PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Základy českého znakového jazyka II - ACN300397
Anglický název: Basics of Czech Sign Language II
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: oba
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/2, Z [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (20)
letní:neurčen / neurčen (20)
Minimální obsazenost: 4
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: český znakový jazyk
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: AADEK00003
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: Mgr. Radka Nováková
Třída: A – Mezioborová nabídka VP: Jazykové kurzy
Prerekvizity : ACN300396
Záměnnost : AADEK00003, ABO10133
Je prerekvizitou pro: ACN300398
Je záměnnost pro: AADEK00003
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (22.09.2022)
Český znakový jazyk, jeho lexikální i gramatická stránka a způsoby užívání.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (15.09.2019)

Upevnění a prohloubení zkušeností s  českým znakovým jazykem a s jeho specifiky vyplývajícími z jeho existence ve 3D, produkování rukama a dalšími částmi těla a vnímání očima. Studenti by si měli být vědomi vybraných rozdílů mezi strukturou a fungováním češtiny a českého znakového jazyka (v oblasti gramatiky, lexika atd.). Měli by ovládat základní překladatelské postupy mezi těmito dvěma jazyky. 

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (22.09.2022)

Prezenční výuka: Aktivní účast v kurzu (účast min. 75 %). Písemný zápočtový test (min. úspěšnosti 75 %)

Případná distanční výuka: Aktivní účast na online výuce  (min. 60% účast) přes platformu ZOOM, samostudium v Moodlu  (natočení se  a vkládání videií do Moodle apod.). Zápočtový test realizovaný formou videohovoru (min. úspěšnost 75 %).

 

Studentům doporučujeme, aby se aktivně účastnili událostí a nejrůznějších akcí v neslyšící společnosti, aby se snažili sebevzdělávat a poznávat komunitu Neslyšících i v době mimo výuky. 

Literatura
Poslední úprava: UCJCIHAK (04.09.2014)

Tištěná média:

SERVUSOVÁ, J. Kontrastivní lingvistika - český jazyk × český znakový jazyk. Praha : Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.

SLÁNSKÁ BÍMOVÁ, P., OKROUHLÍKOVÁ, L. Rysy přirozených jazyků. Český znakový jazyk jako přirozený jazyk. Lexikografie. Slovníky českého znakového jazyka. Praha : Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.

Elektronická média:

Kol. autorů. Minikurz českého znakového jazyk. FF UK v Praze, Ústav českého jazyka a teorie komunikace, obor Čeština v komunikaci neslyšících [2013-3-9]. Dostupné z: <http://ucjtk.ff.cuni.cz/cnes/?q=node/728>.

Kol. autorů. Multimediální cvičebnice pro předmět Český znakový jazyk. [DVD-ROM]. Praha : FF UK, 2011.  (dostupné také z webu oboru Čeština v komunikaci neslyšících: <http://ucjtk.ff.cuni.cz/cnes/>)

NOVÁKOVÁ, R. Kultura neslyšících. [DVD]. Praha : Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.

NOVÁKOVÁ, R., TIKOVSKÁ, L. Vizualizace prostoru a klasifikátory v českém znakovém jazyce-praktická cvičení. [DVD]. Praha : Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (21.09.2018)

V kurzu bude lektor používat český znakový jazyk, důraz bude kladen na přirozenost komunikace. Cílem není, aby si frekventanti kurzu osvojili co největší množství jednotlivých znaků, ale aby pochopili základní strukturní a funkční specifika českého znakového jazyka. Výuka bude probíhat přímo v českém znakovém jazyce (bez výchozího nebo zprostředkujícího českého jazyka), ale ověřování pochopení bude probíhat mj. i tak, že studenti budou projev v českém znakovém jazyce překládat do češtiny (viz Podmínky zakončení předmětu); u cizinců neznalých češtiny lze domluvit modifikaci překladových aktivit.

 

Výuka bude probíhat v následujících tematických okruzích, jimiž se bude prolínat i výuka gramatiky (např. specifické užití mimiky, tvorba otázek, záporu…). 

1. Opakování z kurzu Základy českého znakového jazyka I

2. Oblečení

3. Povolání

4. Cestování

5. Obrázkové příběhy 


Kurz navazuje na kurz Základy českého znakového jazyka I a je následován kurzem Základy českého znakového jazyka III. Žádný z těchto kurzů ale nemá ambice poskytnout frekventantům intenzivní výuku českého znakového jazyka - k tomu slouží speciální instituce.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (22.09.2022)
Kurz je určen studentům UK (bez ohledu na studovaný obor), jejichž prvním jazykem není český znakový jazyk a kteří úspěšně absolvovali kurz Základy českého znakového jazyka I. Není určen studentům studijních programů Čeština v komunikaci neslyšících a Jazyky v komunikaci neslyšících.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK