PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Měnové systémy - historie a současnost - AAVR500006
Anglický název: Currency Systems - History and Present
Zajišťuje: Katedra PVH a archivního studia (21-KPVHAS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Mgr. Luboš Polanský, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Martin Kindl (16.04.2020)
Cílem předmětu je seznámit studenty se vznikem, vývojem, hospodářskými, společenskými i mocenskými funkcemi měnových systémů a to s akcentováním jejich geneze, posloupnosti a významu na území českých zemí/České republiky. Základem měnových systémů jsou platební prostředky, k nimž náleží předmincovní typy platidel, mince a kreditní platidla. Jejich vznik a užívání je podmíněno vývojem společnosti, přičemž lze použít dělení geografické, chronologické a měnové. Zavedená terminologie – (s níž budou posluchači důkladněji seznámeni) – je interdisciplinární, čerpá z ekonomie, práva, dějin umění, mincovní techniky, tisku bankovek atd.
Peníze se staly prostředkem směny, ztělesněním ceny zboží, mírou hodnoty, oběživem, prostředkem tezaurace a světovými penězi; aby mohly plnit své funkce, bylo jim nutné dát určitý systém označovaný jako měna. Měnu jako soustavu platebních a oběžných prostředků zpravidla tvořil souhrn kurantních mincí, mincí drobných a papírových platidel, přičemž postupně narůstala úloha platidel kreditních.
Posloupnost jednotlivých měnových systémů je určována vedoucím nominálem. Po vstupním výkladu o vzniku peněz a naznačení jejich vývoje v rámci Evropy bude pozornost soustředěna především na dějiny měnových systémů v českých zemích, kde rozeznáváme v historickém vývoji měnu denárovou a brakteátovou, měnu grošovou, měnu tolarovou, měnu konvenční, měnu rakouskou (zlatkovou) a měnu korunovou. Právě genezi korunové měny v závěru 19. století a jejímu vývoji ve století 20. a v počátečních decenniích 21. století bude věnována zvláštní pozornost, včetně přiblížení utváření a rozvoje peněžní (úvěrové) soustavy na českém teritoriu.
Současná situace měnových systémů v širším světovém kontextu pak bude naznačena na příkladu amerického dolaru (USD) – (vznik jeho označení, vývoj USD jako měny, jeho vzestup jako tzv. rezervní světové měny až po nastartování úpadku významu v novém tisíciletí) a Eura – (s orientací na měnovou integraci v Evropě, zavedení euromincí a eurobankovek až po problémy nové evropské měny v 21. století a její porovnání s USD). Závěrečná lekce nastíní možné scénáře dalšího vývoje měnových systémů v globalizovaném světě a jejich potenciální reflexi v České republice. (Teoretické výklady – podle množnosti – doplní odborné exkurze do expozice platidel Národního muzea, do bankovního muzea České národní banky a na probíhající aktuální výstavy k probíraným tématům.)
Literatura
Poslední úprava: Mgr. Martin Kindl (16.04.2020)

Kolektiv, Bankovky a mince České národní banky 1993-1994, Praha: Nuga 1994;

Kolektiv, Dějiny bankovnictví v českých zemích, Praha: Bankovní institut1999;

Rostislav Nový, Numismatika, in: Ivan Hlaváček, Jaroslav Kašpar, Rostislav Nový, Vademecum pomocných věd historických, Praha: H+H 2002, s. 397-470;

Jiří Šouša – Jaroslav Šůla, Peníze v proměnách moderní doby, Praha – Pelhřimov, NT Pelhřimov 2006;

František Vencovský, Vzestupy a propady československé koruny, Praha: Oeconomica 2003;

Roman Vondra, Peníze v moderních českých dějinách, Praha: Academia 2012;

Petr Vorel, Od pražského groše ke koruně české. Průvodce dějinami peněz v českých zemích, Praha: Rybka Publishers 2000.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK