PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Příroda a člověk v holocénu - MB120P11E
Anglický název: Holocene Palaeoecology
Český název: Příroda a člověk v holocénu
Zajišťuje: Katedra botaniky (31-120)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Další informace: http://botany.natur.cuni.cz/cuneus/holocen/
Poznámka: povolen pro zápis po webu
předmět má cyklickou výuku
Garant: doc. Mgr. Petr Pokorný, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: RNDr. Alena Kubátová, CSc. (21.04.2011)
Přednáška si klade za cíl představit základní fenomény (biologické, geologické, klimatické) typické pro období čtvrtohot (kvartéru) a zejména pro jeho nejmladší části - holocén. Kurz je rozdělen do tří základních částí poukazujících na (i) metodické principy oboru, (ii) časovou posloupnost důležitých procesů během zájmového období, (iii) vztah holocenní minulosti k současné přírodě. Důraz je kladen na interakci přírodního prostředí a lidské kultury v průběhu procesu utváření současných ekosystémů.
Literatura
Poslední úprava: doc. Mgr. Petr Pokorný, Ph.D. (06.02.2012)

Sem na SIS jsem nahrál nějaké soubory, ve kterých najdete základní čtení. Také powerpointové prezentace z minulého roku (LS 2011).

Základní čtení:

Pokorný P. (2011): Neklidné časy. Dokořán, Praha.

Sádlo J., Pokorný P., Hájek P., Dreslerová D., Cílek V. (2008): Krajina a revoluce. Významné přelomy ve vývoji kulturní krajiny Českých zemí. 3. upravené vydání. Malá Skála, Praha.

Ložek V. (2007): Zrcadlo minulosti. Česká a slovenská krajina v kvartéru. Dokořán, Praha.

Ložek V. (2011): Po stopách pravěkých dějů. Dokořán, Praha.

Poznámka k práci s literaturou: Zahraniční literatury je mnoho a často bude citována. Doporučeny jsou však výhradně tituly současné domácí produkce pro jejich snadnou dostupnost. Číst můžete cokoliv z toho, alespoň jednu z uvedených knih však důkladně. Schopnost práce se zahraniční literaturou bude vysoce oceněna.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. Mgr. Petr Pokorný, Ph.D. (29.03.2012)

Zápočet: Za účast na přednáškách a exkurzi. Jelikož přednáška proběhne v pěti blocích, je účast skutečně nutná.

Zkouška: Písemná, doplněná krátkou ústní. Testovány budou výhradně znalosti získané při přednáškách a čtením studijního textu "Neklidné časy". Vypsány budou dva termíny.

Sylabus
Poslední úprava: doc. Mgr. Petr Pokorný, Ph.D. (06.02.2012)

Blok 1: Kvartér. Vývoj poznání kvartéru od nejstarších dob po současnost. Skrze výklad dějin kvartérní vědy osvětlíme základní fakta o kvartéru, jeho členění, změny klimatu a jejich příčiny, opěrný systém stratigrafie kvartéru, základní principy datování, otázku tzv. "globálního oteplování".

Blok 2: Poslední kvartérní cyklus v Evropě. Princip pylové analýzy. Vývoj přírodních ekosystémů. Poslední interglaciál a jeho srovnání s holocénem. Poslední vrcholný glaciál. Svět "lovců mamutů" a jeho konec. "Klasická" a "kryptická" glaciální refugia. Klimatický chaos pozdního glaciálu a jeho důsledky. Hledání současných krajinných a vegetačních analogií v oblasti vnitřní Asie. Česká republika jako klíčový nástupní prostor postglaciální rekolonizace Evropy. Lesy starého holocénu a jim odpovídající současné analogie.

Blok 3: Klíčové etapy postglaciálního vývoje vegetace a krajiny ČR. Vývoj kulturní krajiny a vliv člověka na naši přírodu. Paleoekologický význam mezolitické etapy vývoje společnosti. Osud travinné a keříčkové vegetace ve středním holocénu. Neolitizace. Vývoj pravěké kulturní krajiny ve střední Evropě. Přirozené a antropogenní změny v lesích. Vznik moderních typů lesa. Příklad z dnešního Turecka. Středověká kolonizace a vývoj kulturní krajiny až do současnosti. Holocénní vývoj krajiny v konkrétním území - příklady ze středních Čech.

Blok 4 a 5: Případové studie. Konkrétní lokality v Čechách, na kterých se ukážou zajímavé detaily a na kterých uvidíme, jak vypadá paleoekologický výzkum. Pro zpestření ukázka výzkumu v SV Africe.

Celodenní exkurze.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK