PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Cell differentiation in ontogenesis - MB150P32E
Anglický název: Cell differentiation in ontogenesis
Český název: Diferenciace buňky v zárodečném vývoji
Zajišťuje: Katedra buněčné biologie (31-151)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2020 do 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Vysvětlení: nahrazuje MB150P32
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D.
Vyučující: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D.
Neslučitelnost : MB150P32
Anotace -
Poslední úprava: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D. (17.02.2021)
Přednáška si klade za cíl objasnit principy diferenciace buněk v zárodečném vývoji živočišných organismů. Nosnými tématy jsou: stabilita a proměnlivost genetické výbavy během vývoje, genetické a epigenetické ovlivnění aktivity genů, úprava a regulace využití jejich produktů, mezibuněčné vztahy, typy a šíření intercelulárních signálů, účast extracelulární matrix Induktivní interakce a jejich molekulární základy, morfogenetická pole a poziční informace, hierarchie genetických aktivit v morfogenezi, ve formování prostorové orientace těla živočichů.
Literatura -
Poslední úprava: RNDr. Nataša Šebková, Ph.D. (21.02.2018)

Kurz je postaven na základě recentních přehledných článků (review) aktuálních primárních vědeckých publikacích a světově uznávaných učebních textech (Gilbert et al., Developmental biology).  

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D. (21.02.2024)

Organizace předmětu:

V letním semestru 2023/2024 budou přednášky zahájeny v pondělí 19. února 2024 od 10:40 do 12:10 v Posluchárně Fotochemie (B3), Viničná 7. přízemí vlevo. Přednášky budou mít hybridní formát, tj. budou prezenční se současným online vysíláním přes aplikaci Google Meet v reálném čase a s pořízením videozáznamu. Rád bych vás pozval na kurz Google Classroom (Cell Differentiation in Ontogenesis), kód kurzu: y2oq5g6, kde najdete mé prezentace, záznamy z online přednášek nebo zajímavé přehledové články. Po přihlášení budete mít přístup k online linku přes Google Meet a do Google kalendáře (Cell Differentiation in Ontogenesis) s naplánovanými přednáškami. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte a napište mi na e-mail (vkrylov@natur.cuni.cz).

 

Zkouška je ústní a lze jí vykonat buď prezenčně či formou videohovoru přes platformu Google Meet.

Sylabus -
Poslední úprava: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D. (17.02.2022)

1. Životní cyklus organismu. Pojem diferenciace buněk

 

Stabilita a proměnlivost genetické výbavy během vývoje. Příklady dimiunuce, multiplikace, transpozice, přestavby genů během diferenciace. Průkaz potence jádra diferencované buňky.

 

2. Diferenční genová aktivita a diferenční afinita buněk

 

Úrovně regulace genové exprese a využití jejich produktů. Mechanismy regulace. Genetické a epigenetické faktory.

 

3. Mezibuněčné vztahy ve vývoji

 

Endo, auto, para, juxtakrinní signalizace. Typy mezibuněčných signálů a jejich přenosové mechanismy. Receptorová soustava a způsoby jejího využití. Příklad neurální indukce.

 

4. Gametogeneze

 

Principy diferenciace gonocytů. Struktura a molekulární výbava gamet a její význam pro vývoj jedince. Maternální vlivy zprostředkované oocytem. Mozaikový a regulační vývoj. Gradienty morfogenů.

 

5. Vznik osní symetrie I

 

Morfogeneze a prostorová orientace u obojživelníků. Induktivní interakce jako princip regulace morfogeneze. Mezodermální, neurální a další indukce.

Experimentálně embryologický průkaz a molekulární základ indukcí. Základní mechanismy vziku anterior-posterironí a dorzo-ventrální osní symetrie na modelu Xenopus.

 

6. Vznik osní symetrie II

 

Vývojové etapy a určení tělních os u ryb, ptáků a savců. EVO-DEVO srovnání vzniku anterior posteriorní a dorzo-ventrální osní symetrie v rámci živočišné říše

 

7. Vznik osní symetrie III

 

Ustanovení anterior-posteriorní a dorzo-ventrální osní symetrie u hmyzu na modelu Drozofily. Ustanovení pravo-levé osní symetrie v rámci živočišné říše

 

8. Regenerace a stárnutí

 

Embryonální a tkáňové kmenové buňky, vlastnosti a použití přirozené i bioinženýrské. Regenerace, úrovně, možnosti a schoposti různých tkání a organismů.

 

Předmět je vyučován za podpory projektu Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce, reg.č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: doc. RNDr. Ing. Vladimír Krylov, Ph.D. (17.02.2021)

Zvládnout výuku v anglickém jazyce. Zkouška je pro česky mluvící studenty vedena v češtině.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK