Pojetí prostoru v rituálech starověké Mezopotámie - ARL500096
Anglický název: The Concept of Space in Rituals of Ancient Mesopotamia
Zajišťuje: Ústav filosofie a religionistiky (21-UFAR)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=5133
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Evelyne Koubková
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Kurz si klade za cíl analyzovat vybrané mezopotámské rituály 1. tisíciletí př. n. l. v jejich kulturním kontextu skrze vybranou perspektivu, a sice se zaměřením na práci s prostorem. V obecném úvodu se seznámíme s šíří mezopotámského materiálu, jeho charakteristikami a metodologickými problémy, které skýtá studium rituálů této starověké civilizace. Jako metodologický impuls pro další zkoumání nám poslouží tzv. spatial turn, aktuální hnutí v humanitních disciplínách zabývající se prostorem nejen jako tématem, nýbrž jako analytickou kategorií. Většina kurzu bude následně věnována konkrétním mezopotámským rituálům, v nichž se budeme snažit identifikovat kulturně zakotvená schémata práce s prostorem a jejich konkrétní aplikaci v rituální performanci.
Pevnou součástí semináře by měly být rituály, které se prostoru explicitně týkají, tedy stavební rituály, rituální ochrana prostoru a procesní praxe. Kromě toho se budeme věnovat i jiným vybraným rituálům, v nichž se dá sledovat např. stavba dočasných rituálních přístřešků či zbavování se zla odesláním po vodě. Budeme si všímat jednak praktických strategií při práci s rituálním prostorem (v jakých rituálních kontextech se určitý úkon objevuje), ale i užité rétoriky klasifikující rituální prostor (např. jako prostor domestikovaný oproti stepi, prostoru divokému a nezkulturněnému, či jako nápodobu božského prototypu).
Kromě četby vybraných sekundárních článků bude seminář klást velký důraz na samostanou interpretaci primárního materiálu účastníky, a to jak přímo v hodině ve společné diskusi, tak v rámci referátů. Jedná se tedy primárně o seminář dějinně náboženský, který by měl u studentů podpořit kreativní, metodologicky reflektovanou práci.
Poslední úprava: Koubková Evelyne, Mgr. (11.01.2017)
Požadavky ke zkoušce

 Pravidelná příprava, četba zadaných článků a aktivní účast v hodině. Účastníci dále zpracují ve dvojicích referáty na vybraná témata na základě konzultace s vyučující, následně bude mít každý z účastníků příležitost téma zpracovat individuálně v písemné podobě.

Poslední úprava: Koubková Evelyne, Mgr. (11.01.2017)
Sylabus

Předběžný sylabus (rozsah a pořadí témat se může lehce změnit):

1. Metodologický úvod ke zkoumání rituálů starověké Mezopotámie

2. Spatial turn a zkoumání rituálního prostoru

3. Pojetí prostoru ve starověké Mezopotámii

4 - 5. Vymezení prostoru: stavební rituály, základy staveb

6-7. Ochrana prostoru: rituály na ochranu domu, amulety

8-9. Dynamika prostoru: procesní praxe

10. Dočasné rituální přístřešky

Poslední úprava: Koubková Evelyne, Mgr. (18.02.2017)
Vstupní požadavky

Kurz je zaměřený jako dějinně náboženský seminář s metodologickými přesahy, vhodný především pro studenty religionistiky se zájmem o starověký Přední východ, ale i se zájmem o jiné starověké civilizace a/nebo rituální teorii. Vzhledem ke specifičnosti pramenného materiálu je doporučeníhodné, aby měli studenti absolvovaný základní kurz k náboženství starověké Mezopotámie.

Poslední úprava: Koubková Evelyne, Mgr. (11.01.2017)