Poslední úprava: prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc. (16.12.2019)
V přednášce se posluchači seznamují se základními zákonitostmi vzniku a vývoje zemského reliéfu, se zvětráváním hornin, s morfogenetickými procesy vnitřními i vnějšími a s tvary vzniklými jejich působením. Jsou vysvětleny předmět, rozdělení, historie a metody geomorfologie, reliéf jako systém a součást fyzickogeografické sféry a základní zákonitosti vývoje zemského povrchu. Dále jsou prezentovány poznatky o strukturní, klimatické a dynamické geomorfologii dna oceánů, moří a povrchu souší, o endogenních procesech a tvarech vzniklých jejich činností a o exogenních procesech a tvarech. Hlavní typy reliéfu Země jsou demonstrovány jako výsledek integrace variabilního působení těchto kategorií morfogenetických procesů v průběhu mladšího kenozoika.
Poslední úprava: prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc. (25.10.2019)
The lectures inform students about the basic laws of the origin and evolution of the Earths relief, about rock weathering, about both the internal and external morphogenetic processes and about landforms originated by their activities. Practical training is aimed at selected work methods of field interpretation work in geomorphology, and that under the form of student graphical papers, at presentation of samples and slides showing surface relief forms and types: object, division, development and methods of geomorphology, relief as a system and a part of the sphere of physical geography, the basic laws of the evolution of the Earths surface, structural and climatic geomorphology, morphostructure and morphosculpture, weathering processes, geomorphic value of rocks, structural and dynamic geomorphology of ocean and sea beds and of dry land, endogenic and exogenic morphogenetic processes and landforms originated by their activity, principal types of Earth relief.
Literatura
Poslední úprava: RNDr. Marek Křížek, Ph.D. (17.12.2019)
Demek J. (1987): Obecná geomorfologie. Academia Praha, 476 p.
Demek J., Zeman J. (1979): Typy reliéfu Země. Academia Praha, 327 p.
Horník S. a kol. (1986): Fyzická geografie, díl II. - SPN Praha, (geomorfologie str. 13-108).
Studentům je také předávána aktuální doporučená literatura a další studijní materiály o pokrocích v geomorfologii a fyzické geografii.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Marek Křížek, Ph.D. (17.12.2019)
Podmínka ukončení: úspěšné vykonání ústní zkoušky.
Sylabus
Poslední úprava: prof. RNDr. Vít Vilímek, CSc. (16.12.2019)
1. Předmět, rozdělení, vývoj a metody geomorfologie. Reliéf jako systém a součást fyzickogeografické sféry.
2. Základní zákonitosti vývoje zemského povrchu. Reliéf jako výsledek působení vnitřních a vnějších sil.
3. Koncepce uniformity a aktualismu v geomorfologii. Problematika stáří v geomorfologii.
4. Strukturní a klimatická geomorfologie. Morfostruktura a morfoskulptura.
5. Zvětrávací procesy. Geomorfologická hodnota hornin.
6. Strukturní a dynamická geomorfologie dna oceánů, moří a povrchu souší.
7. Endogenní morfogenetické procesy a tvary reliéfu. Orogeneze.