PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Fyziologie člověka - MB150P60
Anglický název: Human Physiology
Český název: Fyziologie člověka
Zajišťuje: Katedra fyziologie (31-152)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2023 do 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: letní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Z+Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 1 [týdny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D.
Vyučující: doc. RNDr. Zdeňka Bendová, Ph.D.
RNDr. Barbara Elsnicová, Ph.D.
Mgr. Eva Filipovská
Mgr. František Galatík
RNDr. Daniela Horníková, Ph.D.
Mgr. Alex Kratina
Mgr. Aneta Kubištová
Mgr. Petra Málková
Mgr. Bianka Mičke
doc. RNDr. Jitka Žurmanová, Ph.D.
Neslučitelnost : MB150C26C, MB150C31
Je neslučitelnost pro: MB150C31, MB150C26C
Anotace -
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (29.01.2024)
Kurz je zaměřen na získání nezbytných informací z fyziologie člověka. Jsou zohledněny základní aspekty všeobecné a srovnávací fyziologie. Přednáška přináší základní informace o fyziologické, ale i biochemické podstatě životních dějů na buněčné, orgánové a organismické úrovni včetně základních klinických aspektů. Přednáška je doplněna praktickým cvičením, které zahrnuje úlohy týkající se základních fyziologických systémů tj. nervového, kardiovaskulárního, dýchacího a svalového.
Literatura
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (28.10.2019)

LANGMEIER, Miloš. Základy lékařské fyziologie. 1. vyd. Praha: Grada, 2009, 320 s. ISBN 978-80-247-2526-0.

SILBERNAGL, Stefan a Agamemnon DESPOPOULOS. Atlas fyziologie člověka. Vyd. 3. české. Praha: Grada, 2004, 53, 435 s. ISBN 80-247-0630-x.

ROKYTA, Richard. Fyziologie: pro bakalářská studia v medicíně, přírodovědných a tělovýchovných oborech. 1. vyd. Praha: ISV, 2000, 359 s. ISBN 80-85866-45-5.

POKORNÝ, Jaroslav. Přehled fyziologie člověka. 3., přeprac. vyd. Praha: Karolinum, 2001, 166 s. ISBN 80-246-0228-8.

POKORNÝ, Jaroslav. Přehled fyziologie člověka. 3., přeprac. vyd. Praha: Karolinum, 2002, 255 s. ISBN 80-246-0229-6.

NOVOTNÝ, Ivan a Michal HRUŠKA. Biologie člověka: [pro gymnázia]. 4., rozš. a upr. vyd. Praha: Fortuna, 2010, 239 s. ISBN 978-80-7373-007-9.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (29.01.2024)

Zápočet se uděluje na základě 100% docházky na praktikách, předložení náležitých protokolů a napsání zápočtového testu po skončení praktik. Testové otázky na udělení zápočtu se zaměřují na látku, která bude probírána na praktikách. Počítá se základními znalostmi fyziologie, které se probírají v úvodních přednáškách. Na přípravu testu je vhodné projít si protokoly a materiály umístěné na Moodle. Test se píše přes Moodle, kde je připravená banka testových otázek. Každý test je tedy originál.

Samotný předmět je ukončen písemným testem (pro 1. pokus. také Moodle) nebo ústní zkouškou (pro 2. a 3. pokus). Písemný test je zaměřen na informace z přednášek, vyžaduje také zamyslení se na nad problematikou.

Sylabus -
Poslední úprava: RNDr. Daniela Horníková, Ph.D. (29.01.2024)

1. Buňka: Funkční morfologie buňky savců a člověka, plasmatická membrána, buněčné organely, buněčné jádro a genetický kód, regulační principy řízení fyziologických funkcí. 

2. Fyziologie tělních tekutin, krve a oběhu: Tělní tekutiny, krev a její složení, imunitní systém, specifická a nespecifická imunita, činnost B a T lymfocytů, aktivní a pasivní imunita. Cévní systém, lymfatický systém.

3. Fyziologie dýchání: Fyziologie dýchání, fyzikální aspekty ventilace, výměna plynů v plicích, řízení dýchání, transport O2 a CO2, dýchání a udržování acido-bazické rovnováhy v krvi

4. Fyziologie vylučování: Osmoregulace a exkrece, stavba a funkce ledviny, glomerulární filtrace a tubulární procesy, úloha ledvin při udržování stálého iontového složení a acidobazické rovnováhy v krvi.

5. Nervový systém: Nervový systém, stavba neuronů, signály nervové soustavy, elektrická aktivita neuronů, membránový potenciál, synapse, neurotransmitery, adrenergní a cholinergní přenos. Nervosvalová ploténka.

6. CNS a fyziologie smyslů: Centrální nervová soustava, struktura a organizace mozku a míchy, hlavové a spinální nervy. Fyziologie smyslů, smyslové receptory, kožní receptory, hmat, chuť a čich, sluch, stavba a funkce vestibulárního aparátu, zrak. Autonomní nervový systém, adrenergní a cholinergní synaptický přenos, řízení činnosti vnitřních orgánů.

7. Fyziologie svalstva: Svaly, mechanismus svalové kontrakce, nervosvalové spojení, srdeční a hladký sval, nervové řízení svalové činnosti. Srdeční činnost, funkce jednotlivých částí oběhového systému. Minutový výdej srdeční, krevní tlak, regulace srdeční činnosti, elektrická aktivita srdce, EKG.

8. Fyziologie trávení a vstřebávání: Trávení a vstřebávání, funkční anatomie zažívací soustavy, intestinální kontrakce a motilita, trávení a zažívání živin, absorpce vody a elektrolytů, játra, pankreas, nervová a endokrinní regulace, výživa a metabolismus.

9. Fyziologie žláz s vnitřní sekrecí: Endokrinní systém, endokrinní, parakrinní a autokrinní hormonální regulace, sekrece hormonů, hormonální přenos signálů, hypofýza, nadledvinky, štítná žláza, příštitná tělíska.

10. Reprodukční systém a těhotenství: Rozmnožování, reprodukční systémy, menstruační cyklus, oplození, fyziologie těhotenství.

11. Přeměna látek a energií, Termoregulace: Organismus a prostředí, termoregulace, mechanismy adaptace.

12. Zápočtový týden, konzultace v případě zájmu



* Praktická cvičení; jednotilivé úlohy se mohou lišit, v závislosti na aktuálním rozložení volných dnů v semestru.

1- V rámci úloh týkajících se kardiovaskulárního systému se provádějí praktická měření a vyhodnocování klidového i zátěžového EKG a dalších srdečních parametrů. S použitím moderního přístrojového vybavení jsou také sledovány změny krevního tlaku a pulzu, dechové frekvence a objemu za různých fyziologických situací a stanovuje se celková fyzická kondice organismu.
2- Úloha zaměřená na metabolismus ledvin seznamuje s použitím metabolické komory pro laboratorního potkana a měřením významných fyziologických parametrů činnosti ledvin (glomerulární filtrace, resorpce, exkrece a clearence). Pomocí biochemických enzymatických analýz a kolorimetrických metod s využitím speciálních kitů jsou prováděna stanovení metabolitů. Součástí práce je příprava a zpracování vzorků séra a moči, včetně využití centrifugačních technik.
3- Měření statických i dynamických plicních parametrů pomocí moderního respirometrického vybavení umožňuje stanovit skutečné a teoretické hodnoty u člověka. 
4- Úloha věnující se nervové soustavě je rozdělena na 3 části: mentální testy, smyslové testy a reakční testy. Teoretický úvod je věnován zopakování termínů z elektrofyziologie.
5- Využití simulačního fyziologického programu (Virtual Physiology) k rozvoji znalostí fyziologických i molekulárních mechanismů modulace svalové kontrakce s důrazem na kvantitativní hodnocení sledovaných parametrů.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK