PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2012/2013
   Přihlásit přes CAS
Biologické rytmy a fotoperiodizmus rostlin - MB130P06
Anglický název: Biological rhytms and photoperiodicity in plants
Zajišťuje: Katedra experimentální biologie rostlin (31-130)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2012 do 2012
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Další informace: http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/prednasky/kolar/index.html
Garant: Mgr. Jan Kolář, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: VOTRUB (20.06.2005)
Přednáška pro studenty magisterského studia. Tématem jsou procesy zodpovědné za časování různých životních pochodů rostlin v měřítku minut až roků, tedy biologické rytmy (především denní neboli cirkadiánní) a fotoperiodizmus. Přednáška se zabývá fyziologickými i molekulárněbiologickými aspekty těchto jevů a rovněž jejich významem pro rostliny v přírodě. Poskytuje též představu o evoluci cirkadiánní rytmicity a fotoperiodizmu, hlavně na základě porovnání jejich mechanizmů u rostlin a jiných skupin organizmů.
Doporučuje se předem absolvovat přednášky z Fyziologie rosrlin, Anatomie rostlin a Morfologie rostlin.
Literatura
Poslední úprava: VOTRUB (14.04.2005)

Pro základní orientaci jsou vhodné kapitoly týkající se cirkadiánních rytmů, fotoperiodizmu a kontroly kvetení ve skriptech:

Pavlová L.: Fotomorfogeneze. Univerzita Karlova, Praha, 1996

a případně obdobné kapitoly v kvalitních učebnicích rostlinné fyziologie, například:

Taiz L., Zeiger E.: Plant Physiology. 2nd ed. Sinauer Associates, Sunderland, Massachusetts, USA, 1998

Taiz L., Zeiger E.: Plant Physiology. 3rd ed. Sinauer Associates, Sunderland, Massachusetts, USA, 2002

Salisbury F.B., Ross C.W.: Plant Physiology. 4th ed. Wadsworth Publishing Company, Belmont, California, USA, 1992

ostatní literaturu (hlavně odborné články a review) dodá přednášející během semestru.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. RNDr. Helena Lipavská, Ph.D. (17.04.2012)

ústní zkouška

Sylabus -
Poslední úprava: VOTRUB (14.04.2005)

) Úvodní seznámení s biologickými rytmy a fotoperiodizmem

Představení biologických rytmů a fotoperiodizmu rostlin na několika modelových příkladech (pohyby listů, fotosyntéza, genová exprese a jiné denní rytmy, roční časování kvetení u rostlin). Charakteristika a vzájemné rozlišení biologických rytmů a fotoperiodizmu. Základní parametry rytmů (perioda, fáze, amplituda) a rozdělení podle délky periody (ultradiánní, cirkadiánní, přílivové, měsíční, roční rytmy).

2) Cirkadiánní a ostatní rytmy související s periodicitou prostředí

Základní vlastnosti cirkadiánních rytmů (endogenní původ, schopnost synchronizace s rytmicitou prostředí, teplotní kompenzace délky periody) a na nich založený model vstupy/oscilátor/výstupy. Metody výzkumu těchto rytmů u rostlin. Další rytmy související s periodicitou prostředí - důležité příklady, srovnání vlastností s cirkadiánními rytmy. Porovnání rytmů rostlin a jiných skupin organizmů (živočichové, houby, prokaryota).

3) Synchronizace cirkadiánních rytmů s denními změnami prostředí

Význam pro rostliny, mechanizmy synchronizace (diskrétní a kontinuální synchronizace, modely založené na limitních cyklech).

4) Fyziologický a ekologický význam cirkadiánních rytmů

Načasování procesů do vhodné denní doby, ochrana před denně se opakujícími nepříznivými podmínkami.

5) Fyziologický a ekologický význam cirkadiánních rytmů - pokračování

Časová kompartmentace fyziologických pochodů, koordinace biochemických procesů, měření času ve fotoperiodizmu. Experimenty testující selekční výhody cirkadiánních rytmů v přírodě.

6) Cirkadiánní oscilátory

Srovnání lokalizace oscilátorů v těle živočichů a rostlin. Molekulární mechanizmy cirkadiánní rytmicity - modely inspirované studiem chemických a biologických oscilací (Bělousovova-Žabotinského reakce, oscilace v rychlosti glykolýzy), molekulární struktura cirkadiánního oscilátoru modelové rostliny Arabidopsis thaliana (geny a proteiny zodpovědné za vytváření cirkadiánních rytmů, metody jejich identifikace).

7) Evoluce cirkadiánní rytmicity

Porovnání molekulární stavby cirkadiánního oscilátoru Arabidopsis thaliana a dalších modelových organizmů (Drosophila, myš, houba Neurospora, sinice Synechococcus) - jaké z toho plynou závěry o evoluci cirkadiánní rytmicity?

8) Fotoperiodizmus

Fotoperiodizmus jako adaptace umožňující načasování důležitých procesů do vhodné roční doby. Základní charakteristika fotoperiodických reakcí a přehled fotoperiodicky regulovaných dějů u rostlin (kvetení, tvorba hlíz, dormance, opad listů aj.). Typy fotoperiodické odpovědi (krátkodenní, dlouhodenní atd.). Porovnání fotoperiodizmu rostlin a živočichů.

9) Fotoperiodická indukce kvetení

Nejlépe prostudovaný příklad fotoperiodické reakce u rostlin. Metodika výzkumu květní indukce (experimentální světelné režimy, kvantifikace kvetení, modelové systémy). Mechanizmus měření délky dne/noci (role fotoreceptorů a cirkadiánní rytmicity).

10) Mechanizmy fotoperiodické indukce kvetení

Percepce fotoperiodické informace v listech a šíření indukčního signálu do vzrostného vrcholu stonku - fyziologické důkazy existence transportovatelného květního stimulu a současné hypotézy o jeho podstatě (jediný ?florigen" versus vícesložkový signál). Současný stav znalostí o molekulárních detailech fotoperiodické květní indukce u Arabidopsis thaliana.

11) Komplexní pohled na regulaci kvetení

Vztah fotoperiodické indukce k jiným procesům (vernalizace, autonomní indukce, reakce na kvalitu světla a další). Regulační dráhy kontrolující přechod do kvetení u Arabidopsis thaliana a jejich vzájemné ovlivňování a integrace. Srovnání těchto molekulárních mechanizmů u Arabidopsis thaliana a jiných rostlin.

12) Referáty studentů o vybraných odborných článcích týkajících se biologických rytmů nebo fotoperiodizmu. Případně též informace přednášejícího o důležitých objevech v oboru, které byly publikovány během semestru a nemohly být zařazeny do předchozích přednášek.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK