PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2016/2017
   Přihlásit přes CAS
Mikrobiologie, imunologie a obecná infektologie - OBECNÁ INFEKTOLOGIE - CVSE3P0021
Anglický název: Microbiology, Immunology and General Infectology - GENERAL INFECTOLOGY
Zajišťuje: Klinika infekčních nemocí 3. LF UK a FNB (12-INF)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2015 do 2017
Semestr: letní
Body: 1
E-Kredity: 1
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:16/12, Jiné [HS]
Rozsah za akademický rok: 0 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština, angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: http://old.lf3.cuni.cz/mikrobiologie/
Garant: doc. MUDr. Marek Bednář, CSc.
prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc.
doc. MUDr. Petr Kučera, Ph.D.
Je prerekvizitou pro: CVSE3P0009
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc. (27.11.2019)
Obsahem předmětu je obecná a klinická lékařská mikrobiologie, imunologie a obecná infektologie. Imunologie se učí v zimním semestru, obecná infektologie v letním semestru, mikrobiologie v obou semestrech. Z každého předmětu získá student kolokvium (-a). Soubor kolokvií bude podkladem k udělení zápočtu z celého předmětu. Kolokvium lze získat po ukončení předepsané etapy výuky oboru. Kolokvia budou kopírovat výuku tj. v zimním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z imunologie, v letním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z obecné infektologie. Na konci semestru získají studenti zápočet z předmětu na základě získaných příslušných kolokvií a v letním semestru proběhne zkouška ze tří zúčastněných oborů. Forma zkoušky bude včas oznámena. Smyslem předmětu z pohledu mikrobiologa je naučit studenta chápat vztah mezi patogenním mikroorganizmem a jeho hostitelem z hlediska nepříznivých biologických vlastností mikroorganizmu (patogenita, virulence) i z hlediska obranyschopnosti makroorganizmu (nespecifická a specifická imunita). Popis tohoto vztahu se případně konkretizuje v příslušné nosologické jednotce (infekčním onemocnění). Dále je obsahem předmětu laboratorní diagnostika, základy léčby a prevence infekčního onemocnění. Obsahem kurzu je dále výuka principů onemocnění a základních projevů chorob, které mají neinfekční mechanizmus a porucha imunitního systému je základní nebo významnou příčinou onemocnění (autoimunitní choroby, stavy primární a sekundární imunodeficience a choroby vzniklé na podkladě hypersenzitivity). Pro usnadnění výuky jsou v některých tématech používány klinické situace, kasuistiky. Logikou, odvozováním a podobnými věcmi se předmět dá postihnout jen z malé části. Tomu je uzpůsobena forma výuky, který zahrnuje řadu průběžných kontrol studia tak, aby student bez větších nesnází obstál při zkoušce. V mikrobiologii jde o 5 testů z předepsaného učiva (2 v zimě, 3 v létě) konaných vždy v době přednášky. Dále o průběžné úsatní opakování během praktických cvičení. Editace textu není ukončena!
Cíl předmětu -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc. (11.12.2019)

 Základním cílem předmětu je vysvětlit vztah mezi člověkem, patogenními mikroorganismy a dalšími vlivy prostředí v různých souvislostech. Jde o pochopení interakcí, k nimž dochází mezi různými mikroorganismy a obrannými mechanismy člověka (někdy již primárně změněnými), ale současně i o demonstraci laboratorních vyšetření, které v praxi umožňují prokazovat, specifikovat a kvantifikovat obě zúčastněné složky - čili detekce patogenních mikroorganismů a jejich vlastností na jedné straně a zjišťování velikosti a charakteru imunitní reakce na straně druhé. Tato výuka procesů probíhajících na mikroskopické nebo molekulární úrovni je doplněna klinickým pohledem - demonstrací typických nemocí, které mají infekční příčinu, a rovněž nemocí, které vznikají v důsledku poruchy imunity. Od studenta se očekává propojení mezi znalostmi fyziologie, imunologie, mikrobiologie a histopatologie; z těchto znalostí vychází racionální klinické myšlení. Studenti by měli získat náhled na klinický obraz infekčních a imunopatologických onemocnění, měli by znát jejich diagnostiku a měli by mít i rámcovou představu o jejich terapii.

 

Literatura -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc. (27.11.2019)

prezentace z přednášek a seminářů dostupné v aplikaci Výuka

doplňující literatura:

Jiří Havlík a kol. Infekční nemoci. 2. vydání. Praha: Galén, 2002.

literatura uvedená pod předmětem Mikrobiologie

Metody výuky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc. (27.11.2019)

Přednášky přináší obecné informace o tématu, semináře umožní interaktivně získat znalosti a vědomosti podrobnějších charakteru. Praktika umožní studentům porozumět a naučit se základním laboratorním a klinickým diagnostickým postupům. Stáže na lůžkovém oddělení ukazují jednak klinické projevy jednotlivých nemocí, ale studenti se při nich seznamují i s uplatňováním diagnostických a léčebných výkonů v praxi.  

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc. (27.11.2019)

Z každého ze tří oborů tvořících předmět získá student kolokvium (-a). Soubor kolokvií bude podkladem k udělení zápočtu z celého předmětu. Kolokvium lze získat po ukončení předepsané etapy výuky oboru. Kolokvia budou kopírovat výuku tj. v zimním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z imunologie, v letním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z obecné infektologie.

1. Část imunologie, podmínky kolokvia:

·         Aktívní účast na kurzu (praktika jsou povinná)

·         Seminární práce: 3 - 5 stran tištěného textu (mimo nadpis, literatury), sepsaného jednotlivcem nebo ve dvojicích. Odevzdání na konci kurzu v tištěné podobě, nikoliv e-mailem.

·         Obvyklá struktura přehledné práce. Reference:  Rešerše z více literárních zdrojů - recenzovaný článek v odborném časopise (k vyhledání použití Medline) nebo odborné monografie, recentní, v počtu 3-5, je nezbytná.  Nelze jako zdroj používat anonymní www stránky s laickými informacemi. Formální pravidla zápisu použité literatury: Viz Doporučení pro formální úpravu práce: http://www.lf3.cuni.cz/cs/studium/vsk-prace/sablony-pro-vsk/

·         Termín diskuse o práci a přezkoušení pro kolokvium dohodnut s učitelem ve zkouškovém obdob. ZS (přidělení k pedagogovi zveřejněno na nástěnce)

2. V části mikrobiologické během zimního semestru studenti získají kolokvium na základě 80% aktivní účasti na praktikách (včetně předepsaných znalostí) a vyhovujícího výsledku ze dvou průběžných ověřovacích testů. Během letního semestru jsou požadavky analogické, průběžné testy jsou tři.  Nevyhovující dílčí výsledky je možno před získáním kolokvia opravit ústním přezkoušením.

 

V části obecná infektologie během letního semestru studenti získají kolokvium na základě 80% účasti na stážích a seminářích (minimálně 2 ze 3 dnů výuky na klinice) a absolvování testu z farmakologie.

 

Na konci semestru získají studenti zápočet z předmětu na základě získaných příslušných kolokvií a v letním semestru proběhne zkouška ze tří zúčastněných oborů. Forma zkoušky bude včas oznámena.

Sylabus -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc. (11.12.2019)

Podrobný syllabus včetně odkazu na studijní materiály viz:

http://vyuka.lf3.cuni.cz

 

 

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc. (27.11.2019)

 

 Vstupní požadavky pro mikrobiologii jsou detailně uvedeny na

 

Vstupním požadavkem kurzu je uchování rámcových vědomostí imunologie z Modulu Buňka (MIB, I. ročník)

 

Text je editován

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK