PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Seminář k českým raně novověkým dějinám (od poč. 16. do konce 18. stol.) - AHS222019
Anglický název: PVP 1 Seminar to czech history of early modern era
Zajišťuje: Ústav českých dějin (21-UCD)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: AHS111019
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Jan Zdichynec, Ph.D.
PhDr. Jaroslava Hausenblasová, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Soubory Komentář Kdo přidal
stáhnout Seminář_DRN_2020_2021_ZS_sylabus_Hausenblasová.docx Sylabus_program jednotlivých seminářů_Literatura_J. Hausenblasová_ZS_2020/2021 PhDr. Jaroslava Hausenblasová, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Jaroslava Hausenblasová, Ph.D. (30.10.2019)
Obsah a program semináře vychází z tradiční periodizace českých raně novověkých dějin a klade důraz na jejich začlenění do evropského politického, ekonomického, sociálního a kulturního kontextu.
Jednotlivé semináře jsou věnovány dílčím tématům – viz soubory Sylabus v příloze.
Struktura semináře:
a) Vystoupení jedné ze studentek/jednoho ze studentů, kteří v krátkém referátu (max. 15 minut) představí dané téma hodiny, a to na základě doporučené literatury (ideálně dva tituly). Referát musí obsahovat stručnou charakteristiku pramenů a literatury, z nichž bylo čerpáno, vyložení základních informací a myšlenek obsažených v citovaných dílech a shrnutí svých vlastních závěrů.
b) Diskuse všech zúčastněných k referátu.
c) Diskuse všech zúčastněných k tématu hodiny na základě předem zadané odborné literatury.
d) Práce s dobovými prameny a jejich edicemi, interpretace.
Cíl předmětu
Poslední úprava: PhDr. Jaroslava Hausenblasová, Ph.D. (30.10.2019)

Seminář svým obsahem a formou výuky doplňuje souběžně probíhající kursovní přednášku „České raně novověké dějiny“. Je určen především pro posluchačky a posluchače prvních a druhých ročníků oboru historie bakalářského studia. V jeho průběhu získají studenti poznatky o klíčových tématech a fenoménech českých raně novověkých dějin a jejich interpretaci v odborné literatuře, naučí se pracovat s písemnými edičně zpřístupněnými prameny a získají přehled o současných metodologických přístupech. Velká pozornost je věnována prezentaci zpracovávaných témat a diskusi.

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Jaroslava Hausenblasová, Ph.D. (24.09.2020)

Program jednotlivých seminářů - viz soubory Sylabus v příloze

Atestace a podmínky pro jejich udělení
ZS – Zápočet: Uděluje se na základě aktivní účasti v semináři, jež předpokládá prostudování předem zadaných textů a písemné zodpovězení položených otázek, přednesení alespoň jednoho referátu během semestru a jeho odevzdání v písemné podobě (5–8 NS textu) a zapojení se do diskuse. Na konci semestru se studenti podrobí napsání znalostního testu. Předpokládá se, že zimní semestr 2020/21 bude vyučován distanční formou (Moodle, MS Teams).
LS – Zápočet + zkouška: Podmínky pro udělení zápočtu v LS jsou stejné jako v ZS. Zkouška, při níž jsou ověřovány faktografické znalosti a schopnost zasadit je do širších souvislostí, probíhá na základě odevzdaného seznamu prostudované literatury (min. 20 titulů), tj. alespoň deseti monografií, čtyř pramenných edic a libovolného počtu odborných studií k přednášené problematice dle vlastní volby. Při výběru se lze inspirovat buď tituly v níže uvedeném seznamu, případně dalšími, zmiňovanými v rámci přednášek a seminářů. U studentů, kteří za zkoušku obdrží snížený počet kreditů (tři) lze tolerovat nižší množství prostudované literatury (minimálně však 15 titulů celkem). U zkoušky jsou zadávány dvě otázky, z nichž první se vztahuje k tematice z období přibližně 1526–1620 a druhá k tematice přibližně z období 1620–1792. Doporučujeme proto, aby studenti volili literaturu do seznamu tak, aby se zhruba polovina týkala období do roku 1620, druhá polovina pak období po roce 1620.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK