|
|
|
||
V předmětu budeme pracovat s různými kvantitativními daty o postojích Čechů a Češek k politice, o jejich volebních preferencích a politických názorech. Lehce se odrazíme od existujících teorií a konceptů, ale hlavní část práce bude probíhat v Excelu, R nebo SPSS. Od studentů se očekává alespoň základní schopnost samostatné práce s daty a ochota učit se a zkoušet nové postupy nejen v rámci kurzu, ale i formou samostudia / domácí přípravy.
<br> Kurz se zaměří na identifikaci vhodných dat, jejich čištění, analýzu i prezentaci. Předmět zakončíme studentskou konferencí.<br> ENGLISH: In this course, students will use available quantitative data sources to study behaviour and attitudes of Czechs towards politics. Poslední úprava: Mazák Jaromír, Mgr., Ph.D. (18.09.2017)
|
|
||
Pro úspěšné zakončení kurzu je nutné včas plnit průběžné úkoly a zúčastnit se příprav studentské konference a vystoupit na ní s příspěvkem. Poslední úprava: Mazák Jaromír, Mgr., Ph.D. (16.09.2017)
|
|
||
Zaměříme se na tři hlavní bloky témat: 1) Volební chování Čechů a Češek: - stranické preference, volební modely, volební potenciál, přepočet na mandáty - volební chování a volební účast různých sociodemografických skupin
2) Rozdíl v politických postojích mezi voliči různých stran na jedné straně a voliči a nevoliči na straně druhé
3) Prediktivní modely volební účasti
4) Případně další témata, která budou studenty zajímat Poslední úprava: Mazák Jaromír, Mgr., Ph.D. (16.09.2017)
|
|
||
Schopnost samostatné práce s daty alespoň na základní úrovni (vhodné je např. předchozí absolvování některého z kurzů analýzy dat v SPSS nebo R). Předmět není vhodný pro studenty prvního ročníku bakalářského studia a především je doporučen pro studenty od třetího ročníku bakalářského studia a studenty navazujícího magisterského studia. Poslední úprava: Mazák Jaromír, Mgr., Ph.D. (16.09.2017)
|