PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Písemnictví NZ I. - L0427
Anglický název: Literature of the New Testament I
Zajišťuje: HTF - Katedra biblistiky a judaistiky (28-15)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Počet nekontaktních hodin: 10 [hodiny/semestr]
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: neomezen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Je záměnnost pro: LBIB30
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (30.09.2021)
Přednáška je zaměřena na prezentaci literárních druhů a forem užitých v písemnostech Nového zákona, jakož i na výklad problematiky literárního a teologického úvodu do NZ. Po základním rozčlenění, charakteristice novozákonních spisů, diskusi o jejich vzniku, době, autorství a vzájemné závislosti bude pozornost věnována jednotlivým literárním druhům a formám, jež jsou užívány v evangeliích a Skutcích apoštolů. Po charakteristice „žánrů“ se přednášky soustředí na formy argumentace, podobenství a jejich typy, rodokmeny, spory, chrie, progymnasmata, úvody, řeči a techniku prosópopoie, přičemž stručně bude pojednána i oblast antické rétoriky ve vztahu k NZ a apokryfní literatuře. Snahou je ukázat sepětí formy a obsahu, jakož i význam literárních forem pro novozákonní exegezi či formulaci teologických závěrů. Přednáška se zaměřuje také na historický rozměr vzniku novozákonních spisů ve vztahu k ranému křesťanství. Obsahem Písemnictví NZ I jsou zejména žánry evangelií a Skutků apoštolů (i apokryfních), zároveň „sbírka Q“ (včetně jejího „Sitz im Leben“ či současné diskuse kolem ni) a Tomášovo evangelium. Součástí přednášky je řada praktických a konkrétních ukázek práce s biblickými texty, jednotlivými literárními formami a vstupy do teologie evangelií i Skutků apoštolů. Cílem přednášky rovněž je navodit vhled do vnitřních vazeb novozákonních spisů, vytvořit představu o oralitě, komunitách, autorech a jejich světech, problémech, která raná církev řešila a komunikovala o nich písemně. Přednáška je zásadní pro zvládnutí bakalářské státní zkoušky. V průběhu případných omezení spjatých s omezováním šíření epidemie bude výuka probíhat pravidelně skrze aplikace online (např. MS Teams), v rozsahu daném plánem studia a v souladu aktuálním rozvrhem hodin.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Možný sylabus předmětu: 1. Jak přistoupit k Novému zákonu a kánonu? Doba vzniku Nového zákona, oralita, raně křesťanské komunity kolem evangelií a jejich světy bez tištěného textu. 2. Co jsou to evangelia? Literární druh a jeho charakteristika, impulzy ke vzniku evangelií. 3. Synoptická evangelia - vzájemné vazby, vznik jednotlivých spisů, možná časová posloupnost. 4. Sbírka „Q“- její forma, přenos z aramejštiny do řečtiny, teologie sbírky Q, možné komunity kolem ni, možnost její neexistence. Evangelium Tomášovo. 5. Literární formy v evangeliích. Ježíšova podobenství. Literární a rétorické aspekty „parabol“. 6. „Kázaní na hoře“ a „Kázání na rovině“. Analýza forem a celků řeči. 7. Rodokmeny, uzdravování, zázraky, celkový obraz Ježíše v rámci synoptické tradice. 8. Janovo evangelium I. - vznik, forma, rétorické a literární charakteristiky spisu. 9. Janovo evangelium II - geografické a historické informace, promluvy, formy, závěr, styl, obraz janovské komunity, Ježíš v Janově podání. 10. Skutky apoštolů I. - charakteristika žánru a doby, formy „řeči“ a úvodu, vztah k Lukášovu evangeliu. 11. Skutky apoštolů II. - intertextualita, pohled autora na rané křesťanství, dobové historiografie a biografie, stylizace apoštola Pavla, Lukášův pohled na ranou církev. 12. Apokryfní skutky apoštolů - přehled, skutky 2.-3. století. 13. Novozákonní texty - papyry a kodexy. Základy textové kritiky ve vztahu k soudobé podobě novozákonního textu. Po celou dobu kurzu probíhají ukázky originálů písemnosti NZ textů ze software Accordance.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Písemnictví NZ I a II jsou navazující předměty a Písemnictví NZ I je zakončeno v zimním semestru zápočtem, v letním semestru Písemnictví NZ II ústní zkouškou. Na každý předmět se leze přihlásit samostatně, není povinné pro absolvování Písemnictví NZ II absolvovat I, avšak je to pro pochopení Nového zákona velmi vhodné. Pro úspěšné zakončení předmětu v ZS (i LS) je důležitá znalost povinné literatury a problematiky přednášek, o níž se povede na zkoušce v LS rozhovor v délce zhruba 20 minut. Zápočet v ZS lze získat na základě společného kolokvia a pravidelné docházky. Podmínkou je systematická příprava a zvládnutí látky za daný semestr. Výuka bude probíhat v ZS akademického školního roku 2023/24 ve čtvrtek od 13.00 do 14.30 hodin v L 305. Přednáška velmi usnadní složení státní bakalářské zkoušky, je zaměřena na její přípravu.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Student pravidelně navštěvuje přednášky ve čtvrtek 13.00 až 14.30 v L 305 a nemá více než tři absence. Zápočet je v délce zhruba 20 minutového rozhovoru a týká se v zimním semestru evangelií, sbírky Q, Skutků apoštolů, chrií, podobenství, úvodů, závěrečných evangelijních narativů, způsobu psaní a čtení v antice, vzájemné vazby kanonické literatury mezi sebou a základního dějinného kontextu v období císařů Augusta až Hadriána. Zásadní je nastudování problematiky z jednoho renomovaného a kritického úvodu do Nového zákona. V individuálních případech je možné po konzultaci s vyučujícím nastavit zvládnutí látky dle potřeb studenta. Oporou moho být přednášky renomovaných biblistů z youtube.com.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

* Povinná literatura:
POKORNÝ, Petr. Od evangelia k evangeliím (Praha: Academia 2016).
LUKEŠ, Jiří. Raně křesťanská rétorika (Praha - Český Těšín: CBS/SGS 2009), s. 71-142.

Jeden z následujících literárních a teologických úvodů do NZ - pro zimní semestr pouze části k evangeliím, sbírce Q, a Skutkům apoštolů. Je možné využít další kritické práce, avšak po konzultaci s vyučujícím. (Studenti z evangelikálního prostředí mohou studovat např. Úvod do NZ od D. A. Carsona a D. J. Moo.) 
MARGUERAT, Daniel. Úvod do Nového zákona (Jihlava: Mlýn 2014).
POKORNÝ, Petr; HECKEL, Ulrich. Úvod do Nového zákona. Přehled literatury a teologie (Praha: Vyšehrad 2013).
EHRMAN, Bart D. The New Testament: A Historical Introduction to the Early Christianity Writings (Third Edition. Oxford: Oxford University Press, 2004).

* Doporučená literatura:
BURRIDGE, R. A., What are the Gospels? (Cambridge: Cambridge University Press 1995).
BERGER, K., Hellenistische Gattungen im Neuen Testament, in: Aufstieg und Niedergang der römischen Welt, II.25.2 (Berlin: Walter de Gruyter, Berlin 1984).
MACK, B. L. Anecdotes and Arguments. The Chreia in Antiquity and Early Christianity (Claremont: Occasional Papers 1987).
BROWN R. E. An Introduction to the New Testament (New York: Doubleday 1997).
SCHMITHALS, W. Einleitung in die drei ersten Evangelien (Berlin: Walter de Gruytern 1985).
SCHNELLE, Udo. Einleitung in das Neue Testament (Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen 2005).

Titulů vhodných ke studiu problematiky evangelií, Skutků apoštolů, Pavlových listů (jakož i dalších novozákonních listů) či Zjevení Janova jsou desítky. Vážným zájemcům bude doporučena literatura po konzultaci a dle jejich osobních preferencí. Velmi vhodné je ke složení zkoušky využít přednášky na www.youtube.com od Dale Martina.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK