Závěrečný kurz z vnitřního lékařství pro studenty 6. ročníku. Kurz má část praktickou a teoretickou. V praktické části se studenti pod vedením lékařů účastní rutinní práce u lůžka interně nemocných a při některých vybraných diagnostických a invazivních výkonech. Během výuky studenti rotují na příjmové ambulanci a odděleních pokrývající hlavní podobory vnitřního lékařství (kardiologické oddělení, koronární jednotka, oddělení plicní, gastroenterologické, hepatologické, nefrologické, diabetologické a endokrinologické, hematologické a jednotka intenzivní metabolické péče). V teoretické části ? seminářích jsou probrány nejdůležitější onemocnění a stavy vnitřního lékařství. Kurz je zakončen státní rigorozní zkouškou. Součástí státní rigorózní zkoušky je test mnohočetného výběru, praktická zkouška spočívající v klinickém vyšetření a diagnosticko-terapeutickém rozboru pacienta a ústní zkouška.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
Training in clinical internal medicine for students in 6th year. Training has a practical and a theoretical part. In the practical part, students participate in the routine medical care of the patient under the supervision of qualified physicians. The students are also obliged to take part in the patients admission and assist by some of the diagnostic and invasive procedures. During the rotating training scheme, students work at the admission of internal patients and at the departments of internal medicine (department of cardiology, pneumology, gastroenterology, hepatology, nefrology, diabetology and endocrinology, hematology and intensive care unit). In the seminars, held by senior teachers or professors, lectured subspecialties of internal medicine are discussed. Final state exam: multiple-choice test, practical and oral examination.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
Cíl předmětu -
Cílem kurzu je zopakování stěžejních témat vnitřního lékařství a praktické procvičení znalostí interní propedeutiky, diagnostiky a farmakoterapie při práci u lůžka nemocných. Součástí kurzu je i nácvik některých diagnosticko-terapeutických a ošetřovatelských výkonů a účast při vybraných diagnostických a invazivních výkonech.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
The aim of this course is summarization of basic diagnostical and therapeutical tools in internal medicine. The course exposes students to physician´s role by daily bedside activities. The objective is to expand student´s knowledge and clinical skills in internal medicine.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
Literatura -
Češka a kol: Interna; popř. Klener a kol.: Vnitřní lékařství.
Doplňková literatura: Kumar and Clark's Clinical Medicine; Harrison´s Principles of Internal Medicine (handbook).
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
Harrison`s Principles of Internal Medicine
Additional literature: Kumar and Clark´s Clinical Medicine, Harrison´s Principles of Internal Medicine (handbook)
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
Metody výuky -
Prerekvizitou pro účast v předstátnicovém bloku Vnitřní lékařství je složení všech zkoušek ze 3., 4. a 5. ročníku. Kontrola bude probíhat na studijním oddělení před zápisem do modulu.
Pro vstup do výuky jsou nutné znalosti z propedeutiky a z odzkoušené látky předchozích ročníků. Velký důraz bude kladen na praktické znalosti. V praktické části výuky jsou preferovány stáže v mimopražských nemocnicích.
1. časový plán výuky:
Výuka trvá 12 týdnů s následujícím rozvrhem: první dva týdny povinné semináře z vnitřního lékařství; devět týdnů praxe; týden na přípravu ke zkoušce; poslední týden je vyhrazen pro SRZk z vnitřního lékařství.
2. Povinné semináře:
Povinné semináře budou probíhat vždy první dva týdny bloku Vnitřní lékařství dle rozpisu tak, aby pokryly základní problémy oboru. Doba seminářů je od 8,30 do 15,45 hod. Na úvodním semináři (pondělí 8,30 hod posluchárna 2. interní kliniky, pavilon S1 přízemí) obdrží studenti veškeré informace a dokumenty včetně rozpisu seminářů, logbooku (sylabus dovedností, které si má v rámci stáže student osvojit) a dopisů pro primáře interních oddělení, na kterých bude probíhat praxe. Potvrzení o účasti na jednotlivých formách výuky bude zaznamenáváno do uvedených dokumentů podpisem a jmenovkou učitele. Studenti mají možnost požádat o zvláštní semináře buď vedoucího katedry prof. Anděla nebo vedoucí výuky 6.r. as. Hoffmanovou.
3. PŘEDSTÁTNICOVÁ PRAXE:
Předstátnicová praxe bude preferenčně probíhat v nasmlouvaných nemocnicích. Jedná se o nemocnice v Ostrově nad Ohří, Kadani, Ústí nad Labem, Teplicích, Chomutově, Mostě, Liberci, Mladé Boleslavi, Mělníku, Kolíně, Brandýse nad Labem, Nymburku, Čáslavi a Táboře, eventuelně ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, nebo dalších pražských nemocnicích. Studenti si rovněž mohou domluvit praxi individuálně i v jiných (nesmluvních) nemocnicích. V rámci této praxe bude student pracovat pod dozorem na oddělení jako mladší sekundární lékař, tj. celých 8,5 hod denně. Účastní se ranního hlášení, velkých vizit, rentgenových vizit či ostatních seminářů. Pod dozorem provádí vizitu na svěřeném pokoji, aktivně referuje o nemocných v průběhu vizit. Veškeré zápisy studenta do zdravotnické dokumentace musí jím být čitelně podepsány a vždy musí být vidovány ošetřujícím či dohlížejícím lékařem. Student sám nepředepisuje ani terapii ani složitější vyšetření (typu žádanky na endoskopické vyšetření či rtg. vyšetření). Podílí se však na diagnosticko-terapeutických rozvahách, účastní se i pitev.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
In the academic year of 2014/2015 the study of internal medicine shall be conducted in the following manner:
The prerequisite for participating in a pre-state examination block of internal medicine is passing all examinations of years 3, 4 and 5.This will be inspected at the Study Department before any enrolment into the module.
In order to be accepted, knowledge of propaedeutics and examined subjects of previous years are a prerequisite. A big emphasis will be put on practical knowledge. In the practical part, practice in hospitals outside Prague is preferred.
1. Tuition timetable
Tuition takes 12 weeks with the following timetable: first two weeks of mandatory seminars on internal medicine, nine weeks of practice, one week for preparation for examinations, and the last week is reserved for internal medicine state examinations.
2. Obligatory seminars
The obligatory seminars will always take place in the first two weeks through the internal medicine block according to the schedule so as to cover basic issues of internal medicine. The seminars will take place from 8.30 a.m. to 3.45 p.m.
During the introductory seminar (Monday 8:30, classroom of the 2nd internal clinic, pavilion S1, ground floor) students will receive all information and documents including a schedule of seminars, a logbook (syllabus of skills which a student should acquire during the internship) and letters for senior doctors of internal wards, where practice will be held. Confirmation about participation in individual forms of tuition will be recorded into the mentioned documents and signed by the teacher. Students may request special seminars from either the head of the department prof. Anděl or head of 6th year classes as. Hnaníček.
3. Practice before state examinations
The training preceding the state examination will take place in contractual hospitals. These are hospitals in Ostrov nad Ohří, Kadaň, Ústí nad Labem, Teplice, Chomutov, Most, Liberec, Mladá Boleslav, Mělník,Kolín, Brandýs nad Labem, Nymburk, Čáslav and Tábor or as the case may be in the University Hospital of Královské Vinohrady or in other Prague hospitals.
Students may also arrange practice individually, even in other (non-contractual) hospitals. As part of this practice, students will work under supervision at a ward as junior doctors, i.e. full 8.5 hours per day. They will attend morning reporting, large ward rounds, X-ray rounds or other seminars. Under supervision they will conduct a ward round at an assigned room, and will actively report on patients during rounds. All student entries in medical documentation must be legibly signed and must be always verified by the treating or supervising doctor. Students do not prescribe even a therapy or a more complex examination (such as an endoscopic examination or X-ray). They, however, participate in diagnostic and therapeutic reports and autopsies.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
Požadavky ke zkoušce -
Zápočet:
Zápočet bude udělen před ústní částí SRZk z Vnitřního lékařství předsedou komise a bude zaznamenán i do výkazu fakulty (SIS). K zápočtu, resp. k SRZk přinese student potvrzené výkazy o absolvované výuce (tj. logbook a výkaz účasti na seminářích). Zápočet bude udělen při minimálně 80% účasti na seminářích a 100% potvrzení dovedností a praxe z nemocnice. Nemoc je omluvena do 1 týdne vedoucím výuky, větší absence vedoucím KIO.
Státní rigorózní zkouška - část vnitřní lékařství
SRZ - část vnitřní lékařství se bude skládat:
a) z praktické části - vyšetření nemocného a sestavení chorobopisu (přidělení examinátorům určí vedoucí výuky)
b) z písemného testu mnohočetného výběru (termín konání určí vedoucí výuky)
c) z ústní zkoušky (k ústní zkoušce je možné přistoupit pouze po absolvování testu i praktické části zkoušky). Otázky k ústní zkoušce jsou vyvěšeny na webových stránkách 3. LF UK. Ústní zkouška je komisionelní za přítomnosti examinátorů z 3. LF UK i dalších pozvaných odborníků z jiných lékařských fakult či praxe.
Přihlašování ke zkoušce:Student se přihlašuje elektronicky - do systému elektronického zápisu. Přihlašování k jednotlivým zkoušejícím není možné. Ke zkoušce je možné přistoupit se všemi splněnými povinnostmi.
Odhlašování ze zkoušky: Student se může odhlásit nejpozději 1 týden před termínem zkoušky v systému elektronického zápisu. Při odhlášení v době před zkouškou kratší než je týden je formou omluvy pouze potvrzení od lékaře. Pro ostatní vážné důvody je nutná omluva u vedoucího katedry.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
Credit
A credit is to be granted prior to the oral part of internal medicine of the SRE by the Head of Department and shall be entered into the faculty register (SIS). In order to be granted the credit, the student must bring a confirmed report on lessons taken. (i.e. logbook and statement of participation of seminars.) The credit shall be granted on the condition that the student has at least 80% attendance and 100% confirmation of skills and training at a hospital.
Illness is excused within 1 week by the head of class, a longer absence by the department head.
Advanced state examination - internal medicine
SRE- the internal part medicine is to consist of:
a/ a field part - examination of a patient and completion of their medical record (the Head of Study allocates students to examiners)
b/ a written multiple-choice test (the Head of Study determines the date of the test)
c/ an oral examination (only those who have taken the test and the field part of the examination may take the oral examination.)Topics for the oral examination are posted up on the webpage of the Third Faculty of Medicine of Charles University. The oral examination is commissional with examiners of the Third Faculty of medicine of Charles University present as well as with other invited specialists from other medical faculties.
Registration for the examination:
Students shall register electronically - in the electronic enrolment system. It is not possible to register for individual examiners. The examination may only be taken after all student obligations have been fulfilled.
Cancellation of registration for an examination:
A student may cancel their registration in the electronic enrolment system one week before the date of the examination at the latest. If a student wants to cancel their registration less than one week before the examination,they must present a doctor´s confirmation of illness as an excuse. In the event of other serious reasons students must excuse themselves to the Head of Department.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
Sylabus -
Přehledný sylabus seminářů:
1. Hematologie
Anemie
Leukemie
Lymfomy a mnohočetný myelom
Koagulopatie a trombopatie
Transplatnace krvetvorných buněk
Hemoterapie, transfuze
2. Onkologie
Nádory jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva
Nádory urogenitální
Nádory jater, pankreatu a žl. cest
Metastazování nádorů. Principy onkol. léčby
3. Revmatologie
Revmatoidní artritida. Seronegativní artritidy.
Systémové choroby pojiva
4. Kardiologie a angiologie
Vyšetřovací metody v kardiologii
Hypertenze
Plicní embolie
Plicní hypertenze
Ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu
Srdeční selhání
Arytmie
Srdeční vady
Endo- a peri-karditídy
Kardiopulmonální resuscitace
Šok
Onemocnění tepen a žil
Intervenční angiologie
5. Nefrologie
Vyšetřovací metody v nefrologii
Hematurie, proteinurie a základní dif. dg. chorob ledvin
Tubulointersticiální nefritidy
Glomerulonefritídy
Akutní a chronické selhání ledvin
6. Pneumologie
Zhoubné nádory plic a jejic léčba
Akutní stavy v pneumologii
Pneumonie
Intersticiální plicní procesy
Tbc plic
Funkční vyšetření plic
CHOPN, astma bronchiale
7. Diabetologie, endokrinologie a výživa
Diabetes mellitus 1. a 2.typu
Akutní a chronické komplikace diabetu
Tyreopatie
Onemocnění nadledvin
Hyperkalcémie. Osteoporóza
Hyperlipidemie a ateroskleróza
Nutriční terapie. Parenterální a enterální výživa
Sepse
Acidobazická rovnováha
8. Gastroenterologie a hepatologie
Vyšetřovací metody v GE
Choroby jícnu
Vředová choroba
Malabsorpční syndrom a celiakie
Nespecifické střevní záněty
Onemocnění žlučníku, žlučových cest a pankreatu
Abdominální ultrasonografie
Kazuistiky v gastroenterologii
Cirhóza jater
Akutní a chronické selhání jater
9. Geriatrie
Základní geriatrické principy
Specifika farmakoterapie ve stáří
10. Vybraná dif. dg. témata
Dif. dg. bolestí na hrudi
Bolesti hlavy
Věkově, pohlavně a sociálně specifické aspekty nemocí
Dif. dg. horečky
Dif. dg. edémů
Transplantace solidních orgánů
Pozn.: V seminářích budou probrána jen stěžejní témata. Ostatní témata budou náplní samostudia, případně mohou být probrána v doplňkových seminářích.
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)
1. Haematology
Anaemia
Leukaemia
Lymphoma and multiple myeloma
Coagulopathy
Transplantation of haematopoietic stem cells. Transfusion and haemotherapy
2. Oncology
Tumours of the oesophagus, stomach, small intestine and colon
Tumors of the liver, pancreas and biliary tree
Urooncology
Metastatic cancer, principles of oncological treatment
3. Revmatology
Rheumatoid arthritis. Seronegativ arthritis.
Systemic diseases of connective tissue
4. Gastroenterology and hepatology
Methods of examination in gastroenterology
Disease of oesophagus
Peptic ulcer disease
Malabsorption syndromes and coeliac disease
Idiopathic Inflammatory bowel disease
Disorders of gallbladder and biliary tree
Acute and chronic pancreatitis
Abdominal ultrasound
Case reports in gastroenterology
Liver cirrhosis
Acute and chronic liver failure
5. Diabetology, endocrinology and nutrition
Diabetes mellitus of type 1 and 2
Acute and chronic complication of diabetes mellitus
Thyropathy
Disorders of adrenal glands
Disorders of hypophysis
Hyperkalcemia
Osteoporosis
Hyperlipidemia a atherosclerosis
Parenteral and enteral nutrition
Sepsis
Acidobase principles
6. Nephrology
Methods of investigation in nephrology
Haematuria, proteinuria, dif. dg. of kidney diseases
Glomerulonephritis
Tubulointersticial nephritis
Acute and chronic renal failure
7. Cardiology a angiology
Methods of examination in cardiology
Hypertension
Pulmonaly embolism
Pulmonary hypertension
Coronary disease, myocardial infarction
Heart failure
Arrhytmias
Valvular heart disease
Endocarditis, Perimyocarditis
Cardiopulmonary resuscitation
Shock
Interventional angiology
8. Pneumology
Acute situation in pneumology
Lung cancer
Functional testing in pneumology
Pneumonia
Tuberculosis
Intersticial lung diseases
COPD. Asthma bronchiale
9. Geriatrics
Elementary principles in geriatrics
Specifics of the pharmacotherapy in elderly
10. Dif. dg. topics
Headache
Dif. dg. of fever
Dif. dg. of oedema
Dif. dg. of chest pain
Organ transplantation
Poslední úprava: Kraml Pavel, prof. MUDr., Ph.D. (05.09.2017)