PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Mytopoetické texty J. R. R. Tolkiena - ABO700226
Anglický název: J. R. R. Tolkien's Mythopoetic Writing
Zajišťuje: Ústav české literatury a komparatistiky (21-UCLK)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2018
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Jiří Jelínek, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Jiří Jelínek, Ph.D. (01.02.2018)
Seminář je věnován Tolkienově fiktivní mytologii a historii. Jeho těžištěm bude postupné pročítání a interpretace Tolkienových děl – především textů obsažených v Silmarillionu a Nedokončených příbězích, s exkurzemi k vybraným příběhům či kapitolám zařazených do The History of Middle Earth. Kromě podrobné analýzy Tolkienových textů bychom se měli věnovat jejich srovnávání s mýty a pověstmi, zejména těmi, kterému sloužily coby zdroj inspirace; opomenuta nebude ani komparace Tolkiena s jinými autory mytopoetických děl a zkoumání jeho vlivu na moderní kulturu.
Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Jiří Jelínek, Ph.D. (10.05.2018)

Předběžné rozvržení hodin a četby:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22. 2. Úvodní hodina, uvedení do tématu, představení nejdůležitějších inspiračních zdrojů; klíčové pojmy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. 3. Stvoření světa
Četba: Silmarillion, kapitoly Ainulindalë, Valaquenta; O počátku dnů, O Aulëm a Yavanně (Quenta Silmarillion, kapitoly 1-2); příslušné kapitoly v Knize ztracených pověstí I (kapitoly 1-4); stvoření světa v Kalevala a Poetické Eddě (viz přiložené soubory); Genesis 1-2
Hlavní téma: srovnání s mýty o vzniku světa (Genesis, Enúma Eliš a jiné); mytopoeia před Tolkienem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. 3. O elfech čili Revoluce vyvoleného lidu
Četba: Útěk Noldor (Quenta Silmarillion III – XI), text „Cuivienyarna“ (HoME 11, viz přiložené soubory; je to anglicky, ale krátké!), příslušné kapitoly v Knize ztracených pověstí I (kapitoly 5-9); pro srovnání možno číst také izraelský útěk z Egypta (Exodus 1-17), případně další texty
Hlavní téma: duchové, elfové, trpaslíci a další bytosti u Tolkiena a mimo něj; otázka "konstrukce rasy a národa"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. 3. O lidech (Quenta Silmarillion XII), příslušná kapitola v Knize ztracených pověstí I (kapitola 10 - Příběh Gilfanonův: Utrpení Noldoli a příchod lidí), texty o jazycích – „Dangweth Pengolodh“ (HoME 12, anglicky, viz přiložené soubory; tento je kratší a důležitější), „The Shibboleth of Fëanor“ (HoME 12, anglicky, viz přiložené soubory), „The Etymologies“ (HoME 5, jen pro zájemce)
Hlavní témata: tolkienovská antropologie; podrobněji o jazycích, etymologii a jazykové změně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22. 3. Převážně o umění válečném – beleriandské bitvy (Quenta Silmarillion XIII – XVIII); srovnání s bitvami v archaických textech; obrazy války a bitev v západní kultuře vůbec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29. 3. Zakázaná láska – O Berenovi a Lúthien (Quenta Silmarillion XIX), The Book of Lost Tales II (kapitola „The Tale of Tinuviel“, viz přiložené soubory), The Lay of Leithian (viz přiložené soubory), srovnání s jinými pověstmi o milencích (Tristan a Isolda); láska a proměňující se pohled na ni (Láska na západě)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. 4. Jak zabít draka 1 – Nirnaeth Arnoediad a začátek Túrinova příběhu (Quenta Silmarillion XX-XXI; Húrinovy děti, kapitoly 1-9), zpěvy Beleriandu (The Lays of Beleriand, HoME 3, viz přiložené soubory; zkuste se podívat alespoň na pár veršů); The Book of Lost Tales II (první část kapitoly "Turambar and the Foaloke", viz přiložené soubory); o poezii v Tolkienově legendáriu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. 4. Jak zabít draka 2 – konec Túrinova příběhu (Húrinovy děti, kapitoly 10-18); srovnání s jinými drakobijeckými texty (Prsten Nibelungů, Beowulf a jiné); O zkáze Doriathu (Quenta Silmarillion XXII);obecně o příšernosti a monstrozitě v Tolkienově legendáriu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19. 4. Skryté město – O Tuorovi a pádu Gondolinu (Quenta Silmarillion XXIII), O Tuorovi a jeho příchodu do Gondolinu (Nedokončené příběhy, klíčový text); The Book of Lost Tales II (kapitola „The Fall of Gondolin“, pro zájemce), o geografii a mapách (ideálně Karen Wynn Fonstad: Atlas Středozemě; zkuste si přinejmenším vyhledat mapy Ardy a Beleriandu, jak Tolkienovy, tak mapy sestavené jeho interprety).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26. 4. Poslední bitva – O Eärendilově plavbě a Válce hněvu (Silmarillion); Tolkienova apokalyptika (Dagor Dagorath); The Book of Lost Tales II (kapitola „The Tale of Earendel“), pro srovnání jiné apokalypsy (Zjevení Janovo a další); ilustrátoři a ilustrace Tolkienových mytopoetických textů. Tento seminář se bude výjimečně konat v místnosti H18 (Hybernská).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 5. Potopená říše – „Akallabêth“ (Silmarillion), Nedokončené příběhy - 2 kapitoly (popis ostrova Númenoru, Elrosova linie: Králové Númenoru); případně texty o podobných potopených říších (Atlantida, Ys); hudební adaptace Tolkienových mytopoetických témat (Blind Guardian a další - viz přiložený soubor s texty; plus také písnička Sláva Númenoru: http://pisnestredozeme.cz/uploads/Products/product_139/Slava_Numenoru.pdf)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. 5. Příběhy imperialismu a námořníkova žena – „Aldarion a Erendis: Námořníkova žena“ (Nedokončené příběhy); texty „The Lost Road“ (HoME 5, viz přiložené soubory; méně důležité a delší, v angličtině) a „Tar-Elmar“ (HoME 12, kratší a důležitější, také v angličtině); mytopoetická fanfiction (budete-li mít čas, zkuste si přečíst nějaký kratší fanfiction příběh, například na archiveofourown.org, a pak sdělte své dojmy).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17. 5. Vše ostatní – dokončení tématu "fanfiction"; několik drobnějších textů na závěr: Drúedain, Istari, palantíry (kapitoly v Nedokončených příbězích); jiní a navazující autoři mytopoetických textů. Závěrečná diskuse o konstruovaných mýtech.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK