PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2017/2018
   Přihlásit přes CAS
Fyzioterapie II. - metody a koncepty kineziterapie - CRHBPY2
Anglický název: Physiotherapy II. - Methods and Concepts of Kinesiotherapy
Zajišťuje: Klinika rehabilitačního lékařství 3. LF UK a FNKV (12-REHA)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2017 do 2017
Semestr: zimní
Body: 16
E-Kredity: 16
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:60/180, Z [HS]
letní s.:60/180, Z+Zk [HS]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Zdravotnické obory > Klinické souborné předměty
Je prerekvizitou pro: CRHB004P3, CRHBPY3, CRHB005P3
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. (04.12.2019)
Výuka je zaměřena na detailní znalost běžně používaných fyzioterapeutických/kineziterapeutických postupů. Student získá dovednost jejich praktické aplikace. Dále pochopí principy vybraných fyzioterapeutických metodik a dokáže jejich základní prvky aplikovat v praxi.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. (04.12.2019)


Získání teoretických znalostí o základních terapeutických možnostech a praktické osvojení běžně používaných fyzioterapeutických postupů.


Literatura
Poslední úprava: prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. (11.12.2019)


1. Kabelíková, K., Vávrová, M: Cvičení k obnovení a udržení svalové rovnováhy. Grada Publishing, Praha, 1997
2. Dvořák, R: Základy kinezioterapie.UP, Olomouc, 1996
3. Pfeiffer, J. a kol.: Facilitační metody v léčebné rehabilitaci. Avicenum, Praha, 1976
4. Trojan, S., Druga, R., Pfeiffer, J., Votava, J.: Fyziologie a léčebná rehabilitace motoriky člověka. Grada, Praha, 1996
5. Trojan, S., Druga, R., Pfeifřer, J.: Centrální mechanismy řízení motoriky - teorie, poruchy a léčebná rehabilitace. Avicenum, Praha, 1990
6. Lewit, K.: Manipulační léčba. ČLS JEP, Praha, 2004
7.Pavlů, D.: Speciální fyzioterapeutické koncepty a metody. CERM, Brno, 2002

8. Janda, V., Vávrová, M: Senzomotorická stimulace. Rehabilitácia suppl.25, 1992, 3, str.14-35
9. Bobathová, B.: Hemiplégia dospělých. Liečreh Gúth, Bratislava,1997
10. Vojta, V., Peters.: Vojtův princip. Grada Avicenum, Praha, 1995
11. Adler, S.S., Beckers, D., Buck, M.: PNF in Practice. Springer Verlag, 1993
12. Rychlíková, E.: Funkční poruchy kloubů končetin. Grada, Praha, 2002
13. Kolektiv autorů. Zdravé držení těla během dne podle Dr. Bruggera. MUDr. A. Kollmann, Praha, 1995

14. DeLisa: Physical Medcine and Rehabilitation 1,2. Lipincott Williams and Wilkins 2010

Metody výuky -
Poslední úprava: prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. (29.09.2018)

přednášky, semináře, demonstrace, praxe

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. (08.12.2019)

 

Zápočet v zimním semestru:

- 100% účast na praktické výuce (kontrola dle zápočtového listu - praktika i praxe)

- multiple-choice test (80% správných odpovědí)

- seminární práce v rozsahu 2 - 3 stran*

Práci ukládejte přes webovou aplikaci protokoly.lf3.cuni.cz pod názvem dle vzoru: příjmení_verze I. (např. Těsnohlídek_verze I.) společně s vyjádřením vedoucího práce k odborné stránce (pod názvem dle vzoru: příjmení_vedoucí. (např. Těsnohlídek_vedoucí) a potvrzením, že práce není plagiát z antiplagiátorského programu (pod názvem dle vzoru: příjmení_plagiát (např. Těsnohlídek_plagiát).

- praktické přezkoušení – mobilizace, postizometrická relaxace, proprioceptivní neuromuskulární facilitace

*Doporučujeme, aby student zpracoval rešeršní práci k tématu, které bude řešit v rámci bakalářské práce (instrukce k psaní seminární práce níže).
 
 

Zápočet v letním semestru:

 

- 100% účast na praktické výuce (kontrola dle zápočtového listu - praktika i praxe)

- multiple-choice test (80% správných odpovědí)

- seminární práce v rozsahu 5 - 10 stran*

Práci ukládejte přes webovou aplikaci protokoly.lf3.cuni.cz pod názvem dle vzoru: příjmení_verze I. (např. Těsnohlídek_verze I.) společně s vyjádřením vedoucího práce k odborné stránce (pod názvem dle vzoru: příjmení_vedoucí. (např. Těsnohlídek_vedoucí) a potvrzením, že práce není plagiát z antiplagiátorského programu (pod názvem dle vzoru: příjmení_plagiát (např. Těsnohlídek_plagiát).

*Doporučujeme, aby seminární práce byla vypracována jako "informace pro pacienta" plánované studie, která bude realizována v rámci řešení bakalářské práce (vzor informace o studii níže). 

 

Zkouška:

Zkouška má teoreticko-praktický charakter. Studenti provedou kineziologický rozbor svého kolegy a navrhnou konkrétní terapii. Student zdůvodní výběr a způsob provedení teoretickým vysvětlením. Součástí hodnocení je i praktické provedení terapie a zaznamenání protokolu dle doporučení níže.

 

1) Instrukce k psaní seminární práce v zimním semestru:

Práce teoretického charakteru by měla být členěna do následujících kapitol, které na sebe vzájemně navazují a tvoří ucelený, kompaktní celek.

 

a. Úvod

 

Úvod by měl obsahovat zdůvodnění výběru a aktuálnosti tématu, dále pak nastínění problému, který student bude řešit, současný stav řešení problematiky, stanovení cíle a očekávaný přínos práce. V úvodu se necitují ani nerozebírají díla jiných autorů.

 

b. Současný stav bádání

 

Tato část představuje podrobnou zprávu o tom, co je v domácí i zahraniční literatuře o zvolené problematice až do současnosti publikováno. Student prokazuje schopnost vyhledat, prostudovat, tématicky utřídit a analyzovat odbornou literaturu, periodika, popř. dobové dokumenty z dané oblasti. Nezbytnou součástí jsou citace literatury.

 

c. Cíle, úkoly a metodika práce

 

Student přesně, stručně a srozumitelně definuje cíl práce. Popisuje zde celkový metodologický přístup a uvádí konkrétní metody, které bude používat, aby dosáhl vytyčených cílů.

Seznam literatury (seznam referencí)

 

Bibliografické citace jsou součástí každé odborné literatury. Smyslem citací je podat dostatek údajů, aby bylo možné kdykoli vyhledat původní materiály, z nichž autor práce čerpal. Dnes je téměř nemožné zahájit jakoukoliv odbornou práci bez prostudování základních pramenů a již provedených výzkumů v dané oblasti. Citace tak informují o tom, z jakých předpokladů autor vychází a na jakých základech pracuje. Autor tak uvádí svoji práci do souvislosti s již dosaženým poznáním, rovněž tak dokládá fakta, o která se při práci opíral. Bibliografické citace také poskytují čtenáři možnost, jak rychle a efektivně získat další informace k dané problematice.

Obecně pro citování literatury, včetně elektronických zdrojů, webových stránek, CD ROMů a dalších dokumentů je v ČR závazná norma ČSN ISO 690 Bibliografické citace dokumentů. Bližší informace: http://www.lf3.cuni.cz/cs/pracoviste/svi/vedec/

 

2) Protokol k praktické zkoušce

Student: jméno a příjmení

Vyšetřovaná osoba: iniciály a pohlaví

Ročník: rok narození pacienta

Anamnéza: zpracování anamnézy dle schématu z doporučené literatury. Nutno náležitě označit data přejímaná ze zdravotnické dokumentace (kurzíva a př. opis zdr. dokumentace). V případě, že pacient anamnézu neguje, je potřeba tuto skutečnost zaznamenat.

Klinická rozvaha: jedná se o teoretickou úvahu, která slouží k úvodní rozvaze nad pacientem. Zejména jsou zhodnocena anamnestická data a status praesens. Pokud mohou mít obtíže pacienta více příčin (např. bolest), je zvážen možný původ těchto obtíží. Pokud je diagnóza známa, potom student u pacienta zvažuje přítomnost funkčního deficitu vzniknuvšího v důsledku prodělané nemoci či úrazu včetně, změny kvality života, omezení soběstačnosti, poruch kognitivních funkcí apod. Výsledkem rozvahy je několik hypotéz, které budou následujícím vyšetření potvrzeny, či vyvráceny.

Kineziologický rozbor: vlastní vyšetření fyzioterapeutem. Jednotlivá vyšetření jsou volena tak, aby v krátkém čase vypověděla co nejpřesněji o aktuálním stavu pacienta. Možno vkládat standardizované tabulky či formuláře vyšetření, jež užívají jednotlivá pracoviště.

Závěr vyšetření: Zhodnocení.  Závěry vyšetření vedou ke stanovení adekvátních cílů.

Cíl: Na základě vyšetření stanovit, čeho má být dosaženo v průběhu hospitalizace, či ambulantní péče. Určit parametry, které mají být zlepšeny.

Návrh terapie: návrh aktuální terapeutické jednotky, dle stanovených cílů, včetně fyzikální terapie a pomůcek.

Provedení terapeutické jednotky:

Autoterapie, režimová opatření: návrh autoterapie a režimových opatření na doma.

Závěr: zhodnocení z hlediska úspěšnosti dosažení cíle a zvolených prostředků, včetně potvrzení či vyvrácení stanovených hypotéz (klinická rozvaha). Také je zde možné přehodnotit závěr vyšetření a odůvodnit proč.

 

 

3) Instrukce k psaní seminární práce v letním semestru

INFORMACE O STUDII

 

VYUŽITÍ VIRTUÁLNÍ REALITY VE FYZIOTERAPII NA FUNKCI HORNÍ KONČETINY U PACIENTŮ S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU

 

 

INFORMACE O PROJEKTU

 

Rehabilitace, respektive fyzioterapie hraje v léčbě roztroušené sklerózy (RS) zásadní roli, protože dokáže komplexně a bez nežádoucích účinků ovlivňovat klinické projevy onemocnění a zlepšovat kvalitu života nemocných (je tedy nezbytná v sekundární prevenci nemoci). 75% lidí s roztroušenou sklerózou vykazuje sníženou unilaterální nebo bilaterální zručnost horních končetin. Dysfunkce horních končetin přispívá k snížené schopnosti vykonávat aktivity denního života. K manuální neobratnosti přispívá třes, který je limitujícím faktorem. Zlepšení funkce horních končetin přispěje ke zkvalitnění života a snížení nezávislosti  v aktivitách denního života. V této studii se pokusíme prokázat pozitivní změny terapií na funkci horních končetin a kvalitu života u nemocných s RS.

CÍLE STUDIE

Cílem tohoto projektu je zjistit vliv fyzioterapeutických intervencí na funkci horních končetin. Rozšířit poznání v oblasti hodnocení klinických projevů onemocnění (třesu) a fyzioterapie nemocných s roztroušenou sklerózou. Ve studii se bude realizovat fyzioterapeutický přístup (PNF – proprioceptivní neuromuskulární facilitace), který využívá přirozené pohyby zdravého člověka a pohyby denních činností. Jde o multicentrickou studii, která je koordinovaná mezinárodní organizací Rehabilitation in Multiple Sclerosis a bude do ní zapojena řada evropských zemí. Výsledky rozšíří poznání v klinických projevech onemocnění a ozřejmí efektivitu terapie, čím budeme moct přispět k zlepšení funkce ne jenom horních končetin ale i k celkovému zlepšení kvality života lidí s RS.

 

PRŮBĚH A POPIS STUDIE

Jedná se o kontrolovanou randomizovanou studii, v rámci níž účastníci podstoupí dvou měsíčný (celkově 16 terapií) ambulantní fyzioterapeutický program (2 terapie dvakrát týdně po dobu jedné hodiny).

Ve studii budou zaznamenány některé demografické údaje (věk, pohlaví, váha a výška) a data vztahující se k onemocnění (stupeň neurologického postižení, typ RS, délka trvání onemocnění, užívání léků). Na hodnocení funkce horních končetin budou použité různé klinické testy, dotazníkové testy pro subjektivní hodnocení funkce a aktivity horních končetin. Vyšetření třesu bude realizované pomocí akcelerometru. Dále bude sledována variabilita srdečního rytmu.

Tato vyšetření budou provedena vyškoleným nezávislým fyzioterapeutem, a to celkem čtyřikrát v čase – měsíc před začátkem terapie, před terapií, hned po skončení rehabilitace a s odstupem dvou měsíců. Každé z těchto měření bude trvat 1-1,5 hodiny a budou probíhat na Neurologické klinice FNKV v Praze. V případě potřeby budou dělané přestávky, celková doba bude přizpůsobena Vaší fyzické a psychické kondici.

Váš terapeut bude dotázán na informace o průběhu Vaší terapie (obsah, cíl, zařízení a léčebné postupy).

 

KRITÉRIA ÚČASTI VE STUDII

Kritéria pro zahrnutí do studie:

 

·      jednoznačná klinická diagnóza RS na základě kritérii McDonald

·      cíl terapie - zlepšení funkce horní končetiny

·      EDSS ≥ 2 a ≤ 6,5 určena neurologem

·      poslední měsíc bez recidivy nemoci

·      poslední měsíc beze změn farmakoterapie  

·      absolvování nejméně 10 terapeutických sezení v trvání maximálně 3 měsíce

 

Vylučující kritéria: 

·      další onemocnění narušující mobilitu (např. cévní mozková příhoda, těhotenství, zlomeniny)

 

VYŠETŘENÍ

V rámci této studie budou shromážděny některé sociodemografické údaje, údaje týkající se onemocnění a léčby. Dále účastníci budou podrobně vyšetřeni nezávislým vyšetřujícím a budou požádáni o vyplnění dotazníku.

 

Základní  údaje

Ve studii budou použity tyto základní osobní informace a informace o onemocnění:

·      věk, pohlaví

·      výška, váha, BMI

o      onemocnění: délka, typ, doba od posledního relapsu RS, současná farmakologická léčba, EDSS

o      Patient Determined Disease Steps (PDDS) – škála hodnotící disabilitu pacienta

o      Perfomance Scales (PS) - hodnocení 11 oblastí života (př. únava, zrak, mobilita…)

o   kognitivní funkce: Symbol Digit Modalities Test (SDMT) – test měřící rychlost zpracování informací

o   únava: Fatigue Scale for Motor and Cognitive functions (FSMC) – hodnocení kognitivní a motorické únavy 

 

Klinické testy

Pro funkci horních končetin budou použity tyto validované testy:

  • Vyšetření svalové síly pomocí dynamometru
  • Nine Hole Peg Test – devět kolíkový test hodnotící jemnou manuální zručnost
  • Box and Block Test – test hodnotící hrubou manuální zručnost
  • Coin rotation task – test obracení mince hodnotící motorickou rychlost, manuální zručnost a manipulaci s předmětem
  • Unavitelnost: Plate Tapping Test – test hodnotící rychlost a koordinaci horní končetiny

Tato vyšetření bude provádět nezávislý vyškolený fyzioterapeut.

 

Dotazníkové testy

V rámci studie budou použity dotazníkové testy na subjektivní hodnocení funkce a aktivity horních končetin:

·      The Spasticity 0-10 numeric rating scale – Numerická škála spasticity 0-10 

·      Visual Analogue Scale – Zraková analogová škála hodnotící slabost, únavu, citlivost

·      Manual Ability Measurement-36 – Měření manuální schopnosti - dotazník hodnotící obtíže při provádění aktivit denního života

·      ABILHAND – dotazník hodnotící obtíže při provádění aktivit denního života za poslední 3 měsíce

·       Performance Scale Hand Function – Škála hodnotící funkci ruky na základě provedeného úkonu

·      Upper Extremity Motor Activity Log – Záznam motorické aktivity horní končetiny

·      Trunk Impairment Scale modified to Norwegian version (TIS-mod NV) – Škála  postižení trupu, hodnocení pohyblivosti v oblasti trupu

 

 

 

Vyšetření třesu pomocí akcelerometru

 

Vyšetření třesu bude prováděno pomocí akcelerometru LIS 3LV02DQ (od firmy ST Micro).  Při měření bude akcelerometr fixován na III. prst ruky pomocí akrylátového prstýnku. Naměřený záznam bude přenesen do počítače, z kterého se budou odečítat potřebné hodnoty (frekvence, rytmicita, atd.). Měření bude prováděno na obou rukách.

 

 TERAPIE

VIRTUÁLNÍ REALITA

 

 

PNF – proprioceptivní neuromuskulární facilitace

Pohyby, které tato technika využívá, byly převzaty z přirozených pohybů zdravého člověka, z pohybů denních činností. Jsou to pohyby prostorové, při kterých pracují velké svalové skupiny v několika rovinách. Pohyby mají spirální a diagonální charakter (spirální průběh udává vzorci rotace, kterou pohyb začíná a končí; diagonální směr pohybu znamená, že pohyb kříží podélnou osu těla). PNF je metoda, která usnadňuje reakci nervosvalového systému pomocí orgánů vnímajících změnu polohy a pohybu těla. Je založena na komplexním využití terapeutických prostředků: stimulace pomocí svalového protažení, stimulace kloubních receptorů a využití adekvátního odporu přes dotekovou, sluchovou a zrakovou stimulaci.

U terapeutických programů předpokládáme pozitivní vliv na vyšetřované parametry.

RIZIKA SPOJENÁ S TOUTO STUDIÍ

Tato studie neskýtá žádná rizika. Vyšetření budou provádět kompetentní vyšetřující a terapii kvalifikovaní fyzioterapeuti.

 

DŮVĚRNOST

Výzkumný tým se zavazuje, že bude s osobními daty - stejně tak jako s výsledky studie -nakládat s nejvyšší důvěrností a anonymitou, podle „Zákona o ochraně osobních údajů“.

Osobní informace může vidět pouze místní koordinátor a budou anonymně poskytnuty koordinačnímu poradci studie a spolupracovníkům, kteří budou vykonávat statistické analýzy.

Výsledky studie budou publikovány na mezinárodních kongresech a ve vědecké literatuře, avšak bez uvedení identity.

 

PŘÍNOS PRO ÚČASTNÍKY

Účast ve studii Vám poskytne příležitost zúčastnit se dvouměsíční ambulantní fyzioterapie. Po ukončení studie obdržíte hodnocení osobních výsledků, na vyžádání dostanete také závěrečnou zprávu o výsledcích této studie. Účastí na studii přispějete k posouzení vlivu facilitačních fyzioterapeutických technik na funkci horních končetin a na průběh nemoci u nemocných s roztroušenou sklerózou mozkomíšní.

                                    

ÚČAST NA STUDII

Účast na studii je plně dobrovolná. Můžete kdykoliv od tohoto rozhodnutí ustoupit.

V případě, že se nebude řídit výzkumným protokolem, nebo pokud se dávkování či druh léků, které užíváte, během studie významně změní, můžete být bez Vašeho souhlasu ze studie vyloučen.

 

Informovaný souhlas účastníka studie

VLIV FYZIOTERAPEUTICKÝCH FACILITAČNÍCH TECHNIK FUNKCI HORNÍ KONČETINY U PACIENTŮ S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU

 

Průběh a popis studie

Cílem tohoto projektu je zjistit vliv fyzioterapeutických intervencí na funkci horních končetin.

Ve studii budou zaznamenány některé demografické údaje (věk, pohlaví, váha a výška) a data vztahující se k onemocnění (stupeň neurologického postižení, typ RS, délka trvání onemocnění, užívání léků).

Na hodnocení funkce horních končetin budou použité různé validované klinické testy (hodnotící sílu stisku a úchopu ruky, jemné a hrubé manuální zručnosti, manipulace s předměty, rychlost a koordinaci horních končetin) dotazníkové testy pro subjektivní hodnocení funkce a aktivity horních končetin (škála spasticity, zraková analogová škála hodnotící slabost, únavu, citlivost; měření manuální schopnosti, dotazník hodnotící obtíže při provádění aktivit denního života, záznam motorické aktivity horní končetiny, motorické oslabení trupu při dynamických a statických pozicích v sedě).

Vyšetření třesu bude realizované pomocí akcelerometru, fixováneho na III. prst ruky pomocí akrylátového prstýnku (naměřený záznam bude přenesen do počítače, z kterého se budou odečítat potřebné hodnoty). Dále bude sledována variabilita srdečního rytmu.

Tato vyšetření budou provedena vyškoleným nezávislým fyzioterapeutem, a to celkem čtyřikrát v čase – měsíc před začátkem terapie, před terapií, hned po skončení rehabilitace a s odstupem dvou měsíců. Každé z těchto čtyř měření bude trvat 1-1,5 hodiny a budou probíhat na Neurologické klinice FNKV v Praze. V případě potřeby budou dělané přestávky, celková doba bude přizpůsobena Vaší fyzické a psychické kondici.

V rámci studie podstoupíte ambulantní fyzioterapeutický program zaměřen na funkci horních končetin a aktivity denního života (2 terapie dvakrát týdně po dobu jedné hodiny) v rozsahu dvou měsíců (16 terapeutických jednotek). V terapiích se bude vycházet z přirozených pohybů zdravého člověka a z pohybů denních činností.

 

Já, níže uvedený, dávám souhlas k účasti ve studii s názvem:

 

Vliv fyzioterapeutických facilitačních technik funkci horní končetiny u pacientů s roztroušenou sklerózou

 

Jméno: …………………………………………………………………………................

Rodné číslo: ………………………………………………………………………….........

Identifikační kód……………………………………………………………………………

 

1.     Zcela dobrovolně souhlasím s účastí v této studii.

2.     Byl(a) jsem plně informován(a) o účelu této studie, o procedurách s ní souvisejících a o tom, co se ode mne očekává. Měl(a) jsem možnost položit jakýkoliv dotaz, týkající se použité metody i účelu této studie a potvrzuji, že všechny mé dotazy byly zodpovězeny.

3.     Souhlasím, že budu plně spolupracovat s lékaři studie a budu je ihned informovat, pokud se objeví změny mého zdravotního stavu nebo nečekané či neobvyklé projevy.

4.     Vím, že mohu kdykoli svobodně ze studie odstoupit, aniž by to mělo vliv na kvalitu mého dalšího léčení.

5.     Chápu, že informace v mé zdravotnické dokumentaci jsou významné pro vyhodnocení výsledků studie. Souhlasím s využitím těchto informací s vědomím, že bude zachována důvěrnost těchto informací.

 

Koordinátor studie: jméno, kontakt

 

 

Podpis pacienta:                                                              

Jméno pacienta:                                                                  

Datum:          

 

Já, níže podepsaný (klinický pracovník), tímto prohlašuji, že jsem dle mého nejlepšího vědomí vysvětlil/a cíle, postupy, výhody a rovněž také rizika a diskomfort vyplývající z této studie účastníku této studie nebo jeho zákonnému zástupci (jméno a příjmení)……………………………………………………………………….. Účastník poskytl svůj informovaný souhlas k účasti ve studii. Kopie informovaného souhlasu bude dobrovolníkovi poskytnuta.

Datum: ………………………………………………………………………….

Podpis výzkumného pracovníka: ………………………………………………………………

 

 

 
Sylabus -
Poslední úprava: prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. (08.12.2019)

Výukový týden: 1  od 30.09.19  do 05.10.19

den:pondělí/30.09.19                               

11:30  13:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   913 pav. X, rehab.

Doc.PhDr. Kamila Řasová. PhD. Úvod do předmětu

 

den:úterý  /01.10.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Mgr. Jiří Kajzar Zpětná vazba k letním praxím

den:středa /02.10.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

den:čtvrtek/03.10.19                               

 8:00  12:00 B 2 celý ročník       Fyzioterapie II          praxe       934 externí pracoviště

PaeDr. Dana Herbichová Vojtova reflexní lokomoce

Centrum Léčebné rehabilitace, Praha - Krč

                                                                                

Výukový týden: 2  od 07.10.19  do 12.10.19

den:úterý  /08.10.19                                

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/1,2               Fyzioterapie II          praktika    828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

 

den:středa /09.10.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

den:čtvrtek/10.10.19                               

 8:00  12:00 B 2/celý ročník         Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

PaeDr. Dana Herbichová Vojtova reflexní lokomoce

Centrum Léčebné rehabilitace, Praha - Krč

                                                                                 

Výukový týden: 3  od 14.10.19  do 19.10.19

den:úterý  /15.10.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praktika    828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:středa /16.10.19   Děkanský den                

 

den:čtvrtek/17.10.19                               

 8:00  12:00 B 2/celý ročník         Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

PaeDr. Dana Herbichová Vojtova reflexní lokomoce

Centrum Léčebné rehabilitace, Praha - Krč

                                                                                 

Výukový týden: 4  od 21.10.19  do 26.10.19

den:úterý  /22.10.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praktika    828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:středa /23.10.19                               

8:00  12:00 B obě skupiny dohromady,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

den:čtvrtek/24.10.19                               

 8:00  12:00 B 2/1               Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

PaeDr. Dana Herbichová Vojtova reflexní lokomoce

Centrum Léčebné rehabilitace, Praha - Krč

8:00  12:00 B 2/ 2            Fyzioterapie II          praxe     externí pracoviště

dle rozpisu

                                                                                

Výukový týden: 5  od 28.10.19  do 02.11.19

den:úterý  /29.10.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praktika    828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praktika    913 pav. X, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:středa /30.10.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

den:čtvrtek/31.10.19                               

 8:00  12:00 B 2/1                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

PaeDr. Dana Herbichová Vojtova reflexní lokomoce

Centrum Léčebné rehabilitace, Praha - Krč

8:00  12:00 B 2/2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

                                                                                

Výukový týden: 6  od 04.11.19  do 09.11.19

den:pondělí/04.11.19                               

13:30  15:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:úterý  /05.11.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:středa /06.11.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

den:čtvrtek/07.11.19                               

 8:00  12:00 B 2/2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

PaeDr. Dana Herbichová Vojtova reflexní lokomoce

Centrum Léčebné rehabilitace, Praha - Krč

8:00  12:00 B 2/1,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

                                                                                

Výukový týden: 7  od 11.11.19  do 16.11.19

den:pondělí/11.11.19                               

13:30  15:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:úterý  /12.11.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:středa /13.11.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

den:čtvrtek/14.11.19                               

 8:00  12:00 B 2/2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

PaeDr. Dana Herbichová Vojtova reflexní lokomoce

Centrum Léčebné rehabilitace, Praha - Krč

 

8:00  12:00 B 2/1,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

                                                                                

Výukový týden: 8  od 18.11.19  do 23.11.19

den:pondělí/18.11.19                               

13:30  15:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   913 pav. X, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:úterý  /19.11.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:středa /20.11.19   TRIMED JOB 2019             

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

den:čtvrtek/21.11.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

                                                                                

Výukový týden: 9  od 25.11.19  do 30.11.19

den:pondělí/25.11.19                               

13:30  15:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:úterý  /26.11.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Mgr. Radmila Srbová Proprioceptivní neuromuskulární facilitace

den:středa /27.11.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

den:čtvrtek/28.11.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

                                                                                

 

Výukový týden: 10  od 02.12.19  do 07.12.19

den:pondělí/02.12.19                               

13:30  16:30 B obě skupiny                  Fyzioterapie II          praktika    externí pracoviště

Mgr. Petra Bartlová Psychomotorický vývoj dítěte

J. Štulíka 12, Zvole

 

den:úterý  /03.12.19                               

 8:30   12:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praktika externí pracoviště

Mgr. Petra Bartlová Psychomotorický vývoj dítěte

J. Štulíka 12, Zvole

 

 

den:středa /04.12.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

den:čtvrtek/05.12.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       934 klinika Rhb

                                                                                

Výukový týden: 11  od 09.12.19  do 14.12.19

den:pondělí/09.12.19                               

 8:00   9:30 B 2/celá skupina 1,2   Fyzioterapie II          praktika    externí pracoviště

 9:45  11:15 B 2/,                  Fyzioterapie II          praktika    externí pracoviště

Mgr. Petra Bartlová Psychomotorický vývoj dítěte

J. Štulíka 12, Zvole

 

den:úterý  /10.12.19                               

 9:45  11:15 B 2/celá skupina 1,2       Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/                  Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

den:středa /11.12.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

den:čtvrtek/12.12.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

                                                                                

Výukový týden: 12  od 16.12.19  do 21.12.19

den:úterý  /17.12.19                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   913 pav. X, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   913 pav. X, rehab.

11:30  13:00 B 2/1,2                 Fyzioterapie II          praktika    913 pav. X, rehab.

 

Ing. Jana Herotová

1)      Biologický věk kloubů

2)      Kloubní výživa a metabolismus kloubu

3)      Možnosti lokální léčby pohybového aparátu

4)      Konopí a pohybový aparát

 

den:středa /18.12.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

den:čtvrtek/19.12.19                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       934 klinika Rhb

                                                                                

Výukový týden: 13  od 06.01.20  do 11.01.20

den:úterý  /07.01.20                               

 8:00   9:30 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška    828 pav. O, rehab.

Mgr. Renata Tejnská

den:středa /08.01.20                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

den:čtvrtek/09.01.20                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

                                                                                

Výukový týden: 14  od 13.01.20  do 18.01.20

den:pondělí/13.01.20                                

10:30  17:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praktika    913 pav. X, rehab.

Jarmila Čápová Bazální programy a podprogramy

 

den:úterý  /14.01.20                               

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Ing. Tomáš Svoboda- Využití současný moderních technologií v léčebné rehabilitaci v geriatrii, Unikátní přístrojové propojení zdravotních a sociálních potřeb

Moderní technologie v rehabilitaci a jejich ideální volba, Tele-Neurorehabilitace

den:středa /15.01.20                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

Bc. Alena Samcová Postizometrická relaxace

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

den:čtvrtek/16.01.20                                

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

 

                                                                                

Výukový týden: 15  od 20.01.20  do 25.01.20

den:pondělí/20.01.20                               

10:30  17:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praktika    913 pav. X, rehab.

Jarmila Čápová Bazální programy a podprogramy

den:úterý  /21.01.20                               

 9:45  11:15 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

11:30  13:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          přednáška   828 pav. O, rehab.

Ing. Tomáš Svoboda - Koncept rehabilitace s využitím pokročilých přístrojů

Chytré cvičení s BTL, Koncept fitness 21. Století, Přehled přístrojového řešení pro objektivní analýzu různých pohybových modelů

 

den:středa /22.01.20                               

 8:00  12:00 B 2/1,                  Fyzioterapie II          praxe       828 pav. O, rehab.

 8:00  12:00 B 2/2,                  Fyzioterapie II          praxe       913 pav. X, rehab.

Zápočet – Mgr. Natália Hrušková Moblizace kloubů

den:čtvrtek/23.01.20                               

 8:00  12:00 B 2/1,2,                Fyzioterapie II          praxe       externí pracoviště

dle rozpisu

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. (25.09.2018)

ukončení I.ročníku studia, úspěšně složená zkouška z Fyzioterapie I.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK