PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Embryologie člověka a základy teratologie - MB110P62
Anglický název: Human embryology and elements of teratology
Český název: Embryologie člověka a základy teratologie
Zajišťuje: Katedra antropologie a genetiky člověka (31-110)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2017
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: 26
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Další informace: http://e-mail: marhor@biomed.cas.cz
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: RNDr. Mária Hovořáková, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Mária Hovořáková, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Lenka Dupejová (05.03.2019)
Gametogeneze a fertilizace, fertilizace in vitro. Embryonální perioda. Fetální perioda a placenta. Těhotenství, porod a vícečetná těhotenství. Vývoj hlavy, krku a jeho poruchy. Vývoj srdce a jeho poruchy. Vývoj skeletu, svalů a jeho poruchy.
Principy teratogeneze. Příčiny vzniku vrozených vad. Prokázané lidské teratogeny. Prevence vrozených vad. Prenatální diagnostika vrozených vad a přerušení těhotenství. Epidemiologie orofaciálních rozštěpů. Metody testování škodlivých faktorů prostředí včetně léků.
Literatura
Poslední úprava: Mgr. Lenka Dupejová (05.03.2019)

1)      SADLER T. W. (2010). Langmannova lékařská embryologie. Praha: Grada Publishing a.s. (10.vydání).

2)      Carlson B. M. (2014). Human Embryology and Developmental Biology. Philadelphia, PA 19103-2899: Saunders, an imprint of Elsevier Inc., ISBN: 978-1-4557-2794-0 (5th edition).

3)      MOORRE,, K. L., PERSAUD, T. V. N. Zrození člověka (Embryologie s klinickým zaměřením). Praha: ISV Nakladatelství

4)      PETERKA, M., NOVOTNA, B. (2010). Úvod do teratologie. Příčiny a mechanizmy vzniku vrozených vad. Praha: Karolinum.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. RNDr. Petr Sedlak, Ph.D. (09.10.2020)

V případě, že situace neumožní prezenčně zkoušet, bude ústní zkouška probíhat distančně v Zoom. 

Zkouška ústní - znalosti na základě absolvování přednášek a studia doporučené literatury.

Sylabus
Poslední úprava: doc. RNDr. Petr Sedlak, Ph.D. (22.09.2021)

Výuka bude probíhat prezenčně. Výukové materiály v Pdf jsou umístěny na webovém úložišti fakulty. Při nutnosti distanční výuky z hlediska epidemické situace a platných nařízení bude probíhat výuka distančně v Zoom v reálném čase přednášky (viz rozvrh).

 

1)      Gametogeneze, ovariální cyklus, poruchy gametogeneze a její následky pro vývoj plodu, vznik chromozomálních aberací, příčiny neplodnosti, fertilizace, fertilizace in vitro.

2)      Embryonální perioda I, preimplantační vývoj, genetická kontrola vývoje, regulační kaskády, Hox geny a Pax geny, časné prenatální ztráty a jejich hlavní příčiny, kritická perioda pro vznik vývojových vad.

3)      Embryonální perioda II, implantace, vývoj zárodečných listů zárodku, vznik neurální trubice, základní morfogenetické systémy.

4)      Fetální perioda a vývoj placenty: výživa zárodku před vznikem placenty, význam placenty pro ochranu zárodku před zevními škodlivinami, následky poškození vývoje ve fetálním období - malé vrozené vady.

5)      Těhotenství, porod a vícečetná těhotenství: metody určení stáří plodu, porod v termínu a předčasný porod, nízká porodní váha, výživa plodu u dvojčat, umělé oplození.

6)      Vývoj hlavy, krku a jeho poruchy: vývoj žaberní oblouků a jejich deriváty, vývoj a splývání obličejových výběžků, kraniofaciální vývojové vady. Vývoj skeletu, svalů a jeho poruchy.

7)      Vývoj jednotlivých orgánových soustav a příslušné vývojové vady, vývoj nervové soustavy, trávicí trubice a žláz s vnitřní sekrecí, dýchací soustavy, lymfatických a močových cest, smyslových orgánů a pohlavního ústrojí.

8)      Vývoj srdce a jeho poruchy: základ srdce, srdeční klička, tvorba předsíní a komor, fetální krevní oběh, srdeční vývojové vady.

9)      Principy teratogeneze: kritická perioda, sensitivní perioda, mechanizmy vzniku vady na úrovni molekulární, subcelulární a celulární. Prokázané lidské teratogeny: definice teratogenu, nejznámější prokázané lidské teratogeny, embryotoxická a terapeutická dávka a pásmo bezpečnosti.

10)   Příčiny vzniku vrozených vad: genetické faktory, epigenetické faktory (fyzikální, chemické a biologické), interakce dvou a více faktorů, účinek podprahových dávek, chorobné stavy u matek, riziková povolání.

11)   Prevence vrozených vad z pohledu klinického teratologa. Prenatální diagnostika vrozených vad a přerušení těhotenství: současné metody prenatální diagnostiky vývojových vad, důvody přerušení těhotenství.

12)   Epidemiologie orofaciálních rozštěpů: problematika záchytu dětí s vrozenou vadou, oficiální registr vrozených vad, novorozenecké sex ratio a jeho změny.

13)   Metody testování škodlivých faktorů prostředí včetně léků: klasické testy na laboratorních zvířatech, alternativní testy in vitro a in ovo, principy teratogeneze a jejich uplatnění při testování. 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK