PředmětyPředměty(verze: 957)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Základy parazitologie - MB160P70
Anglický název: Introduction to Parasitology
Český název: Základy parazitologie
Zajišťuje: Katedra parazitologie (31-161)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:3/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.
Vyučující: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.
Neslučitelnost : MB160P25
Ve slož. korekvizitě pro: MB160C25
Anotace -
Doporučuje se absolvovat v 1. nebo 2. ročníku bakalářského studia.
Předmět seznamuje s parazitismem jak z pohledu humánní a veterinární medicíny, tak i z pohledu ekologického (parazitismus jako biologický fenomén) a zoologického.
Důraz je kladen na základní životní cykly a strategie parazitů, včetně vztahů mezi parazitem a hostitelem. V systematické části jsou probíráni nejdůležitější paraziti lidí a hospodářských zvířat, detailněji se předmět věnuje významným lidským parazitům, a to jak ve světě, tak i v ČR/SR. Systematická část je členěna na (i) Parazitičtí helminti (Motolice, Tasemnice, Hlístice), (ii) Parazitičtí prvoci a (iii) Členovci jako paraziti, trapiči a přenašeči onemocnění. Kromě těchto skupin je věnována pozornost i parazitoidům, parazitickým rostlinám, fytopatogenům i hnízdnímu a sociálnímu parazitismu, neopomíjí se ani parazitické houby. Rovněž je kladen důraz na nově se objevující onemocnění u nás i ve světě, a to jak u živočichů, tak i u rostlin.
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Literatura -

Základní:
Paraziti a jejich biologie. Volf, Horák a kol. 2007, Triton Praha-Kroměříž
Parazitismus. Votýpka, Varga 2003, IDM (http://www.biologickaolympiada.cz/ - Soutěž - Studijní materiály) 

Dodatková (+ populárně-naučná):
O parazitech a lidech. Votýpka, Kolářová, Horák a kol., 2023, Triton Praha
Vládce parazit. Zimmer 2005, Paseka
Speciální mikrobiologie a parazitologie. Bednář, Souček, Vávra 1994, Triton Praha

Přednášky z hodin (pdf) a další podklady jsou na:

MOODLE: https://dl3.cuni.cz/course/view.php?id=149

MS Teams: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3abb4b351be4654fcab79a61dd73370e74%40thread.tacv2/Obecn%25C3%25A9?groupId=03f5bd41-32d2-4928-9c06-6c65d62de696&tenantId=bece27e5-d902-4c70-88c0-661be1b17dd1

Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Požadavky ke zkoušce -

Zkouška může mít několik podob - buď klasický prezenční písemný test nebo test prostřednictvím MOODLE (časově značně omezený). Test zahrnuje: (i) testové otázky s možnostmi několika odpovědí, (ii) otázky zaměřené na slovní odpovědi nebo slovním doplnění, (iii) otázky založené na obrazovém materiálu.
Na test je vyhrazeno cca 50 minut.
Test je koncipován tak, aby obsahoval co možná největší množství otázek pokrývající různé části vyučované látky; tímto způsobem je prověřen celkový rozhled a orientace v příslušné tématice. Vzhledem k velkému počtu otázek z různých oblastí a časově omezené době pro vyplnění testu je však samotné hodnocení velmi benevolentní: ke splnění postačí dosáhnout pouze 40 % z celkového počtu bodů. 

Poznámka: V případě existence českých názvů parazitů postačí znát latinské názvy parazitů pouze pasivně (tj. v odpovědích můžete používat česká jména).

Materiály ve formě PDF souborů z jednotlivých přednášek jsou sice podstatnou součástí znalostí ke zkoušce (testu), ale doporučeným učebním textem je především učebnice "Paraziti a jejich biologie". Doplňkové informace pak naleznete v další doporučené literatuře. Důrazně doporučuji neučit se pouze z informací na Bioforu apod.!!!!

Předtermínová zkouška je ústní.

Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Sylabus -

Předmět vhodný pro studenty různých oborů.

Doporučený předmět pro přijetí do navazujícího magisterského studia parazitologie. Pro studenty hlásící se do tohoto oboru vhodné absolvovat již v 1. nebo 2. ročníku bakalářského studia. 

Přednáška vymezuje pojem parazitismu, zabývá se parazity důležitými pro humánní i veterinární medicínu (prvoci, červi, členovci) i dalšími typy parazitů. Představuje parazitismus jako biologický fenomén, s nímž se setkáváme na všech stupních organizace živé hmoty. Podává přehled o biologii, rozšíření, životních cyklech parazitů a způsobech jejich přenosu i základních strategiích přežití v těle hostitele. Zmiňuje základní informace o epidemiologii, symptomatice a patogenezi parazitárních nákaz, možnostech terapie a prevence. Část kurzu je věnována přenosu infekčních onemocnění krevsajícími členovci včetně faktorů ovlivňujících vztah parazit-vektor-hostitel. Vysvětluje i základní princip koloběhu různých patogenů v přírodě a jejich nebezpečí pro člověka. Důraz je kladen rovněž na nově se objevující onemocnění, a to jak u nás, tak i ve světě. Snahou je rovněž přiblížit praktické aspekty výskytu parazitů u lidí i domácích mazlíčků či hospodářských zvířat.

Systematická část – přehled probíraných parazitů: 
Platyhelminthes: Motolice: Schistosoma spp., cerkáriová dermatitida, jaterní, plicní a střevní nákazy motolicemi. Monogenea. 
Tasemnice rodu Diphyllobothrium, Hymenolepis, Taenia, Echinococcus. 
Nematoda: Strongyloides stercoralis, měchovci (Strongylidae), roup Enterobius vermicularis, škrkavky Ascaris lumbricoides a Toxocara, Dracunculus medinensis, filárie Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus, tenkohlavec Trichuris trichiura a svalovec Trichinella spiralis. 
Vrtejši (Acanthocephala)
Annelida (pijavky): lékařská Hirudo medicinalis a spol. 
Prvoci: Trypanosomy - T. brucei a T. cruzi, leishmanie, Giardia intestinalis, Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, volně žijící měňavky (Naegleria, Acantamoeba) působící náhodné nákazy. Kokcídie (Eimeria, Isospora,Toxoplasma), Plasmodium - původci lidské malárie, babesie. Parazitičtí nálevníci (Ciliata).
Mikrosporidie. 
Myxosporea. 
Oportunní nákazy u imunodefektních osob včetně Pneumocystis carinii. 
Arthropoda: roztoči – klíšťáci (Argasidae), klíšťata (Ixodidae), zákožka Sarcoptes scabiei, sametka Neotrombicula autumnalis, trudníci Demodex, roztoči vyvolávající alergie, vši (Anoplura). Hmyz – štěnice Cimex lectularius, blechy (Aphaniptera) a dvoukřídlí čeledí Culicidae, Psychodidae, Ceratopogonidae, Simuliidae, Tabanidae, Stomoxyidae, Glossinidae, Hippoboscidae. Diptera působící myiáze (Oestridae, Cuterebridae, Calliphoridae a Sarcophagidae). 
Parazitoidi.

Houbová onemocnění.

Rostliny jako paraziti. Rostliny jako hostitelé: fytonematodi, oomycety, hálkotvorní paraziti vč. fíkových vosiček.

Hnízdní a sociální paraziti: ptáci, mravenci a včely.

Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK