|
|
|
||
V předmětu Hematologie a onkologie studenti získávají znalosti ze základů epidemiologie, patogeneze, diagnostiky, zjišťování rozsahu choroby (staging) a léčby solidních a krevních nádorů a nemaligních krevních onemocnění. Přehled v jednotlivých základních segmentech a upozornění na nejdůležitější a nejčastěji řešenou problematiku zajišťují přednášky.
V seminářích jsou do většího detailu probrány jednotlivé nosologické jednotky s hlavními aspekty speciální patologie, klinického obrazu, diagnostiky a léčby.V části nemaligní hematologie se studenti seznámí se základy symptomatologie, racionálního laboratorního vyšetření, diferenciální diagnostiky a léčby nemaligních chorob hematopoetického systému a se základy racionální hemoterapie (transfuziologie).
V praktické části výuky studenti po teoretickém úvodu provádějí vyšetření pacienta s onemocněním z příslušné skupiny nádorů. V hematoonkologii se praktická výuka soustřeďuje na analýzy typických případů (případová studie) krevních nádorů včetně diferenciální diagnostiky, laboratorních nálezů a nálezů ze zobrazovacích vyšetření. Z epidemiologických důvodů (závažný stupeň imunosuprese u většiny pacientů) je v hematoonkologii kontakt s pacientem omezen, ale tam kde to situace dovolí, je praktická výuka soustředěna zejména na diferenciální diagnostiku na základě anamnézy, palpace zvětšených lymf. uzlin a sleziny a výsledků vyšetření.
Součástí výuky jsou přesahy do diferenciální diagnostiky syndromů, které mohou být součástí nádorových onemocnění. Studenti se v onkologické a hematoonkologické části seznámí se základy terapie nádorových chorob založené na důkazech (evidence based), s novinkami v tzv. biologické léčbě a seznámí se se základy moderní podpůrné a paliativní terapie.
Součástí studia předmětu jsou také základy prevence a principy časné diagnostiky nádorových onemocnění i nemaligních krevních chorob.
Poslední úprava: Kubecová Martina, doc. MUDr., Ph.D. (25.01.2016)
|
|
||
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy správné diagnostiky, léčby a prevence solidních tumorů a maligních i nemaligních krevních onemocnění. Seznámení studentů s klinickými projevy solidních nádorových onemocnění, epidemiologickými daty, získání schopnosti diferenciální diagnostiky, stanovení algoritmu stagingových vyšetření a na základě jejich výsledků stanovení rozsahu onemocnění a přibližné prognózy. Dalším cílem je seznámení studentů s komplexní terapií nádorových onemocnění a získání schopností komunikace s onkologickým pacientem. Poslední úprava: Kubecová Martina, doc. MUDr., Ph.D. (06.02.2012)
|
|
||
Kozák T, Widimský P Eds. Hematologie (kapitola ve Vnitřní lékařství. Widimský/Rychlík, Maxdorf 2023) T. Kozák: Fyziologie a patofyziologie krve. Kapitola v:Fyziologie a patologická fyziologie. R. Rokyta a kol. Grada 2015. J. Vydra, M. Lauermannová, J. Novák. Hematologie v kostce, Mladá fronta, 2019 2. Šlampa, P. - Petera, J.: Radiační onkologie. Praha, Galén 2007
Poslední úprava: Kozák Tomáš, prof. MUDr., Ph.D. (18.05.2024)
|
|
||
Přednášky, semináře a praktika Poslední úprava: Kozák Tomáš, prof. MUDr., Ph.D. (18.09.2023)
|
|
||
Podmínkou zápočtu je aktivní účast při seminářích a aktivní účast v praktických cvičeních, přitom účast na seminářích a praktikách musí dosáhnout minimálně 60%. Zápočty budou udělovány vedoucím garantem a jím určenými vyučujícími oboru v určených dnech během posledního týdne výuky, po předchozí dohodě též v jiný termín. Součástí udělení zápočtu bude test s 20 otázkami. Výuka předmětu bude v závěru letního semestru zakončena zkouškou formou testu s 50 otázkami z klinické onkologie, hematologie a hematoonkologie, součástí testu jsou také otázky ze speciální patologie a patofyziologie a farmakologie, které souvisejí s daným klinickým tématem. Otázky budou náhodně vybrané z velké baterie připravených otázek zaměřených onkologicky, hematologicky, resp. hematoonkologicky. Právě jedna ze 4 možných odpovědí bude správná. Za každou dobře odpovězenou otázku bude přidělen 1 bod. Za špatně odpovězené nebo neodpovězené otázky NEBUDOU přidělovány záporné body. Škála hodnocení: výborně: správně odpovezených 46 a více otázek, velmi dobře: správně odpovězených 41-45 otázek, dobře: 36 - 40 otázek, neprospěl/ neprospěla: správně odpovězeno 35 a méně otázek. Pokud studentka nebo student nebude úspěšná(ý) ani při druhém (oipravném) pokusu, třetí pokus bude probíhat formou ústní zkoušky. Témata, na která bude test zaměřen ke zkoušce jsou uvedena níže. Předpokladem přistoupení k teoretické zkoušce je zápočet z předmětu a úspěšně složená zkouška z předmětu Obecné základy patologie a patofyziologie (CVSE3P0011). Termíny zkoušky jsou zveřejněny v aplikaci "Termíny zkoušek - přihlašování"
Okruhy HEMONK pro zkoušku, 3. ročník magisterského studia
Okruhy a otázky – Onkologie pro školní rok 2024/2025
Okruhy– Hematologie pro školní rok 2024/2025 1. Laboratorní vyšetření v hematologii 2. Morfologická klasifikace anémií 3. Anémie z nedostatku železa 4. Perniciózní anémie 5. AIHA 6. TTP/HUS 7. Talasémie a srpkovitá anémie 8. PNH 9. Dědičná sférocytóza a anémie z deficitu G-6-P-D 10. Aplastická anémie 11. Neutrofilie a její příčiny 12. Neutropenie a její příčiny 13. Eosinofilie a její příčiny 14. Lymfocytóza a její příčiny 15. Trombocytopenie: příčiny a projevy 16. ITP 17. Trombocytóza a její příčiny 18. Trombocytopatie 19. Akutní myeloidní leukémie (AML) 20. Akutní lymfoblastická leukémie (ALL) 21. Chronická myeloidní leukémie (CML) 22. Primární myelofibróza (PMF) 23. Pravá polycytémie (Polycythaemia vera) 24. Esenciální trombocytémie (ET) 25. Chronická lymfocytární leukémie (CLL) 26. Klasifikace a staging lymfomů 27. Hodgkinův lymfom (HL) 28. Difuzní velkobuněčný lymfom (DLBCL) 29. Lymfom z plášťových buněk (MCL) 30. Folikulární lymfom (FL) 31. Burkittův lymfom (BL) 32. Lymfomy z buněk marginální zóny (MZL) 33. Waldenströmova makroglobulinemie 34. Lymfomy z T buněk 35. MGUS 36. Mnohočetný myelom 37. Alkylační látky a antimetabolity v léčbě nádorových onemocnění, inhibitory topoizomerázy F 38. Antracykliny, platina a její deriváty, nukleosidová analoga v léčbě nádorových onemocnění F 39. Kortikosteroidy v léčbě nádorových onemocnění F 40. Cílená („biologická“) léčba v hematoonkologii F 41. Podpůrná léčba v (hemato)onkologii, léčba bolesti F 42. Hemofilie 43. Von Willebrandova choroba 44. Antikoagulační léčba. Heparin, Warfarin a NOAK F 45. Antiagregační léčba F 46. DIC 47. Trombóza a trombofilie 48. Antifosfolipidový syndrom, lupus anticoagulans 49. Transfuzní přípravky a indikace k jejich převodu. Komplikace 50. Krevní deriváty a indikace k jejich podání. Komplikace.
Poslední úprava: Kozák Tomáš, prof. MUDr., Ph.D. (24.02.2025)
|
|
||
Onkologie/hematoonkologie 1) Kancerogeneze 2) Epidemiologie, prevence a skrínink nádorových onemocnění 3) Staging a hodnocení léčebné odpovědi 4) Mechanismus působení chemoterapie a nežádoucí účinky 5) Cílená léčba v terapii nádorových onemocnění 6) Imunoterapie v léčbě nádorových onemocnění (buněčná léčba) 7) Hormonální léčba v onkologii 8) Urgentní stavy a jejich řešení v onkologii 9) Principy a využití radioterapie v léčbě zhoubných nádorů, nežádoucí účinky 10) Paliativní léčba v onkologii 11) Podpůrná léčba v onkologii 12) Léčba bolesti 13) Zhoubné nádory CNS 14) Zhoubné nádory orofaryngu 15) Zhoubné nádory laryngu 16) Karcinom prsu 17) Zhoubné nádory plic 18) Zhoubné nádory žaludku a jícnu 19) Zhoubné nádory slinivky břišní a jater 20) Kolorektální karcinom 21) Zhoubné nádory kůže 22) Zhoubné nádory vaječníků 23) Zhoubné nádory těla děložního 24) Zhoubné nádory hrdla děložního 25) Karcinom prostaty 26) Zhoubné nádory ledviny a močových cest 27) Zhoubné nádory močového měchýře 28) Testikulární nádory 29) Sarkomy měkkých tkání 30) Karcinom anu 31) Akutní myeloidní leukémie (AML) 32) Akutní lymfoblastická leukémie (ALL) 33) Chronická myeloidní leukémie (CML) 34) Myeloproliferativní onemocnění (MPN) 35) Chronická lymfocytární leukémie (CLL) 36) Hodgkinův lymfom (HL) 37) Agresivní nehodgkinské lymfomy 38) Indolentní nehodgkinské lymfomy 39) Waldenströmova makroglobulinemie 40) MGUS 41) Mnohočetný myelom
Neonkologická hematologie /transfuzní lékařství 42) Laboratorní vyšetření v hematologii 43) Morfologie patofyziologie anémií 44) Anémie z nedostatku erytropoezy v kostní dřeni 45) Anémie v důsledku zkráceného přežívání erytrocytů 46) Anémie z nedostatku železa a anémie u chronických onemocnění (ACD) 47) Mikroangiopatické anémie (TTP/HUS) 48) Neutrofilie a neutropenie 49) Eosinofilie a její příčiny 50) Lymfocytóza a její příčiny 51) Trombocytopenie a trombocytopatie 52) Trombocytóza a její příčiny 53) Hemofilie a Von Willebrandova choroba 54) Diseminovaná intravaskulární koagulopatie (DIC) 55) Trombóza a trombofilie 56) Antifosfolipidový syndrom, lupus anticoagulans 57) Antikoagulační léčba 58) Antiagregační léčba 59) Vyšetření dárce krve 60) Transfuzní přípravky a indikace k jejich převodu. Komplikace 61) Krevní deriváty a indikace k jejich podání. Komplikace. Poslední úprava: Michenka Petr, MUDr., Ph.D. (23.12.2019)
|