PředmětyPředměty(verze: 957)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Současné náboženství v populární kultuře a médiích - L0398
Anglický název: Contemporary forms of Religion in Popular Culture and the Media
Zajišťuje: HTF - Katedra religionistiky (28-06)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: letní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, KZ [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: neomezen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Zuzana Kostićová, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Zuzana Kostićová, Ph.D.
Anotace
Kurz představuje současný náboženský prostor (převážně) západní civilizace v kontextu dvou klíčových prostředí, a to především nových médií a širší (zjm. americké) populární kultury. Pro jeho absolvování je velmi vhodné, aby se student již alespoň bazálně orientoval v problematice (současné alternativní spirituality (doporučuji absolvovat kurz v návaznosti na Náboženství v postmoderní společnosti I. a II., už proto, že SNPKM rozšiřuje a prohlubuje některá témata, která tyto úvodní kurzy jen stručně nadhazují). Student se po skončení kurzu bude orientovat v základní problematice vlivu nových médií na náboženství i náboženství na nová média, bude rozumět změnám v uvažování, které s sebou proměny mediálního prostoru nesou, bude obecně chápat historický vývoj vztahu náboženství a médií a bude schopen vyhledávat a analyzovat náboženské projevy v různých médiích. V druhé řadě bude chápat vztah náboženství a populární kultury, bude rozumět průsečíku nové spirituality, médií a popkultury, bude rozumět zásadnímu charakteru transmediálních fenoménů a analyzovat jejich symbolické (či vyloženě náboženské) kontexty. Bude se orientovat v konceptu hyperreality a hyperreálných náboženství a bude schopen srovnat tyto nové postmoderní jevy s tradičními jevy náboženskými i se současnou alternativní spiritualitou. Kurz disponuje studijní oporou v podobě Moodlu - najdete jej na adrese https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=11425.
Poslední úprava: Kostićová Zuzana, Mgr., Ph.D. (20.09.2023)
Sylabus

Kurz postupně projde následující témata:

1) Úvodní přednáška. Vymezení tématu - nová média obecně, internet, kyberprostor a druhy virtuálních světů konkrétně. Nejnovější fenomény: smartphony a „appky“, virtuální realita. Diskuse o „digitálním náboženství“.
2) Náboženství online versus online náboženství. Vývoj badatelských přístupů. Tradiční náboženství a média. Stručné dějiny náboženství a médií. Hlavní témata: problém identity a komunity. Možnosti a důvěryhodnost online rituálu. Krize a proměna tradičních náboženských autorit v kyberprostoru. Problém autenticity. Tradiční náboženství a kyberprostor - příklad katolicismu a buddhismu. Postmoderní proměny mediálního prostoru, počátky kyberprostoru a budování konsensuálního chování v něm.
3) Marshall McLuhan a vliv mediálního prostoru na lidské myšlení, horká a chladná média, možnosti McLuhanovy koncepce v analýze náboženství. Textová vs. hypertextová forma participace na náboženství.
4) Mediální prostor a hyperrealita, Baudrillardovo simulacrum a uplatnění pojmu hyperreality v náboženském kontextu. Kult celebrit. Possamaiova hyperreálná náboženství, možnosti pro zkoumání náboženství z této perspektivy a kritika tohoto přístupu. Ukázka: jediismus.
5) Transmedialita. Rachel Wagner a transmediální světy jako (kvazi) mytologie současnosti. Narativní versus procesuální dimenze.
6) Popkultura jako mytologie. Počátky popkultury v pulp magazínech, historické antecedenty hlavních fenoménů. Vznik a vývoj popkulturních bytostí a jejich náboženské dimenze. Ukázky - fenomén nemrtvých (zombie, upír, vlkodlak), žánr hororu a jeho implicitní náboženské obsahy.
7) Interakce popkultury a její vlastní analýzy. Příklad: Campbell a Hvězdné války. Procesualita, interaktivita a performativita jako (kvazi)rituální fenomén. Od „papírových“ RPG k počítačovým hrám a larpům, medium is the message.
8) Huizingův „magický kruh“. Vztah hry, rituálu a divadla, ukázky z prostoru tradičních náboženských kultur. Přesahy mimo tradiční báze - fandom a fanart, fanfic, cosplay apod. Larp. Ukázky z prostředí Tolkienovy Středozemě.
9) Iniciace, popkultura a média. Tradiční pojetí iniciace, trojčlenné van Gennepovo schéma, iniciační (zvláště mužské) rituály v současnosti. (Kvazi)iniciace a singleplayer hry, RPG, superhrdinská univerza. Hra jako individuální počin.
10) Multiplayer hry. Sociální a komunitní rozměr, hráčské rituály a hráčská psychologie. Hra jako kolektivní počin. Práce s násilím a agresí v populární kultuře a v alternativní spiritualitě. Film, počítačové hry, diskuse o násilném charakteru, srovnání s vojenskými simulacemi. Kolektivní sport jako válečný rituál. Příklad: fotbal.
11) Problematika zobrazování a karikování tradičních náboženství v mediálním prostoru. Slavné kauzy. Formy zobrazování alternativních náboženství. New age obsahy v transmediálních univerzech - prolínání new age a popkultury. Příklad: Thief, Tomb Raider.
12) Náboženství, popkultura, trh a komodifikace. Kritika „konzumu“, „spirituální supermarket“. Levicová, zvláště (neo)marxistická kritika konzumní popkultury ve vztahu k neoliberalismu. Spotřeba jako forma zotročení, spotřeba jako vyjádření individuality. Náboženství jako komodita, věřící jako klienti. Fenomén reklamy a pojetí náboženství jako brandu, konverze jako nákup identity. Ekonomika multiplayer světů a Edward Castronova.
13) Sakralizovaná technologie. Kyberprostor jako posvátný prostor, technologické produkty jako zdroj identity, umělá inteligence jako božstvo budoucnosti. Živí roboti, utopická a apokalyptická technologie. Technologické milénium v transhumanismu. Kyberpunk.

Kurz disponuje studijní oporou v podobě Moodlu - najdete jej na adrese https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=11425.

Poslední úprava: Kostićová Zuzana, Mgr., Ph.D. (20.09.2023)
Podmínky zakončení předmětu

Znalost základní studijní literatury a odpřednášené látky. Kurz je zakončen klasifikovaným zápočtem z odpřednášené látky a z předepsané literatury.

Poslední úprava: Kostićová Zuzana, Mgr., Ph.D. (20.09.2023)
Požadavky ke zkoušce

Kurz bude zakončen ústní zkouškou z odpřednášené látky a z povinné literatury.

Poslední úprava: Kostićová Zuzana, Mgr., Ph.D. (20.09.2023)
Literatura

Povinná:
Adam Possamai, Religion and Popular Culture: A Hyper-Real Testament, Brüssel: P.I.E. Peter Lang S.A. 2012.
Rachel Wagner, Godwired: Religion, Ritual and Virtual Reality, Routledge 2009.
Heidi Campbell (ed.), Digital religion: Understanding Religious Practice in New Media Worlds, Routledge 2013.

Doporučená:
Jean Baudrillard, Simulacra and Simulation, Univ. of Michigan Press 1981.
Marshall McLuhan, Understanding Media: The Extensions of Man, Cambridge, London: The MIT Press 1994.
Lorne Dawson a Douglas Cowan, Religion Online: Finding Faith on the Internet, Taylor & Francis 2004.
Johan Huizinga, Homo Ludens, Routledge 1949.
Heidi Campbell, When Religion meets new media, Routledge 2010.

Poslední úprava: Vogel Jiří, doc. ThDr., Th.D. (13.10.2022)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK