PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Ergoterapie - praxe 3 - B02609 (Ergoterapie)
Anglický název: Occupational Therapy Fieldwork 3
Zajišťuje: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
Body: 5
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/120, Z [HS]
Rozsah za akademický rok: 120 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Vysvětlení: Mgr. Kateřina Rybářová
Staré označení: 435
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: Bc. Olga Nováková, M.Sc.
Atributy: Ergoterapie
Předmět pro elearning
Klinický předmět
Prerekvizity : B00217
Ve slož. záměnnosti pro: B03316
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Vondrová (23.08.2018)
Cílem praxe je seznámit studenty s organizační strukturou a chodem zdravotnických a sociálních zařízení a s činností jednotlivých členů týmu. Studenti se také naučí orientovat ve zdravotnické i ergoterapeutické dokumentaci na jednotlivých pracovištích. Studenti programu ergoterapie jsou na praxích seznámeni s vykazováním zdravotnických výkonů a bodovým systémem pro zdravotní pojišťovny a další administrativou, vedenou odborníky na daném pracovišti. Studenti vedou individuální a skupinové terapie pacientů, a to pod supervizí zkušených ergoterapeutů vybraných zařízení. Při intervencích využívají teoretické a praktické znalosti získané během studia, budou se podílet na zajištění bezpečnosti pacientů. Dále vyšetřují pacienty (rozhovorem, pozorováním, využitím standardizovaných nástrojů apod.), sepisují závěrečné zprávy, vyvozují závěry pro další intervence. Studenti si mohou sami zvolit jedno konkrétní pracoviště pro tuto ergoterapeutickou praxi ze seznamu zařízení, s nimiž je vytvořena smlouva. Jejich výběr konzultují s vyučujícím. Během bakalářského studia musí absolvovat minimálně jeden týden ergoterapeutické praxe v zařízení, kde se pracuje s dětmi, seniory, dále v rehabilitačním zařízení (lázně, rehabilitační ústav apod.), v sociálních službách, na psychiatrii a také na Klinice rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN, kde probíhá komplexní rehabilitace osob po poškození mozku i denní stacionář. Tyto typy zařízení patří mezi pracoviště, kde ergoterapeuti nejčastěji pracují. Proto je absolvování odborné praxe ve všech těchto typech zařízení v rámci studia povinná. Ostatní typy zařízení si studenti volí dle svých preferencí ze seznamu pracovišť, s nimiž je vytvořena smlouva.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Vondrová (25.09.2019)

Výukové cíle odborné praxe: 

-       aktivní přístup získávání informací o pracovišti (o specifické práci ergoterapeuta na daném pracovišti, o jednotlivých členech týmu, o provozu pracoviště apod.),

-       aktivní přístup k získávání informací o pacientech/klientech (z dokumentace, od terapeutů, pozorováním při práci s pacientem/klientem, rozhovorem s pacientem/ klientem či jeho rodinných příslušníků),

-       základní vyšetření pacienta/klienta pro zjištění soběstačnosti a úrovně kognitivních funkcí, funkčních dovedností HK apod.,

-       účast na sestavování rehabilitačního plánu,

-       zhodnocení úspěšnosti terapie,

-       plánování a připravení terapeutické jednotky,

-       vedení terapeutické jednotky (se supervizí, posléze samostatně),

-       vedení dokumentace o léčbě a provádění další administrativy (předepisování pomůcek, sanitek, vykazování kódů pro VZP…),

-       účast na zpracovávání průběžných a závěrečných zpráv z práce s pacientem,

-       samostatnost studenta při terapeutické intervenci s pacienty (dle rozsahu zvládnutých teoretických znalostí –), jeho zavádění a ověřování teoretických znalostí do ergoterapeutické praxe

Sylabus
Poslední úprava: Ing. Vladislava Kohútová (22.04.2020)

odborná ergoterapeutická praxe

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Vondrová (25.09.2019)

Povinná literatura:

HALADOVÁ, Eva a Ludmila NECHVÁTALOVÁ. Vyšetřovací metody hybného systému. Vyd. 3., nezměn. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2010. ISBN 9788070135167.

KLUSOŇOVÁ, Eva. Ergoterapie v praxi. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2011. ISBN 978-80-7013-535-8.

KRIVOŠÍKOVÁ, Mária. Úvod do ergoterapie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2699-1.

ŠVESTKOVÁ, Olga, Yvona ANGEROVÁ, Rastislav DRUGA, Jan PFEIFFER a Jiří VOTAVA. Rehabilitace motoriky člověka: fyziologie a léčebné postupy. Praha: Grada Publishing, 2017. ISBN 978-80-271-0084-2.

ŠVESTKOVÁ, Olga, SVĚCENÁ, Kateřina a kol. Ergoterapie: skripta pro studenty bakalářského oboru Ergoterapie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Praha: Univerzita Karlova, 1. lékařská fakulta, 2013. ISBN 978-80-260-4101-6.

 

Doporučená literatura:

CARRARO, Lorenzo. Obnova pohybu po cévní mozkové příhodě: návod pro středoškolské rehabilitační pracovníky. [1. vyd.]. Praha: REHALB, 2002. Rehalb.

GROSS, J., J. FETTO a E. ROSEN. Vyšetření pohybového aparátu, Triton, 2005. ISBN 8072547208.

KOLÁŘ, Pavel. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, c2009. ISBN 9788072626571.

Metody výuky
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Vondrová (26.09.2021)

o   vedoucí předmětu: Mgr. Kateřina Rybářová, Olga Nováková, M.Sc.

o   délka praxe: celkem 3 týdny (PO-ČT 8hod./den; PÁ 4hod. + 4 hod. samostudium)

o   student si vybírá jedno pracoviště z velkého seznamu

o   formulář s potvrzeným termínem praxe student odevzdává do 5.10.2021 prostřednictvím kurzu v Moodle (https://moodle.lf1.cuni.cz/course/view.php?id=1080)

Metody výuky: odborná praxe

Rozsah výuky: praktická výuka 8 hod/denně, v pátek 4 hodiny dopoledne, odpoledne 4 hodiny samostudium (příprava dokumentace, příprava kasuistik, včetně záznamů o průběhu terapie, popř. individuální konzultace).

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Vondrová (26.09.2021)

podmínky k udělení zápočtu (všechny dokumenty odevzdávejte jen v elektronické podobě prostřednictvím kurzu v Moodle nejpozději 3 dny před termínem zápočtu; podrobnosti viz přiložený dokument):

§  100% prezence – potvrzení o absolvování praxe

§  hodnocení studenta supervizorem

§  protokol

·         viz základní náplň protokolů (bod. č. 6 v přiloženém dokumentu), bez kazuistiky

·         deník z odborné praxe  

·         zhodnocení praxe studentem ergoterapie

§  praktický zápočet

·         student si losuje pořadí v den zápočtu

·         student předvede ukázku vyšetření vybraných položek vstupního ergoterapeutického vyšetření na pacientovi Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN a ukázku terapie

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK