PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Česká otázka v evropském kontextu - APO500012
Anglický název: Czech Question in European Context
Zajišťuje: Ústav politologie (21-UPOL)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: zimní
Body: 8
E-Kredity: 7
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Zk [HT]
letní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. Miloš Havelka, CSc.
Neslučitelnost : APO300173
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Jan Bureš, Ph.D. (22.07.2008)
Kurz podává výklad "duchovních dějin" moderního češství - přitom se opírá o interdisciplinární přístupy a interpretace děl z oblastí filosofie, historiografie, sociologie, literárních dějin, politologie, religionistiky, teorie kultury atd. Sleduje přitom vznik, rozšiřování, působnost, kontinuitu i proměny určitých základních "ideových elementů", jež se spojují v tématu označovaném jako "česká otázka" - v tom smyslu, jak "history of ideas" charakterizoval zakladatel oboru A.O. Lovejoy.
Literatura
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Jan Bureš, Ph.D. (22.07.2008)

seznam povinné a doporučené literatury

Beneš E.: Nová slovanská politika, Žikeš, Praha 1946 (nebo všechna ostatní vydání)

Beneš E.: Úvahy o slovanství. Hlavní problémy slovanské politiky, Lincolns - Prager, London 1942 (nebo všechna ostatní vydaní)

Černý, V.: Skutečnost - Svoboda, Český spisovatel, Praha 1995

Dejmek, J., Kuklík, J., Němeček, J.: Kauza tzv. Benešovy dekrety. Historické kořeny a souvislosti. Tři české hlasy k diskusi, Historický ústav AV ČR, Praha 1999

Fischer, J.L.: Národní tradice a česká filosofie, in: M.Havelka (vyd.), Spor o smysl českých dějin 1895 - 1938, Praha, 1995, str. 810-826

Gabriel J. a kol.: Slovník českých filosofů (Příslušná hesla), Masarykova universita, Brno 1998

Havel, V.: Eseje a stati, II. Kap. in: Václav Havel, Do různých stran, str. 41 - 141, Lidové noviny, Praha 1998

Havelka, M.: Spor o smysl českých dějin 1895 -1938 in: M.Havelka (vyd.), Spor o smysl českých dějin 1895-1938, Praha 1995, str. 7-43

Havelka M.: "Nepolitická politika": kontexty a tradice, in: Sociologický časopis, roč. 34, 1998, č. 4, str. 455-467

Hromádka, J.L.: Naše dnešní orientace, Hencl, Praha 1945

Kaplan, K.: Kořeny československé reformy 1968, Doplněk, Brno 2000

Krofta, K.: Idea československého státu, in: K.Krofta: Z dob naší první republiky, Leichter, Praha 1939

Křen, Jan: Historické proměny češství, Karolinum, Praha, 1993

Loewenstein, Bedřich: My a ti druzí. Dějiny, psychologie, antropologie, str.7 - 46, 230 -272 a 306 -314, Doplněk, Brno, 1997

Masaryk, J.: Ani opona ani most, Žikeš, Praha 1947

Nejedlý, Z.: Komunisté, dědici velkých tradic českého národa (poprvé: 1946), in: Spisy Zdeňka Nejedlého: O smyslu českých dějin, Svoboda, Praha 1952 (a všechna následující vydání)

Pithart, P.: Osmašedesátý, Rozmluvy, Praha 1990

Pithart, P.: Dějiny a politika, Prostor, Praha, 1993

Wandycz, P.S.: Těžká cesta ke svobodě, in: Střední Evropa v dějinách. Cena svobody, str.222 - 258, Academia, Praha 1998

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Jan Bureš, Ph.D. (22.07.2008)

Česká otázka v evropském kontextu

jméno vyučujícího:

prof. Miloš Havelka, CSc.

forma kursu a časový rozsah:

přednáška a seminář 1/1, 1/1

forma atestace

jednooborová politologie 1/1 Z, 1/1 T,Zk

dvouoborová politologie 1/1, 1/1 Zk

požadavky k atestacím

nejsou k disposici

podmínky nutné k zápisu do kurzu

stručná charakteristika obsahu:

Kurz podává výklad "duchovních dějin" moderního češství - přitom se opírá o interdisciplinární přístupy a interpretace děl z oblastí filosofie, historiografie, sociologie, literárních dějin, politologie, religionistiky, teorie kultury atd. Sleduje přitom vznik, rozšiřování, působnost, kontinuitu i proměny určitých základních "ideových elementů", jež se spojují v tématu označovaném jako "česká otázka" - v tom smyslu, jak "history of ideas" charakterizoval zakladatel oboru A.O. Lovejoy.

Hlavní témata:

Sociálněvědní teorie a tzv. "diagnóza doby". Společenskovědní poznání jako "věda" a jako "osvícenství". Tzv.legitimizační funkce dějin.

Pojem společenské, sociální, kulturní a politické změny. Universální a partikulární ideje - kontinuitní a diskontinuitní procesy jako faktory jedinečnosti změny. Gradualistické a transitologické pojetí změny. Transformace a modernizace. Pojmy "politická" a "občanská" kultura.

Ke konceptu "symbolická centra české politické kultury": a) Filosofické předpoklady a konotace pojmu "symbolické centrum" - Weberovy "ideální typy", Rickertova "historická centra", Cassirerovo "symbolické formování", Blumenbergovy "paradigmatické metafory". Tzv. "skupinové obrazy světa"; b) Funkce a "energie" různých "symbolických center" (národní identita, politická orientace, kulturní sebepochopení, morální sebereflexe, národní povaha, pojetí dějin; stabilita "středostavovského obrazu světa" atp.).

"Co jsme?" (Symbolické centrum "mentalita"). Tzv. formy konformity, auto- a heterostereotypy. Demokratické mentality versus demokratické instituce. Typy, námitky a kritiky. (Palacký, Chalupný, Peroutka, Mahen, Patočka...).

"Odkud jdeme?" (Symbolické centrum "národní tradice" a "historické zájmy").

"Kam patříme?" (Symbolické centrum "politická orientace"): Západ, Východ a střední Evropa. Diskuse o střední Evropě a její proměny: a) Tzv. česká "pozitivní politika; projekty pro evropské uspořádání: F.Naumann a T.G.Masaryk a pojem "střední Evropa" mezi válkami (K.Krofta); b) Znovuobjevení pojmu v 60. letech: Schorske, Johnston Kulturní pojem "střední Evropa". Předchůdci (Taylor) a následovníci (Wandycz, Fejtö);.c) Karel Kosík, Milan Kundera a následná diskuse o střední Evropě v českém disentu. Politizace pojmu "střední Evropa".

"Kam jdeme?" (Symbolické centrum "smysl dějin"): a) Smysl dějin a dějiny smyslu: Rozum, dějiny a příroda jako fundamenty smyslu. Pojem smyslu ve společenských vědách a problém přechodu od zkušenosti k pojmu; konstrukce předmětu poznání (Schmoller, Menger, Rickert, Weber). Historicky individuální a historicky obecné (tzv. Lamprechtstreit); b) Dějiny a politika v tzv. sporu o smysl českých dějin. K prehistorii sporu aneb diskuse o liberalismu, humanitě a politice I. (T.G.Masaryk, J. Kaizl, F.X. Šalda a další.) Vlastní spor o smysl českých dějin aneb diskuse o zásluhách, kontinuitě, historismu a filosofii (J.Vančura, K.Krofta, J. Pekař, J.Herben, T.G Masaryk, Z.Nejedlý, F.M.Bartoš). Filosofické reflexe sporu o smysl českých dějin ve 20. letech (J.Jareš, E. Rádl, J.L.Fischer).

Odlišení tzv. "české otázky" od tzv. "sporu o smysl českých dějin" a od reflexí české národní, politické, kulturní atd. identity na konci první republiky. Jiné ("nemasarykovské") možnosti pochopení "české otázky" za první republiky. Její kulturologické, sociologické a státoprávní reformulace mimo půdu diskusí o "smyslu českých dějin" (F.Götz, E.Chalupný, K.Krofta. 1939).

Kritiky Masarykovy koncepce a "první republiky" vůbec: - konzervativní (Kalista, Durych, Voříšek, Matoušek), - intelektuálská (J.L.Fischer, Jan Patočka).

Národní tradice a národní identita (Slavík, Sychrava, Pražák, J.Pekař: Z české fronty).

"Stavovský stát", "vlast" a "národ" na počátku okupace; pokusy o redefinici "malého národa" a údajný "český mýtus" (Berounský, Voříšek, Havelka J., Veselý, Peřich; Vajtauer a Lažnovský).

Politické změny po roce 1945: a) Benešova "slovanská politika". Koncept "lidové demokracie"; b) Exkurs o totalitarismu (Jaspers, Cassirer, Arendtová, Furet a Nolte).

Český liberalismus a jeho proměny po obou válkách: Nadřazení demokracie nad svobodu versus nadřazení sociální spravedlnosti nad svobodu ("budovatelská generace" 1. republiky, F. Peroutka a doba poválečná).

Kultura a politika. Problém české kulturní a politické orientace. Iluze české cesty k socialismu. Jan Masaryk: Ani opona, ani most.

Komunistické přisvojení dějin po roce 1945 (Z. Nejedlý).

Rozchod se stalinismem. Hledání nových základů marxismu ve filosofii (Zelený, Sochor), sociologii (Machonin, Klofáč), teorii vědy a techniky (Richta, Tondl).

"Osmašedesátý" (Nová levice a mimoparlamentní opozice v Evropě; intelektuálové a politika; Sjezd spisovatelů; slovenský problém "socialismus s lidskou tváří"; diskuse Kundera, Havel, Střítecký, Nový, Kosík atd. o "českém údělu"; konec "ledna" v srpnu 1969).

Politická a nepolitická politika (Havlíček, Masaryk, Smetáček, Patočka, Konrad, Havel. Charta 77 a "solidarita otřesených").

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK