|
|
|
||
Přednáška si klade za cíl přehlednou formou seznámit studenty s dějinami indického subkontinentu od nejstarších dob
po získání samostatnosti Indie a Pákistánu v roce 1947. Podává základní periodizaci indických dějin, poukazuje na hlavní směry vývoje od počátku známých dějin (protoindická civilizace), na vlny přistěhovalců od nejstarší doby do počátku novověku a ukazuje jednotlivé významné státotvorné etapy v dějinách Indie (Maurjové, Kušáni, Guptové, Harša, Dillíský sultanát, Mughalové, příchod Evropanů, britský Rádž), i jejich prostorovou a časovou omezenost. Oproti tradičnímu pojetí reprezentovanému většinou obecných a populárních příruček podává současně základní charakteristiky významných státotvorných útvarů v regionech (Kašmír, Bengálsko, Tamilnádu aj.) s přesahem do dějin kultury a náboženství. Přednáška je vhodná i pro studenty neindologických oborů. Poslední úprava: Eclerová Zdeňka, Mgr. (02.05.2019)
|
|
||
Základní:
Kulke, H., Rothermund, D. A History of India. Taylor & Francis. London, New York 1990. Néhrú, D. Objevení Indie. Státní nakladatelství politické literatury, Praha 1957. Nilakantasastri, A. K. A History of South India from Prehistoric Times to the Fall of Vijayanagar. Oxford University Press, Oxford 1971 (nebo další vydání). Panikkar, K. M. A Survey of Indian History. Asia Publishing House, London 1964 (nebo další vydání). STRNAD, J., FILIPSKÝ, J., VAVROUŠKOVÁ, S., HOLMAN, J. Dějiny Indie. Lidové noviny, Praha 2003. Doporučená:BASHAM, A. L. The Wonder that was India. Lightning Source Incorporated, New York 1959. Indický subkontinent. Zeměpisné a historické panoráma. Kolektiv autorů. Státní pedagogické nakladatelství, Praha 1980. Krása, M., Marková, D., Zbavitel, D. Indie a Indové od dávnověku k dnešku. Vyšehrad, Praha 1997. Mazumdar, R. C. Advanced History of India. Macmillan, Delhi 1990. SCHWARTZBERG, J. E. A Historical Atlas of South Asia. Oxford University Press, Oxford 1992. THAPAR, R. The Penguin History of Early India. Penguin Books, New Delhi 2001. WOLPERT, S. India. University of California Press, Los Angeles 1999. Zbavitel, D. Starověká Indie. Panorama, Praha 1985. Poslední úprava: Eclerová Zdeňka, Mgr. (02.05.2019)
|
|
||
Tematické okruhy
1. Muslimské vpády, ustavení Dillíského sultanátu 2. Panovníci otrocké dynastie a dynastie Cháldží - expanze říše 3. Tughlakovci, vpád Timúra, kultura pod vlivem islámu, nová náboženská hnutí vzniklá kontaktem s islámem (náthové a súfíové, lingájati) 4. Bahmanský sultanát a nástupnické Dakšinské sultanáty 5. Jihoindická hinduistická říše Vidžajanagar 6. Slabost Dillíského sultanátu za Saídovců a Lódívců, situace v Indii před nástupem Mughalů 7. Příchod Portugalců na jih, charakteristika kolonialismu a jeho geneze 8. Mughalská říše - od Bábura k Akbarovi 9. Mughalská říše - Džahángír, Šáhdžahán a Aurangzéb, Maráthové za Šivádžího 10. Konec impéria a jeho nástupci, zápas o moc a nadvládu nad Indií - Mughalové po Aurangzébovi, Džátové, Maráthové, sikhové, Avadh 11. Východoindické společnosti a boj Evropanů o moc i území v 18. na přelomu 18. a 19. stol., Bengálské národní obrození, Indie před vypuknutím Povstání 12. Velké indické povstání, Indie korunní kolonií a vrcholný Rádž 13. Zrod indického nacionalismu, Indický národní kongres, neohinduismus, Muslimská liga, rozdělení Bengálska a hnutí svadéší, Indie do příchodu Gándhího 14. Gándhí jako otec a sjednotitel národa, neplodné konference a INC kampaně, teorie dvou národů, růst komunalismu, Indie za druhé světové války, vznik nezávislé Indie a Pákistánu Poslední úprava: Eclerová Zdeňka, Mgr. (02.05.2019)
|