PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Myoskeletální medicína - FV50035
Anglický název: Myoskeletal Medicine
Zajišťuje: Rehabilitační klinika (15-461)
Fakulta: Lékařská fakulta v Hradci Králové
Platnost: od 2012
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/30, Z [HS]
Počet míst: 15
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. MUDr. Vlasta Tošnerová, CSc.
Patří mezi: Volitelné předěmty CZ
Volitelné předměty CZ
Neslučitelnost : F0108087, F0110087
Prerekvizity : FV10037
Záměnnost : F0108087, F0110087
Anotace -
Poslední úprava: Bc. Libuše Lopourová (20.01.2023)
Anotace. Bolestivé stavy hybné soustavy jsou 2. příčinou pracovní neschopnosti. V 70% případů se jedná o poruchu funkce, v kloubech svalech a měkkých tkáních, tj. kloubní blokádu, která působí bolestivé svalové napětí a reflexní změny v měkkých tkáních a koriguje pohybové vzory. Předmět Manuánlní/myoskeletální/ musculoskeletální medicíny (MM) je interdisciplinární obor, který respektuje klasickou diferenciální diagnostiku a uplatňuje diagnostiku funkční, (vyšetření stoje pohledem, analýza aktivního a pasivního pohybu, vyšetření kloubní vůle). Na základě toho, ve funkční terapii jde o získání dovedností upravit kloubní blokády, svalové napětí a měkké tkáně, technikami Myoskeleálné Medicíny.
Vstupní požadavky
Poslední úprava: Bc. Libuše Lopourová (20.01.2023)

Vstupní požadavky:

Jedná se o nepovinně volitelný předmět. Vstupní požadavky se vztahují k volitelnému předmětu ve 4. a/nebo 5. ročníku. Jsou dány Studijním oddělením LF, dle pravidel získávání kreditů v 4. a 5. ročníku.

Cíl předmětu
Poslední úprava: Bc. Libuše Lopourová (20.01.2023)

Cíl předmětu:

Formou seminářů (10x), každý seminář má 3 výukové hodiny. Semináře jsou uspořádány tak, že je přednesena teorie proč diagnostikujeme funkční poruchy (viz výše) a další částí semináře je nácvik praktických dovedností k nápravě funkčních poruch. Přestávky jsou určovány probraným úsekem předmětu, tedy jsou nepravidelné a záleží na lektorovi. Pro výuku jsou vybrány bezpečné techniky (nevyučují se nárazové manipulace). Předmět nenahrazuje plnohodnotný postgraduální kurz (s mezinárodními pravidly), v současné době 240 hod. vzdělávání.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: Bc. Libuše Lopourová (20.01.2023)

Požadavky ke splnění předmětu.

Dle pravidel Studijního oddělení, nepovinně volitelný předmět je ukončen zápočtem. Zápočet se získává za pravidelné navštěvování všech seminářů, aktivita a porozumění problematice. Při závěrečném semináři jsou pokládány otázky jednotlivým studentů. Omluvy se přijímají jen z vážných důvodů a musí být formou e-mailu uskutečněny předem.

 

Sylabus -
Poslední úprava: Bc. Libuše Lopourová (20.01.2023)

Praktická cvičení a semináře

Sylabus

V rámci výše zmíněných seminářů bude probráno

1. Co je Myoskeletální medicína (MM). Zabývá se bolestivými stavy hybné soustavy, diagnostikou poruchy funkce (blokáda, bolestivé svalové napětí, reflexní změny v měkkých tkáních a poruchy a poruchy pohybových programů a funkční terapií těchto poruch

(mobilizace a manipulace kloubů, uvolení svalů postizometrickou relaxaci (PIR), uvolnění měkkých tkání. Demonstruje se obecně kloubní vůle a blokáda (na interfalangeálních kloubech, PIR např. na m. bices brachii, uvolnění fascií na předloktí. Současně se obecně na těchto segmentech ukazují základy funkční terapie. Jedná se tedy o vstupní nácvik manuálních dovedností.

2. Teorie jednotlivých funkčních terapeutických technik, které si studenti vyzkoušeli minule. Teorie kloubní vůle a blokády, bolestivé svalové napětí spoušťové body= trigger points (TrPs), Metoda postizometrické relaxace.

Anamnéza a pohybová anamnéza. Detailní analýzou pohybových předpokladů a vzniku bolestivých stavů, dostáváme od pacienta s bolestmi odpovědi, které nás vedou k diferenciální diagnostice bolestivých stavů (př. rozlišení radikulárních a pseudoradikulárních bolestí, zjišťujeme, co je hlavní příčinou bolesti – klouby svaly, měkké tkáně atd.).

3. Vyšetření stoje inspekcí (postavení pánve dolních končetin, trupu, horních končetin, krku a hlavy ze3 aspektů. Dysbalance svalové- vyšetření a terapie. Oslabení hlubokého svalového systému a další

4. Vyšetření a terapie kloubů a měkkých tkání pánve. Vyšetření sakroiliakálních kloubů, kde bývají často blokáda a jsou příčinou bolestí v kříži a mylně se považují za diskopatie

5. Funkční vyšetření a terapie bederní páteře. Aktivní pohyb, pasivní pohyb a pohyb do segmentu. Začít s vyšetřením hrudní páteře.

6. Funkční ošetření hrudní páteře a vyšetření a ošetření žeber.

7. Krční páteř

8. Vyšetření a terapie končetin

9. Léčebná tělesná výchova k prevenci a terapii funkčních poruch.

10. Měkké tkáně + závěrečné opakování s otázkami směřujícími k porozumění předmětu a udělení zápočtu do indexu.

Vyučující:

MUDr. Martina Tvrdíková, rehabilitační lékařka s akreditovanou zkouškou z Myoskeletální Medicíny

Garant předmětu, Doc. MUDr. Vlasta Tošnerová, CSc., akreditovaná učitelka s atestem na výuku na národní a mezinárodní úrovni.

Literatura
Poslední úprava: Bc. Libuše Lopourová (20.01.2023)

Doporučená literatura

  1. Karel Lewit: Manipulační léčba v myoskeletální medicíně, Sdělovací technika, 5., zcela přeprac. vyd., 2003
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK