PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Mikroskopická technika pro učitele - MB160C66
Anglický název: Microscopic techniques for teachers
Český název: Mikroskopická technika pro učitele
Zajišťuje: Katedra parazitologie (31-161)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 1
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/1, Z [DS]
Počet míst: 1
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Vysvětlení: nahrazen MB160C71A
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Jovana Sádlová, Ph.D.
Je neslučitelnost pro: MB160C71A
Anotace -
Poslední úprava: doc. RNDr. Jovana Sádlová, Ph.D. (23.09.2020)
Předmět bude vyučován prezenčně.

Dobré zvládnutí základů práce s mikroskopickou technikou je jednou ze základních praktických didaktických dovedností budoucího učitele biologie. Zařazení mikroskopických praktických cvičení do školní výuky, případně exkurzí na specializovaná mikroskopická pracoviště, má zásadní význam pro motivaci žáků k učení biologie i pro jejich pochopení mikroskopické stavby a funkce organismů.
Cílem praktik je proto teoreticky i prakticky seznámit studenty učitelských kombinací s biologií se základními druhy mikroskopie - světelnou a fluorescenční. Jedná se o praktická cvičení sestávající ze dvou bloků, z nichž každý trvá 3-4 hodiny. Studenti si osvojí základy správného postupu při mikroskopování a kresby mikroskopických objektů a získají teoretický přehled o principech světelné a fluorescenční mikroskopie i o možnostech a metodách zvyšování kontrastu pozorovaných objektů. Důraz je přitom kladen na využitelnost poznatků i praktických dovedností ve školní praxi, především při vedení praktických laboratorních cvičení, případně v rámci exkurzí do specializovaných mikroskopických laboratoří.

Podmínkou udělení zápočtu je absolvování obou bloků a odevzdání protokolů či splnění testů. Rozpis termínů a možnost zápisu do paralelek na jednotlivé bloky najdete ve fakultním systému Moodle. Kromě zápisu do paralelek, studijních materiálů a informací Moodle nabízí možnost diskuzních fór, kam můžete například klást dotazy, které by mohly zajímat i ostatní studenty. Navíc skrze Moodle budete také plnit testy. Kurz naleznete pod odkazem elearningový kurz (vpravo nahoře na této stránce) nebo přes: Moodle pro výuku 2 / Přírodovědecká fakulta / Sekce biologie / Katedra parazitologie / MB160C45 (jde o předmět Mikroskopická technika - Vás učitele zde budou zajímat jen první dva bloky, ostatní se Vás netýkají).

Klíč k zápisu do Moodlu zní "Mikroskop-2020" a hlásit se budete moci od 21.září 2020.

!!!Předmět Mikroskopická technika pro učitele ale musíte mít především zapsán v systému SIS!!! Kdo nemá předmět zapsán v SIS, nemůže dostat zápočet!!! Moodle slouží jen k zápisu na paralelky!!!

Na paralelku, kam se zapíšete, ve vlastním zájmu opravdu přijďte! Kapacita místností a přístrojů nám nedovoluje přidávat další paralelky, takže je velmi omezená možnost absenci nahradit v jiném termínu. Pokud opravdu z vážných důvodů nemůžete dorazit, smažte svou účast co nejdříve, aby se mohli zapsat Vaši kolegové. Na cvičení si přineste laboratorní plášť, přezůvky, nelinkovaný sešit a obyčejnou tužku.

Pokud narazíte na jakýkoli problém, neváhejte se na nás obrátit, většinu problémů dokážeme vyřešit. Případné dotazy adresujte na sadlovaj@natur.cuni.cz a v kopii tomas.machacek@natur.cuni.cz

Těšíme se na shledanou.
Za kolektiv cvičení
Jovana Sádlová

Literatura
Poslední úprava: doc. RNDr. Jovana Sádlová, Ph.D. (26.08.2020)

Studijní informace naleznete na:

Přírodovědecká fakulta / ► Sekce biologie / ► Katedra parazitologie / ► MB160C45

 

Study materials are in the Moodle on:

Přírodovědecká fakulta / ► Sekce biologie / ► Katedra parazitologie / ► MB160C45

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. RNDr. Jovana Sádlová, Ph.D. (26.08.2020)

Podmínkou pro udělení zápočtu je absolvování obou bloků a odevzdání protokolu z bloku 1 a vyplnění elektronického testu z bloku 2.

Active participation on both parts of the course is necessary. The credit is given after finalization of all the protocols in paper or electronical form (part 1 and 2, respectively).

Sylabus -
Poslední úprava: doc. RNDr. Jovana Sádlová, Ph.D. (26.08.2020)

Praktikum je rozděleno na dvě části: 

1. Světelná mikroskopie (Sádlová, Vojtková, Majer, Bečvář, Šmídová, Kykalová)
Student se seznámí s teorií týkající se světelné mikroskopie, základy práce se světelným mikroskopem a s přípravou nativních a barvených preparátů (barvení Giemsa-Romanowski, anilinovou modří a nativní barvení alizarinem). Pozorovanými objekty jsou prvoci z různých skupin a cerkárie motolic. 

2. Speciální světelná a fluorescenční mikroskopie (Sádlová, Vojtková, Majer, Bečvář, Šmídová, Kykalová)
Student se seznámí s teorií týkající se kontrastů ve světelné mikroskopii (temné pole, fázový kontrast, Nomarského diferenciální interferenční kontrast, Hoffmanův kontrast), fluorescence a principu fluorescenčního a konfokálního mikroskopu. Prakticky si vyzkouší práci s temným polem, fázovým kontrastem a fluorescenčním mikroskopem. 

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK