|
|
|
||
Seminář je zaměřen prakticky. Dlouhodobým cílem semináře je soustředit, zkompletovat, elektronicky přepsat (pokud to už nebylo uděláno) a uspořádat Demlovu korespondenci, zejména tu, která začala před rokem 1917, mimořádně rozsáhlou a mimořádně rozptýlenou. Každý student či skupina studentů pracuje samostatně na určitém souboru dopisů: rukopisy je potřeba vyhledat ? zpravidla v archivu (největší známá část korespondence je v LA PNP Praha, letos bychom však měli více pracovat i ve vzdálenějších archivech, kromě Olomouce i v Brně a Jihlavě), anebo u někoho ze soukromých vlastníků, reprodukovat fotoaparátem, scannerem nebo xeroxem ? podle toho, co stav rukopisu a daná instituce či vlastník umožní; popíše je po technické stránce; pokud neexistuje přepis, dopisy přepíše, v další fázi je podle edičních zásad upraví a opatří poznámkami jak edičními, tak vysvětlivkami. Seminář zatím nemá jiný cíl než pořídit archiv reprodukcí a elektronickou edici pro čistě studijní účely; knižní edici nepřipravujeme, spíše k ní připravujeme do budoucna podmínky.
Semináře mají tedy hlavně pracovní ráz. Zároveň však všichni potřebujeme postupnou orientaci v primární literatuře, kterou je v tomto případě samo dílo Jakuba Demla. Součástí seminářů budou tedy také rozpravy o společné souvislé četbě Demlových knih, zahájené krátkým referátem (který by měl dílo v základě popsat nebo alespoň nastolit základní otázky a upozornit na souvislosti mezi ?postavami? a ?adresáty?, mezi žánry a reálnými dopisy, mezi reáliemi literárními a životními), přičemž každý, kdo zpracovává korespondenci, která k danému dílu něco říká, o této souvislosti rovněž věcně promluví. Navržené základní tituly najdete v seznamu primární literatury. Touto četbou seminář začne. Zhruba do konce října by si nově příchozí, kteří na žádném úkolu ještě nepracují, měli vybrat nějaký malý soubor korespondence či jednotlivý dopis (nemělo by jít o víc než dva tři dopisy), který by zpracoval podle zvolených edičních zásad, aby se seznámil s charakterem této práce. Úkol by měl zvládnout do konce listopadu. Pak se student rozhodne, zda bude pokračovat nějakým delším souborem, který by představoval časově náročnější úkol, který buď přesáhne do dalšího semestru, nebo může mít charakter samostatné seminární práce. Zejména v letním semestru (seminář je sice vždy jednosemestrální, ale stále pokračuje) podnikneme cesty na místa, o nichž korespondence pojednává (vloni i předloni jsme byli v Tasově; vloni jsme navštívili také místa Demlových pražských pobytů a jeho kněžská i jiná působiště na jihozápadní Moravě: Jinošov, Šebkovice, Babice, Jaroměřice, třebíčské gymnázium, kde Jakub Deml studoval, Telč a další místa; další delší cesta by měla směřovat do Staré a Nové Říše). Poslední úprava: Skovroňská Pavla, Mgr. (22.10.2008)
|
|
||
PRIMÁRNÍ LITERATURA K ČETBĚ (Uvedeno chronologicky podle samizdatové bibliografie Jiřího Dostála; při semináři chronologicky postupovat nebudeme, daná četba je rozvržena na DVA semestry)
1. SLOVO K OTČENÁŠI FRANTIŠKA BÍLKA Vydal Nový život v Novém Jičíně v listopadu 1904; 2. vyd. Pavla Kytlicová v Tasově v listopadu 1931 jalo svazek I. Úplného vydání spisů Jakuba Demla; 3. vydání v samizdatovém Díle Jakuba Demla v 10. svazku Bílek a Jenewein (edice VBF ? dostupné v knihovně Libri Prohibiti na Senovážném náměstí).
2. HOMILIE Vydal Jakub Deml v Třešti 1907 (STUDIUM sv. 8); viz též 13. svazek Díla Jakuba Demla Chléb a slovo.
3. NOTANTUR LUMINA Vydal Jakub Deml ve Staré Říši 1907 (STUDIUM sv. 9); tuto knihu jakuv Deml přepracoval a vydal v roce 1917 a 1931 jako PRVNÍ SVĚTLA; v roce 1996 vyšel v nakladatelství Arca JiMfa reprint vydání z roku 1931.
4. ROSNIČKA Vydal Jakub Deml v Šebkovicích 1912; 2. vyd. ? s novou předmluvou, dedikací a dodatky, bibliografie J. Váchala do r. 1927 ? vydala Pavla Kytlicová v Tasově v září 1927. 3. vydání Vetus Via Brno 1999.
5. HRAD SMRTI Vydal Jakub Deml na Královských Vinohradech 1912; 2. vyd. Pavla Kytlicová v Tasově 1925; spolu s TANCEM SMRTI je kniha zahrnuta do knihy MŮJ OČISTEC, který vydal R. Škeřík v Praze na jaře 1929 v edici Plejada. Reprint MÉHO OČISTCE vyšel v nakladatelství Votobia, Olomouc 1996. Reprint HRADU SMRTI podle vydání z roku 1912 vydala nakladatelství Jota a Arca JiMfa a Paseka v Praze 1992.
6. DOMŮ Vydal Jakub Deml na Královských Vinohradech r. 1913; 2. vyd. Pavla Kytlicová v Tasově v září 1928. Reprint druhého vydání vydalo nakladatelství JOTA a ARCA JIMFA, Brno 1990.
7. MOJI PŘÁTELÉ Vydal Jakub Deml na Královských Vinohradech v březnu 1913. Tato kniha vyšla za života Jakuba Demla celkem sedmkrát i v řadě různých vydání po jeho smrti. My budeme vycházet ze znění ve svazku Jakub Deml: Miriam ? Moji přátelé, Odeon 1990.
8. PRO BUDOUCÍ POUTNÍKY A POUTNICE Vydal Jakub Deml na Žižkově v září 1913. Reprint této knihy vydala Votobia, Olomouc 1995.
9. TANEC SMRTI Vydal Jakub Deml s pomocí České akademie císaře Fr. Josefa pro vědy, slovesnost a umění v Praze na podzim 1914. 2. vyd. Pavla Kytlicová v Tasově v srpnu 1927. 3. samostatné vydání Čs. spisovatel v Praze 1970. Spolu s HRADEM SMRTI je kniha zahrnuta do knihy MŮJ OČISTEC, vydal R. Škeřík v Praze na jaře 1929 v edici Plejada. Reprint MÉHO OČISTCE vyšel v nakladatelství Votobia, Olomouc 1996.
10. ŠLÉPĚJE První svazek vydal Jakub Deml v Jinošově v prosinci 1917, poslední, XXVI., v Tasově 1941. Přestože Šlépěje přesahují námi zvolené období, potřebujeme se s nimi nejdřív rámcově a pak i podrobně seznamovat jako s jedním ze základních zdrojů informací o Demlově životě i jeho adresátech. Protože jde o četbu, která by vydala sama na dva semestry, v letošním semináři nám půjde hlavně o ono rámcové seznámení s CELÝM souborem, pohromadě těžko dostupným (při té příležitosti tedy budeme muset navštívit některou z odborných knihoven nebo depozitář Národní knihovny ? Národní konzervační fond). Pro samostatnou četbu lze doporučit jednotlivé svazky, které vyšly samostatně po roce 1989: Šlépěje I ? III, Vetus Via, Brno 1998 Šlépěje X, Votobia, Brno 1993 Šlépěje XIV, Vetus Via, Brno 1999 Šlépěje XV, Vetus Via, Brno 1999 Šlépěje XVIII, Vetus Via, Brno 2001 Šlépěje XXIV ? Proč bychom se netěšili, Vetus Via, Brno 1998
11. MOHYLA Vydala Pavla Kytlicová v Tasově v září 1926. 2. vydání Vyšehrad 1941. My budeme vycházet z 3., rozšířeného vydání (do něhož byla zahrnuta i kniha Tepna, rovněž z roku 1926), Vyšehrad 1948.
12. MÉ SVĚDECTVÍ O OTOKARU BŘEZINOVI (1. a 2. vyd.) Vydal R. Škeřík v Praze v létě a na podzim 1931 jako 12. sv. edice Plejada. Reprint tohoto vydání vyšel ve Votobii, Olomouc 1994.
13. ZAPOMENUTÉ SVĚTLO Vydal Jakub Deml v Tasově na Dušičky 1934. Reprint vydaly Jota a Arca JiMfa, Brno a Třebíč 1991; vyšlo též v Chalupeckého výboru Sen jeden svítí, Odeon 1991, a samostatně v nakladatelství Hynek 1998.
14. VERŠE ČESKÉ Vydala M. R. Junová v Tasově v srpnu 1938.
Poslední úprava: Skovroňská Pavla, Mgr. (22.10.2008)
|
|
||
Práce na dohodnutém úkolu (edice, referát) a její dokončení, souvislá četba Demlových děl (zhruba jedna kniha za týden či dva ? podle charakteru, rozsahu i dostupnosti knihy, tempo by mělo být přirozené, asi jako pěší cesta, rozhodně ne pochod smrti)
Poslední úprava: Skovroňská Pavla, Mgr. (22.10.2008)
|
|
||
umět psát v editoru Word Poslední úprava: Skovroňská Pavla, Mgr. (22.10.2008)
|