PředmětyPředměty(verze: 978)
Předmět, akademický rok 2025/2026
   Přihlásit přes CAS
"Setkávání s Jiným. Reprezentace USA v české literatuře 19. a 20. století" - ABO100442
Anglický název: Coming to Terms with the Otherness: Representations of the U.S.A. in Czech Literature of the 19th and 20th Centuries
Zajišťuje: Ústav české literatury a komparatistiky (21-UCLK)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2013
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: Mgr. Josef Švéda, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
V kurzu budeme studovat a analyzovat rozličné reprezentace Spojených států amerických v české literatuře a kultuře od druhé poloviny devatenáctého století po první světovou válku. Metodologicky budeme vycházet z kulturních studií a kritické teorie. Posluchači se seznámí s konceptem "jiného" vypracovaným Edwardem Saidem a také s ostatními autory, kteří na něj metodologicky navazují (Todorova, Wolff). Využijeme též současné studie konceptualizující problém reprezentace v literatuře. V kurzu se zaměříme na mapování dis/kontinuit v literárních reprezentacích USA. Zajímat nás bude zobrazení jak samotných Američanů, tak původních obyvatel, černochů i Čechů žijících v Americe. Budeme si všímat též obrazu USA jako "země svobody", "země dolaru" apod. Psaní o Spojených státech amerických má v české literatuře dlouhou tradici, která sahá do druhé poloviny devatenáctého století k Josefu Václavu Sládkovi a dalším autorům. Hlavním primárním zdrojem pro analýzu proto budou literární texty (Havlasa, Albieri, Kuděj ad.), cestopisy (Sládek, Kořenský, Štolba, Herites), esejistika (Humpál-Zemanová), případně též vědecký diskurz (Štorch). Pozornost bude také věnována vytváření mýtu Divokého západu v české pop-kultuře (např. edice zábavných knížek F. Kytky). Konkrétní primární texty, které budou předmětem analýzy, stanovíme na počátku kurzu.
Poslední úprava: Skovroňská Pavla, Mgr. (17.09.2012)
Podmínky zakončení předmětu

Výstupem kurzu bude prezentace referátu na jeden z primárních či sekundárních zdrojů (případně odevzdání vlastní písemné práce na vybrané téma), aktivní účast v semináři a znalost všech probíraných textů.

 

Poslední úprava: Skovroňská Pavla, Mgr. (17.09.2012)
Literatura

Vybrané sekundární zdroje:

 

ARBEIT, Marcel (ed.). Bibliografie americké literatury v českých překladech. Olomouc: Votobia, 2000.

BOLTON, Jonathan (ed.). Nový historismus / New Historicism. Brno: Host, 2007

BARTHES, Roland. Mytologie. Praha: Dokořán, 2004.

DOSTÁLOVÁ, Ivana. O kovbojce a krváku, zvláště v českém prostředí. SPN: Praha, 1975.

FARIN, Klaus. Karel May: První německá pop-hvězda. Praha: Arcadia, 1994.

FOLSOM, James, K. The American Western Novel. New Haven: College&University Press, 1966.

FRABŠA, F. S. Čeští spisovatelé dnešní doby. Praha: Lidová tribuna, 1923.

GREENBLATT, Stephen. Podivuhodná vlastnictví. Zázraky Nového světa. Praha: Karolinum, 2004

GALLAGHER, Catherine; GREENBLATT, Stephen. Practicing New Historicism. Chicago: University of Chicago Press, 2001.

HALL, Stuart. Encoding/decoding. In: HALL, Stuart et al. Culture, Media, Language: Working Papers in Cultural Studies. London: Hutchinson Publishing, 1980.

INGE, Thomas (ed.). Handbook of American Popular Literature. Westport: Greenwood, 1988.

LEEUWEN, Theo van. Introducing Social Semiotics. London; New York: Routledge, 2005.

PAPOUŠEK, Vladimír. Česká literatura v Chicagu. Literární tvorba Čechoameričanů v letech 1880-1939. Olomouc: Votobia, 2001.

PEPRNÍK, Jaroslav. Amerika očima české literatury od vzniku USA po rok 2000 I-II. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002.

POLÁK, J. Americká cesta Josefa Václava Sládka. Olomouc, 1966.

POLÁK, J. Josef Václav Sládek. Praha, 1984.

POLIŠENSKÝ, Josef. Úvod do dějin vystěhovalectví do Ameriky 1. Obecné problémy dějin českého vystěhovalectví do Ameriky, 1848-1914. Praha 1992.

POLIŠENSKÝ, Josef. Úvod do dějin vystěhovalectví do Ameriky 2. Češi a Amerika. Praha 1996.

SAID, Edward. Orientalismus. Západní koncepce Orientu. Praha; Litomyšl: Paseka, 2008.

SOUKUP, Daniel. Rebelanti, tuláci a cikáni - domestikace jinakosti v Hálkově venkovské próze. Česká literatura, č. 6, roč. 58, 2010, s. 732-757.

SOUKUP, Daniel. Stereotypy, imagologie a literární hodnoty. In: FEDROVÁ, Daniela. Otázky českého kánonu. Sborník příspěvků z III. kongresu světové literárněvědné bohemistiky (sv. 1). Praha: ÚČL AV ČR, 2006, s. 622-630.

SOUKUP, Daniel. Oprávněnost obrazů Druhého. Svět literatury XVII, č. 35, s. 28-39.

ŠOLLE, Zdeněk. Vojta Náprstek a jeho doba. Praha : Felis, 1994.

TODOROVA, Maria. Imgaining the Balkans. Oxford: Oxford University Press, 2009.

VINSON, James (ed.). Twentieth-Century Western Writers. Detroit/London: Gale Research/Macmillan, 1982

VLHA, Marek. "Zůstaňte doma a poctivě se živte". Počátky masového vystěhovalectví z českých zemí v zrcadle soudobé beletrie. Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity, řada C 55, 2008, s. 79-9.

WOLFF, Larry. Inventing Eastern Europe. The Map of Civilization on the Mind of the Enlightenment. Stanford University Press, 1994.

ŽIŽEK, Slavoj. The Plague of Phantasies. London: Verso, 1997.

 

 

 

Poslední úprava: Skovroňská Pavla, Mgr. (17.09.2012)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK