PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Autenticita - AAFSV00341
Anglický název: Authenticity
Zajišťuje: Ústav filosofie a religionistiky (21-UFAR)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=9120
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D. (07.02.2020)
Autenticita je jedním z nejslavnějších konceptů Heideggerova Bytí a času a již takřka sto let jedny fascinuje – a druhé vytáčí. S autentickou existencí a jejím nutným pojmovým protějškem, existencí upadající, se spojuje étos, který je nejen ve filosofii opakovaně přebírán a na bezpočet způsobů rozvíjen a se stejným zápalem kritizován a kategoricky odmítán. Přesto v Bytí a čase samotném představuje autenticita v první řadě metodologický koncept: až porozumění faktu vlastní existence, které je sobě samému průhledné, se může stát odpovídající zkušeností pro položení otázky po smyslu bytí vůbec. Na druhou stranu, až pro autentické sebe-porozumění přestává být otázka po smyslu bytí abstraktní otázkou po významu slovesa 'být' a stává se nanejvýš konkrétní otázkou každého z nás. Autenticita není pouze jedním z nejslavnějších a nejkontroverznějších heideggerovských konceptů: je to koncept centrální.

V semináři jej proto využijeme jako interpretační klíč k Bytí a času, které během semestru v několika krocích projdeme od začátku do konce. Jednotlivé zastávky nám přitom poslouží ke konfrontaci Heideggerova textu s jeho četnými kritikami (těmi z pozic fenomenologicko-hermeneutických – od Sartra, Lévinase, Ricœura – i těmi z pozic Heideggerovi vzdálenějších – od Adorna, Tugendhata) a rovněž s některými současnými anglofonními interpretacemi. Na takto vytyčeném půdorysu pak rozvineme nejen otázku po tom, co to – ve vlastním smyslu – znamená být sebou, a korelativně k tomu, co to znamená být s druhými, ale také: co je podstatou lidské svobody?; co je to smrt?; jak se lidský osud utváří na pozadí dějin?; a pochopitelně, jak a proč je bytí smysluplné z času? Cílem semináře je jednak, aby jeho absolventi měli na konci semestru Heideggerovu pozici z Bytí a času v malíku, jednak tuto pozici dovést do jejích vlastních důsledků – a tak ukázat, co v Bytí a čase stojí mezi řádky.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D. (06.02.2020)

Účast a referát.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D. (15.02.2020)

Základní texty:

 

HEIDEGGER, Martin. Sein und Zeit. Tübingen: Max Niemeyer, 2006. Česky: Bytí a čas. Praha: OIKOYMENH, 2018. Přel. I. Chvatík, P. Kouba, M. Petříček a J. Němec.

 

ADORNO, Theodor W. Jargon der Eigentlichkeit. Zur deutschen Ideologie. In: Negative Dialektik. Jargon der Eigentlichkeit. GS 6. Frankfurt a. M.: Suhrkamp, 1970. Česky: Žargon autenticity. K německé ideologii. Praha: Academia, 2015. Přel. A. Bakešová.

HUSSERL, Edmund. Ideen zu einer reinen Phänomenologie und phänomenologischen Philosophie. Erstes Buch. Allgemeine Einführung in die reine Phänomenologie. Hua III. Den Haag: Martinus Nijhoff, Den Haag 1976. Česky: Ideje k čisté fenomenologii a fenomenologické filosofii I. Praha: OIKOYMENH, 2004. Přel. A. Rettová a P. Urban.

HUSSERL, Edmund. Logische Untersuchungen. Zweiter Teil. Untersuchungen zur Phänomenologie und Theorie der Erkenntnis. Hua XIX. Den Haag: Martinus Nijhoff, 1984. Česky: Logická zkoumání II/1. Zkoumání k fenomenologii a teorii poznání. Praha: OIKOYMENH, 2011. Přel.  P. Urban, K. Novotný a H. Janoušek.

JASPERS, Karl. Philosophie II. Existenzerhellung. Berlin/Heidelberg: Springer, 1973. Část česky: Mezní situace. Praha: OIKOYMENH, 2016. Přel. V. Němec.

JASPERS, Karl. Psychologie der Weltanschauungen. KJG 1. Basel: Schwabe, 2019.

KIERKEGAARD, Søren. The Sickness Unto Death. A Christian Psychological Exposition for Upbuilding and Awakening. Princeton: Princeton University Press, 1983. Tr. H. V. Hong & E. H. Hong. Česky in: Bázeň a chvění. Nemoc k smrti. Praha: Nakladatelství Svoboda-Libertas, 1993. Přel. M. Mikulová-Thulstrupová.

LÉVINAS, Emmanuel. Le temps et l'autre. Paris: PUF, 1983. Česky: Čas a jiné. Praha: Dauphin, 1997. Přel. Z. Hrbata. 

LÉVINAS, Emmanuel. Totalité et Infini. Essai sur l’extériorité. The Hague: Martinus Nijhoff, 1984. Česky: Totalita a nekonečno. Esej o exterioritě. Praha: OIKOYMENH, 1997. Přel. M. Petříček a J. Sokol.

RICOEUR, Paul. Temps et récit. Le temps raconté. Paris: Seuil, 1985. Česky: Čas a vyprávění III.  Vyprávěný čas. Praha: OIKOYMENH, 2008. Přel. M. Petříček.

SARTRE, Jean-Paul. L'être et le néant. Essai d’ontologie phénoménologique. Paris: Gallimard, 1943. Česky: Bytí a nicota. Pokus o fenomenologickou ontologii. Praha: OIKOYMENH, 2018. Přel. O. Kuba.

SARTRE, Jean-Paul. L'existentialisme est un humanisme, Paris: Nagel, 1946. Česky: Existencialismus je humanismus. Praha: Vyšehrad, 2004. Přel. P. Horák.

TUGENDHAT, Ernst. Über den Tod.  Frankfurt a. M.: Surkamp, 2006. Česky: O smrti. In: Reflexe 49. Praha: OIKOYMENH, 2015. Přel. T. Matějčková.

 

Další Heideggerovy texty k autenticitě:

 

HEIDEGGER, Martin. Der Begriff der Zeit. GA 64. Frankfurt a. M.: Vittorio Klostermann, 2004.

HEIDEGGER, Martin. Prolegomena zur Geschichte des Zeitbegriffs. GA 20. Frankfurt a. M.: Vittorio Klostermann, 1979.

HEIDEGGER, Martin. Logik. Die Frage nach der Wahrheit. GA 21. Frankfurt a. M.: Vittorio Klostermann, 1976.

HEIDEGGER, Martin. Die Grundprobleme der Phänomenologie. GA 24. Frankfurt a. M.: Vittorio Klostermann, 1975.

HEIDEGGER, Martin. Die Grundbegriffe der Metaphysik: Welt – Endlichkeit – Einsamkeit. GA 29/30. Frankfurt a. M.: Vittorio Klostermann, 1983.

 

Výkladová literatura: 

 

BLUST, Franz-Karl. Selbstheit und Zeitlichkeit. Heideggers neuer Denkansatz zur Seinsbestimmung des Ich. Würzburg, 1987.

CARMAN, Taylor. Heidegger’s Analytic. Interpretation, Discourse, and Authenticity in Being and Time. Cambridge, 2003.

DREYFUS, Hubert L. & WRATHALL, Mark A. (ed.) A Companion to Heidegger. Blackwell 2007. Str. 191-334.

v. HERRMANN, Friedrich-Wilhelm. Subjekt und Dasein. Grundbegriffe von „Sein und Zeit“. Frankfurt a. M., 2004.

HOFFMAN, Piotr. Death, time, history: Division II of Being and Time. In: GUIGNON, Charles (ed.). The Cambridge Companion to Heidegger. Cambridge, 1993.

CHVATÍK, Ivan. Potíže s autenticitou. In: Reflexe 19. Praha, 1998.

LÉVINAS, Emmanuel. Objevování existence s Husserlem a Heideggerem. Praha, 2014. Přel. J. Bierhanzl. Str. 67-103.

McMANUS, Denis (ed.). Heidegger, Authenticity and the Self. Themes from Division Two of Being and Time. London, 2014;

PATOČKA, Jan. Úvod do fenomenologické filosofie. XIII. – XXIII. Praha 2003. Str. 101-188.

RENTSCH, Thomas (Hrsg.). Martin Heidegger: Sein und Zeit. Berlin 2001.

WHITE, Carol J. Time and death: Heidegger's analysis of finitude. Aldershot 2005.

WRATHALL, Mark A. & MALPAS, Jeff. Heidegger, Authenticity and Modernity. Essays in Honor of Hubert L. Dreyfus. Volume 1. Cambridge, 2000.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D. (06.02.2020)

Žádné.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK