PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Terénní parazitologie I - MB160T27
Anglický název: Field Parasitology I
Český název: Terénní parazitologie I
Zajišťuje: Katedra parazitologie (31-161)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/7, Z [DS]
Počet míst: 11
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Další informace: http://www.natur.cuni.cz/parasitology/
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Jana Bulantová, Ph.D.
RNDr. Libor Mikeš, Ph.D.
Mgr. Karolina Volfová
doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.
Korekvizity : {jeden z předmětů: MB160C26, MB160C36}
Je korekvizitou pro: MB160T67
Anotace -
Poslední úprava: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D. (12.03.2019)
Doporučujeme absolvovat v 1. ročníku navazujícího magisterského studia parazitologie, poté (kurs probíhá v druhé polovině června) co student absolvoval přednášky a cvičení ze základních parazitologických předmětů (zejména Lékařská entomologie B160P26 a B160C26, vhodné též Biologie parazitických prvoků B160P37 a B160C30, Biologie helmintů B160P33 a B160C28). Vzhledem k termínu kurzu není vhodné zapisovat ve 3. ročníku bakalářského studia - student by pak musel končit v podzimním termínu.

Kurs trvá 7 plných dní (plus okrajové půldny na příjezd a odjezd) zpravidla v druhé polovině června. Místo: terénní stanici Ruda (Veselí nad Lužnicí).
Náplň: Metody sběru parazitů, odchytu a vyšetřování jejich hostitelů (obojživelníků, ptáků a drobných savců) v terénu. Determinace a zpracování získaného materiálu v laboratoři.
Literatura
Poslední úprava: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D. (12.03.2019)

Materiály z přednášek v pdf (z kurzů entomologie, helmintologie a protozoologie)
Volf, Horák a kol: Paraziti a jejich biologie, Triton 2007
Mullen, Durden a kol: Medical and Veterinary Entomology, Academic Press 2002, 2009
Klíče FAUNA

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D. (12.03.2019)

Aktivní !!!!! účast na turnusovém terénním kurzu (absence není povolena) a vedení protokolů, které budou obsahovat všechna prováděná pozorování, odchyty, pitvy atd., včetně seznamu všech hostitelů (české a latinské názvy) a parazitů (latinské názvy) a nákresy pozorovaných parazitů.

Sylabus -
Poslední úprava: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D. (12.03.2019)

Terénní praktikum je zaměřené na demonstraci a identifikaci členovců, helmintů a prvoků parazitujících u volně žijících i hospodářských zvířat. Praktikum dokumentuje v přirozených podmínkách ontogenezi a životní cykly vybraných skupin parazitů. Důraz je kladen na metodiky sběru parazitů, včetně parazitologického vyšetření jejich hostitelů, způsobu fixace a uchování parazitů a následného zpracování pro účely identifikace i dalšího zpracování. Mezi praktické demonstrace patří především odchyt drobných hlodavců do živochytných i sklapovacích pastí, sběr jejich ektoparazitů a celková pitva hlodavců na přítomnost endoparazitů, odchyt a vyšetření ptáků a netopýrů na ektoparazity a krevní parazity, parazitologické vyšetření hospodářských zvířat, odchyt krevsajících dvoukřídlých do světelných a CO2 pastí či exhaustorů, jejich identifikace a pitva na přítomnost přenášených prvoků, izolace živých parazitů pro účely jejich kultivace a studia in vitro, sběr vodních larev parazitického hmyzu, sběr a identifikace vodních i suchozemských měkkýšů a demonstrace přenášených helmintů, sběr a identifikace pijavek aj.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK