PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Teologie NZ - L0458
Anglický název: Theology of the New Testament
Zajišťuje: HTF - Katedra biblistiky a judaistiky (28-15)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Počet nekontaktních hodin: 12 [hodiny/semestr]
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Kv [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: neomezen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (31.01.2024)
Záměrem přednášek je poskytnout orientaci a přehled základních témat novozákonní teologie, popsat rozdíly v jejich zpracování a vytvořit možné spojitosti mezi nimi. V centru pozornosti je problematika klasických okruhů témat – Ježíš z Nazaretu, apoštol Pavel, problematika Janova evangelia, christologie a soteriologie rané církve, vztah rané církve k judaismu své doby, otázky spjaté s odlukou křesťanství od judaismu, pojetí mesiáše v různých proudech judaismu a v Novém zákoně, jakož i stručné dějiny moderního bádání (včetně postav) a přehled jednotlivých přístupů k novozákonní teologii. V oblasti ježíšovského a pavlovského bádání je připravováno zpracování vlivných proudů bádání s důrazem na vývoj od 60. let minulého století, což se týká v ježíšovském bádání badatelů „3. vlny tázání“ (včetně Jesus Seminar a badatelů zařazujících Ježíše Nazaretského do kontextu judaismu), jakož i badatelů, kteří otevírají již „čtvrtou vlnu tázání“ a pokoušejí se o vytvoření „nové historiografie“ bez předešlých, a dnes již ne zcela funkčních „kritérií“. Do témat přednášek tedy bude zapracován přístup zohledňující „memory studies“ (který zastupují např. badatelé Ch. Keith., S. Hübenthalová, J. Schröter, A. Kirk, T. Thatcher). V oblasti pavlovského bádání budou lekce zaměřeny na vývoj od F. Baura a s důrazem na bádání „nové perspektivy“ (J. D. G. Dunn, N. T. Wright) a „radikálně nové perspektivy“ (F. Ábel, M. Nanos, P. Fredriksen, M. Zetterholm). Úvodní lekce budou obsahovat základní hermeneutický úvod do problematiky a úvahy nad kritickou funkcí teologie, jež budou založeny na díle P. F. Eslera, New Testament Theology: Communion and Community (Minneapolis: Augsburg Fortress 2005). Součástí přednášky je pojednání novozákonní eschatologie a apokalyptiky v komparaci s představami období judaismu Druhého chrámu. V rámci hermeneutického úvodu bude pojednána kolektivní monografie F. Flannery, C. Shantz and R. A. Werline (eds.), Inquiry into religious Experience in Early Judaism and Christianity. Experientia, Volume 1 (Leiden: Brill 2008). Z českých titulů budou zohledněny publikace P. Pokorný a U. Heckel, Úvod do Nového zákona. Přehled literatury a teologie (Praha: Vyšehrad 2013) a F. Vouga, Teologie Nového zákona (Jihlava: Mlýn 2009). Dějiny bádání budou zpřístupněny pomocí knihy H. Räisänen, Beyond New Testament Theology: A story and a programme (London: SCM Press 2000).
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (31.01.2022)

Možný sylabus předmětu (může být měněn dle složení studijní skupiny a aktuálního stavu bádání): Novozákonní teologie jako kritická disciplína, její počátky a vývoj. Cíle a úloha moderní biblistiky ve vztahu k mezinárodnímu bádání a světu církve. Hermeneutické předpoklady kritické teologické práce. Pomocné disciplíny novozákonní teologie, multioborovost, vztah k sociologii, psychologii, literární vědě, religionistice a filosofii. Vystoupení Ježíše Nazaretského, jeho možný profil a doba, ve které působil, typologie mesiášských postav v době helénismu. Kritéria pro posuzování autenticity novozákonního materiálu, intertextualita a stav současného bádání ve vztahu k Ježíši Nazaretskému. Badatelské profily Ježíše z pohledu významných představitelů bádání - od A. Schweitzera po J. Schrötera. 1.-4. vlna tázání po historickém Ježíši. Teologie jednotlivých synoptických evangelií a posuny v novozákonním myšlení 1. století. Apoštol Pavel. Profil osobnosti u významných představitel bádání, Pavel ve Skutcích apoštolů a Pavel epištol, raný katolicismus. Pavlovy listy. Obeznámení s listem Galatským a listem do Říma. Pavlova soteriologie a eklesiologie. Pavlovy listy. Obeznámení s 1. a 2. listem do Korintu. Pavlova eschatologie a étos. Perspektiva nového života a koncept vzkříšení těla. Křesťanství na konci 1. století - Janovo evangelium, jeho teologie a janovské komunity. Novozákonní eschatologie a apokalyptika. Kniha Zjevení, židovská apokalyptika, apokryfní apokalypsy. Sociální charakteristika raného křesťanství. Večeře Páně, interpretace Ježíšovy smrti a vzkříšení, identita křesťanů v římské společnosti. Témata přednášek je zvláště vhodné doplnit poslechem přednášek významných osobností v oboru na www.youtube.com s obdobnou problematikou.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (31.01.2022)

Student samostatně prostuduje veškerou povinnou literaturu a obeznámí se s přednáškami na té úrovni, aby problematice rozuměl, měl ji kriticky promyšlenou a dokázal ji během kolokvia srozumitelně vysvětlit. Studenti s individuálním studijním plánem a studenti se třemi a více absencemi nastudují navíc uvedenou literaturu (stanovenou po konzultaci s vyučujícím. Četbu literatury mohou nahradit poslechem specializovaných přednášek na www.youtube.com v dohodnutém počtu a délce, jež odpovídá vyučovacím hodinám). Student se během kolokvia aktivně zapojí do diskuse a zodpoví patřičné otázky.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (31.01.2024)

Nastudování povinné literatury, účast na přednáškách a absolvování kolokvia, v němž se student aktivně zapojí a zodpoví na předložené otázky. Problematice je potřeba rozumět, nestačí pouhé namemorování.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (31.01.2024)

* Povinná literatura:
1. Student volí jeden z knižních titulů, který náležitě nastuduje(vhodných titulů je mnohem více a je možné je po diskusi s vyučujícím modifikovat dle požadovaných kritérií):


HATINA, Thomas R. Novozákonní teologie a hledání její závažnosti (Praha: Karolinum 2018).
ESLER, Philip F. New Testament Theology: Communion and Community (Minneapolis: Augsburg Fortress 2005).
SCHNELLE, Udo. Theology of the New Testament (Grand Rapids: Baker Academic Press 2009); také německy: Theologie des Neuen Testaments (Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht 2007).
BULTMANN, Rudolf. Theology of the New Testament (Waco: Baylor University Press 2007); také německy: Theologie des Neuen Testaments (Tübingen: UTB; J. C. B. Mohr 1977).
KÜMMEL, W. G. Theology of the New Testament (London: SCM Press 1983).

 2. Krátké studie - povinné:
LUKEŠ, Jiří. Rétoricko-narativní strategie Janova evangelia - dialog a ironie. In: Teologická reflexe 1/2019, s. 3-22.

The Historical Jesus: The Life Of A Jewish Mediterranean Peasant - Dr. John Dominic Crossan (youtube.com)

Jesus Came Only For The Jews | Paula Fredriksen PhD - YouTube

Understanding Jesus and Paul means Understanding Jewish Practice and Belief - YouTube

Marcus Borg at All Saints: "The Passion of Jesus: The Way and the Kingdom" - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=3HE_fke88gI

Women Erased: Women in Second Temple Judaism with Amy-Jill Levine, Ph.D. (youtube.com)

Elisabeth Schüssler Fiorenza on "The Apocalypse of John" - YouTube

Rethinking Apocalypse; or, Apocalypse Then - YouTube

John J. Collins: Torah and Jewish Identity in Second Temple Judaism - YouTube

Doporučená literatura:


LUKEŠ, Jiří. Osamostatnění, vývoj a směřování kritické novozákonní exegeze od počátků liberalismu do doby postmoderny - od J. P. Gablera k M. J. Borgovi. In: Theologická revue 1/2014, s. 50-88.
VOUGA, Francois. Teologie Nového zákona (Jihlava: Mlýn 2009).
BROWN, Raymond E. Ježíš v pohledu Nového zákona. Úvod do christologie (Praha: Vyšehrad 1998).
FREDRIKSEN, Paula. Paul: The Pagans´ Apostle (Yale University Press 2017).
HÜBNER, Hans. Biblische Theologie des Neuen Testaments. Band 2. Die Theologie des Paulus (Göttingen: Vandenhoeck 1993).


K prohloubení či získání nových znalostí je doporučeno využívat webových zdrojů, zvláště přednášek či článků publikovaných na stránkách významných univerzit, osobností oboru, internetových serverech (např. www.academia.edu, JSTOR), jakož i záznamů na www.youtube.com.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK