PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Bergson – Trvání a svoboda (fil.překlad) - AFS500287
Anglický název: Bergson – Duration and Freedom
Zajišťuje: Ústav filosofie a religionistiky (21-UFAR)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=13882
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. Mgr. Jakub Čapek, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: doc. Mgr. Jakub Čapek, Ph.D. (15.09.2022)
Bergson – Trvání a svoboda
(Filosofický překlad)

Jakub Čapek

V kursu „Filosofický překlad“ se studenti podrobně seznámí se specifickými nároky, které klade překládání filosofických textů. Základem budou texty Henri Bergsona k problematice svobody a času. Vyjdeme nejprve z pracovního překladu Bergsonovy knihy "Esej o bezprostředních datech vědomí" (překládá JČ). Projdeme si vybrané úseky ze třetí kapitoly, v níž Bergson formuluje svou filosofii svobody. Polemizuje zde s psychologickým determinismem, s fyzikálním determinismem, aby ukázal, že obě formy determinismu předpokládají pojetí času jakožto sledu vůči sobě vnějšího okamžiků. Pokud toto pojetí času odmítneme a přistoupíme na Bergsonovu myšlenku, že čas je kvalitativní trvání, jehož vývoj nelze znázornit za pomoci prostorových metafor (a například předvídat), dospějeme k závěru, že svoboda je fakt a že celý problém svobody se zrodil z nedorozumění. Bergson se zde představuje jako bystrý polemik, originální myslitel času a svobody, i jako filosof, který za jeden z hlavních úkolů filosofie považuje rozptylování zdánlivých problémů (chybně kladených otázek).

Kurz se člení do dvou částí. V první části si na vybraných úryvcích nově vznikajícího překladu Bergsonova Eseje ukážeme, jakým nárokům musí překládání filosofických textů dostát. Patří mezi ně znalost předkládaného autora (Bergsonovy filosofie) a relevantního filosofického kontextu, přihlížení k již existující filosofické terminologii, celková koherence překladu, ale také – což je v případě Bergsona zvlášť podstatné – práce se stylem, totiž vystižení literární povahy textu při zachování filosofické přesnosti.

Ve druhé části kurzu studentky a studenti vypracují vlastní překlad úryvku z dosud nepřeložených Bergsonových Tří přednášek o metafyzice z roku 1893, v nichž se Bergson pět let po vydání Eseje vrací k tématům „Prostor“, „Čas“ a „Hmota“. Ke každému úryvku vypracuje jiný student korekturu, a poté jej budeme pročítat společně.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. Mgr. Jakub Čapek, Ph.D. (29.09.2022)

Požadavky na získání atestu (za „Filosofický překlad“):


i) pravidelná účast

ii) překlad úryvku (varianta pro studenty bez znalosti FJ: průběžné sledování překladu v AJ a NJ a připravení alespoň dvou korektur překladu)

iii) korektura pro vybranou hodinu (každý student připraví alespoň jednu korekturu překladu)

Alternativní podmínky pro získání zápočtu (kurz jako "VK")

i) pravidelná účast

ii) korektura pro vybranou hodinu (každý student připraví alespoň jednu korekturu překladu)

iii) seminární práce

Literatura
Poslední úprava: doc. Mgr. Jakub Čapek, Ph.D. (15.09.2022)

Primární literatura:

H. Bergson, Essai sur les données immédiates de la conscience, édition critique (Arnaud Bouaniche), PUF, Paris 2007, Chapitre III

H. Bergson, Cours II. Leçons d’ésthétique. Leçons de morale, psychologie et métaphysique, PUF, Paris 1992, 411–414 (Le temps), 415–438 (La matière).

 

Doplňující literatura (Bergson – další prameny a překlady):

 

H. Bergson, L’évolution du problème de la liberté. Cours au Collège de France 1904–1905, PUF, Paris 2017.

H. Bergson, Time and Free Will. An Essay on the Immediate Data of Consciousness, transl. by F. L. Pogson, Dover Publications 2001 (přetisk vydání z roku 1913, online: https://www.gutenberg.org/files/56852/56852-h/56852-h.htm ).

H. Bergson, Zeit und Freiheit. Versuch über das dem Bewußtsein unmittelbar Gegebene, übers. von M. Drewsen, Meiner, Hamburg 2016.

H. Bergson, Čas a svoboda. O bezprostředních datech vědomí, přel. B. Jakovenko, Praha 1947 a 1994 (reprint).

 

Sekundární literatura

(A)  Přehledy Bergsonovy filosofie

 

M. Čapek, Henri Bergson, Prha 1939.

G. Deleuze, Bergsonismus, přel. J. Fulka, Praha 2006.

M. Sinclair, Bergson, Routledge, New York – London 2019.

 

(B)  Studie k problematice svobody u Bergsona

 

R. Brague, Einleitung, in: H. Bergson, Zeit und Freiheit. Versuch über das dem Bewußtsein unmittelbar Gegebene, Meiner, Hamburg 2016, s. VI-XXV.

J. Čapek, Les apories de la liberté bergsonienne, in: Annales bergsoniennes II, vyd. Frédéric Worms, Paris, PUF 2004, s. 149 – 159.

J. Čapek, Bergsonovo pojetí svobody. In Čapek, Jakub. Filosofie Henri Bergsona: Základní aspekty a problémy. Praha: OIKOYMENH, 2003, ISBN 80-7298-071-8, s. 65-90.

J. Dolbeault, Bergson's Theory of Free Will. In Journal of French and Francophone Philosophy, v. 28, n. 2, dec. 2020, s. 94-115, online: https://jffp.pitt.edu/ojs/index.php/jffp/article/view/94-115

R. Lahav, Between Pre-determination and Arbitrariness : a Bergsonian Approach to Free Will. In Southern Journal of Philosophy 29, no. 4 (1991), s. 487–499.

E. Pommier, Le sens de la liberté chez Bergson, In Cahiers philosophiques 2010/2 (n° 122), s. 57–88.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK