10. Registry obyvatelstva, mikrocensy, speciální šetření a průzkumy (centrální registr občanů, jeho využitelnost pro demografický výzkum, demografická data v mikrocensech, statistika životní úrovně domácností, šetření populačního klimatu; zpracovatelská a analytická činnost ÚZIS).

11.Mezinárodní a zahraniční prameny demografických dat (statistické ročenky národní a mezinárodní, speciální demografické ročenky, domácí a zahraniční časopisy; využití Internetu jako zdroje demografických dat).


 
Univerzita Karlova | Informační systém UK