|
|
|
||
Přednáška je zaměřena na prezentaci literárních druhů a forem užitých v písemnostech Nového zákona, jakož i na
výklad problematiky literárního a teologického úvodu do Nového zákona včetně základních teologických souvislostí. Po rozčlenění a charakteristice
novozákonních spisů, diskusi o jejich vzniku, době, autorství a vzájemné závislosti je pozornost věnována jednotlivým
literárním druhům a formám, jež jsou užívány v evangeliích a Skutcích apoštolů. Po charakteristice „žánrů“ se
přednášky soustředí na formy argumentace, podobenství a jejich typy, rodokmeny, spory, chrie, progymnasmata,
úvody, řeči a techniku prosópopoeie, přičemž stručně bude pojednána i oblast antické rétoriky ve vztahu k NZ a
apokryfní literatuře. Snahou je ukázat sepětí formy a obsahu, jakož i význam literárních forem pro novozákonní
exegezi či formulaci teologických závěrů. Přednáška se zaměřuje na historický rozměr vzniku novozákonních
spisů ve vztahu k ranému křesťanství a jeho dějinám, na Ježíšovo vystoupení a další tradování jeho výroků i činů. Obsahem Písemnictví NZ I jsou zejména evangelia (synoptická i Janovo), Skutky apoštolů
(včetně uvedení do skutků apokryfních), „sbírka Q“ (jakož i současná diskuse kolem ni) a Tomášovo evangelium. Součástí přednášky je
řada praktických a konkrétních ukázek práce s biblickými texty, jednotlivými literárními formami a vstupy do
teologie evangelií i Skutků apoštolů. Cílem přednášky je navodit vhled do vnitřních vazeb novozákonních spisů, vytvořit představu o předávání křesťanské zvěsti v době orality, působení textu v komunitách a jeho kolování či pozdějším vývoji, a následně o autorech, jejích možných světech, vzdělání či sociální vrstvě. Přednáška je zásadní pro zvládnutí bakalářské státní zkoušky a je předpokladem pro navazování v předmětu Teologie Nového zákona.
Poslední úprava: Lukeš Jiří, doc. Mgr., Ph.D. (30.09.2024)
|
|
||
Písemnictví NZ I a II jsou navazující předměty a Písemnictví NZ I je zakončeno v zimním semestru zápočtem, v letním semestru Písemnictví NZ II ústní zkouškou. Na každý předmět se leze přihlásit samostatně, není povinné pro absolvování Písemnictví NZ II absolvovat Písemnictví NZ I, avšak je to pro pochopení Nového zákona velmi vhodné. Pro úspěšné zakončení předmětu v ZS (i LS) je důležitá znalost povinné literatury a problematiky přednášek, o níž se povede na zápočtu v ZS či zkoušce v LS rozhovor v délce zhruba 20-25 minut. Zápočet v ZS lze získat také na základě společného kolokvia a pravidelné docházky. Podmínkou je systematická příprava a zvládnutí látky za daný semestr. Výuka bude probíhat v ZS akademického školního roku 2024/25 ve čtvrtek od 13.00 do 14.30 hodin v H503. Přednáška velmi usnadní složení státní bakalářské zkoušky - je zaměřena na její přípravu, ač v rámci přednášek získává student širší přehled. Poslední úprava: Lukeš Jiří, doc. Mgr., Ph.D. (30.09.2024)
|
|
||
* Povinná literatura: LUKEŠ, Jiří. Rétoricko-narativní strategie Janova evangelia – dialog a ironie, in: Teologická reflexe ročník 25, 1/2019, s. 3-22. EHRMAN, Bart D. The New Testament: A Historical Introduction to the Early Christianity Writings (Third Edition. Oxford: Oxford University Press, 2004). GUTHRIE, Donald. New Testament Introduction (Leicester: Apollos 1990). KÜMMEL, W. G. Introduction to the New Testament (London: SCM Press 1987).
Poslední úprava: Lukeš Jiří, doc. Mgr., Ph.D. (30.09.2024)
|
|
||
Pro zdárné ukončení předmětu je nutná pravidelná docházka na přednášky ve čtvrtek 13.00 až 14.30 v H503 a účastník nemá více než tři absence. Zápočet probíhá fromou rozhovoru v délce zhruba 20-25 minut a týká se v zimním semestru evangelií, sbírky Q, Skutků apoštolů, chrií, podobenství, úvodů, závěrečných evangelijních narativů, způsobu psaní a čtení v antice, vzájemných vazby kanonické literatury a základního dějinného kontextu písemností. Zásadní je nastudování problematiky z jednoho renomovaného a kritického úvodu do Nového zákona. V individuálních případech je možné po konzultaci s vyučujícím nastavit zvládnutí látky dle potřeb studenta. Oporou moho být přednášky renomovaných biblistů z youtube.com. V případě aktivního zájmu účastníků může zápočet proběhnout formou kolokvia a společné diskuse o vybrané problematice. Poslední úprava: Lukeš Jiří, doc. Mgr., Ph.D. (30.09.2024)
|
|
||
Možný sylabus předmětu: 1. Jak přistoupit k Novému zákonu a kánonu? Doba vzniku Nového zákona, oralita, raně křesťanské komunity kolem evangelií a jejich světy bez tištěného textu. 2. Co jsou to evangelia? Literární druh a jeho charakteristika, impulzy ke vzniku evangelií. 3. Synoptická evangelia - vzájemné vazby, vznik jednotlivých spisů, možná časová posloupnost. 4. Sbírka „Q“- její forma, přenos z aramejštiny do řečtiny, teologie sbírky Q, možné komunity kolem ni, možnost její neexistence. Evangelium Tomášovo. 5. Literární formy v evangeliích. Ježíšova podobenství. Literární a rétorické aspekty „parabol“. 6. „Kázaní na hoře“ a „Kázání na rovině“. Analýza forem a celků řeči. 7. Rodokmeny, uzdravování, zázraky, celkový obraz Ježíše v rámci synoptické tradice. 8. Janovo evangelium I. - vznik, forma, literární charakteristika spisu. 9. Janovo evangelium II - geografické a historické informace, promluvy, formy, závěr, styl, možný obraz "janovské komunity", janovská rétorika - ironie, hra se čtenářem, struktury narativu, Ježíš v Janově podání. 10. Skutky apoštolů I. - charakteristika žánru a doby, formy „řeči“ a úvodu, vztah k Lukášovu evangeliu. 11. Skutky apoštolů II. - intertextualita, pohled autora na rané křesťanství, dobové historiografie a biografie, stylizace apoštola Pavla, Lukášův pohled na ranou církev optikou "cestovního narativu". 12. Apokryfní skutky apoštolů - přehled, skutky 2.-3. století. 13. Novozákonní texty - papyry a kodexy. Základy textové kritiky ve vztahu k soudobé podobě novozákonního textu. Po celou dobu kurzu probíhají ukázky originálů písemnosti NZ textů ze software Accordance. Harmonogram témat může být upraven dle aktuálních potřeb. Poslední úprava: Lukeš Jiří, doc. Mgr., Ph.D. (30.09.2024)
|