PředmětyPředměty(verze: 962)
Předmět, akademický rok 2011/2012
   Přihlásit přes CAS
V sobotu dne 19. 10. 2024 dojde k odstávce některých součástí informačního systému. Nedostupná bude zejména práce se soubory v modulech závěrečných prací. Svoje požadavky, prosím, odložte na pozdější dobu.
Diagnostika dětí - ON913012
Anglický název: Psychological Diagnostics of Childen
Zajišťuje: Katedra psychologie (41-KPSY)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2010 do 2011
Semestr: oba
E-Kredity: 3
Rozsah, examinace: 1/2, Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 39 [hodiny]
Počet míst: zimní:25 / 25 (30)
letní:neurčen / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: PhDr. Jana Procházková
Vyučující: PhDr. Jana Procházková
Prerekvizity : ON913011
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Cíl předmětu

Cílem kurzu je seznámení studentů se základy diagnostiky dětí a mladistvých

Poslední úprava: VIKTORO/PEDF.CUNI.CZ (11.05.2009)
Literatura

Baštecká, B., Goldmann,P.: Základy klinické psychologie. Portál, Praha, 2001

Hort,V.-Hrdlička,M.-Kocourková,J.: Dětská a adolescentní psychiatrie. Praha,Portál,2000

La Barre, F.: Jak mluví tělo.Neverbální chování v klinické praxi. Praha,Triton, 2001

Mezinárodní klasifikace nemocí 10.revize Praha, Psychiatr.centrum: Zprávy č.102,1992

Říčan,P.-Krejčířová,D. a kol.: Dětská klinická psychologie. 3.vydání Praha,Grada,1997

Říčan, P., Ženatý J.: K teorii a praxi projektivních metod. Psychodiagnostické testy, Bratislava,1988

Svoboda,M.(ed.),Krejčířová,D.,Vágnerová,M.: Psychodiagnostika dětí a dospívajících.

Praha, Portál, 2001

Vágnerová,M., Klégrová,J.: Poradenská psychologická diagnostika dětí a dospívajících. Praha, Karolinum, 2008

Manuály jednotlivých technik vydaných : Psychodiagnostika , Bratislava, Brno

Poslední úprava: VIKTORO/PEDF.CUNI.CZ (11.05.2009)
Sylabus

Studenti jsou seznámeni s přehledem jednotlivých technik zaměřených ke komplexní

či cílené diagnostice v klinické praxi s přihlédnutím k MKN 10.

.

Na počátku kurzu se studenti seznámí se strukturou diagnostiky dětí a mladistvých ?

  • úvodní fází,
  • vlastním vyšetřením,
  • jeho závěrem,
  • problematikou formulací psychologické zprávy.

Je důležité znát diference mezi charakteristikou :

  • testových metod
  • základních klinických metod ? pozorováním, rozhovorem a analýzou výtvorů.

Při diagnostice širokého spektra spadajícího do pásma dětí a mladistvých je nutné zvažovat specifičnost psychologického vyšetřování v závislosti na věku ? tedy :

  • dětí útlého věku,
  • dětí věku předškolního,
  • věku školního,
  • dětí dospívajících.

Dále je nezbytné zvažovat další faktory :

? faktory vývoje,

? faktory kritéria ke kterému se diagnostika vztahuje,

? faktory volby diagnostických metod, testové baterie

? faktory na straně vyšetřujícího, tedy vliv osobnosti psychologa na diagnostiku.

Nedílnou součástí diagnostiky je přítomnost etických problémů a nutnost respektu základních etických principů diagnostické práce.

Další částí kurzu je praktické seznámení s dílčími postupy, nejužívanějšími metodami a technikami

Diagnostika se dále člení podle zjišťování jednotlivých dílčích oblastí :

Diagnostika schopností

  • Diagnostika inteligence

( obecná pravidla diagnostiky inteligence, testy inteligence jako nejčastěji používané metody, hodnocení výsledků a jejich interpretace, problematika administrace testových metod a její variabilita )

  • Základní testy diagnostiky vývojové úrovně ? nejčastěji užívané u nás

( Vývojové škály sledující psychomotorický vývoj dětí : Gesell, Bayley,

Terman a úpravy TM

Wechslerovy testy a jejich modifikace WISC

Ravenovy testy

Amthauerův test struktury inteligence IST

Diagnostika paměťových schopností

  • nejčastěji používané testy paměťových schopností ? specifické paměťové testy krátkodobé paměti ? verbální, mechanické verbální paměti, sekvenční paměti, verbální asociační učení, verbální paměť pro smysluplné sdělení,
  • testy krátkodobé neverbální paměti ? abstraktní vizuální paměť ( Reyova komplexní figura ), vizuální sekvenční paměť, vizuální paměť pro smysluplné celky
  • metody k hodnocení střednědobé paměti
  • metody k vyšetření dlouhodobé paměti

Diagnostika pozornosti

  • screening vnějších projevů pozornostních funkcí
  • testy pozornosti ( číselný čtverec, test cesty, číselný obdélník

Diagnostika školní zralosti

  • sreeningové posouzení školní zralosti
  • podrobnější diagnostika školní zralosti připravenosti

( fonologická percepce, vizuální percepce, grafomotorické schopnosti, dg řeči, hodnocení úkolového chování, hodnocení úrovně mentálních schopností, hodnocení sociálně adaptivního chování

Diagnostika školních dovedností

  • specifická diagnostika čtení,
  • psaní,
  • matematických schopností a dovedností

Projektivní techniky užívané v diagnostice dětí a mladistvých zaměřené i na interpersonální vazby a vztahy a emoční prožívání

Tyto techniky můžeme členit podle způsobu reakcí :

  • asociační techniky
  • konstruktivní techniky
  • doplňovací techniky
  • techniky založené na výběru a řazení
  • expresivní metody

Podrobněji tedy :

  • kresebné testy
  • testy doplňování vět
  • CAT
  • Projekční vyprávěcí test
  • Projektivní interview
  • Bene- Anthony test rodinných vztahů
  • Sceno test
  • TAT
  • ADOR
  • Rosenzweigův test

Další diagnostika emočních stavů- dotazníky

  • dotazníky cílené na dílčí oblasti ( J.E.P.I. ?

Diagnostika specifických oblastí

  • lateralita
  • kognitivní zralost / deficit ( Edfeldtův reverzní test, Test obkreslování-Matějček, Frostigová

V průběhu kurzu se studenti seznámí s diagnostikou a technikami nejčastěji u nás užívanými, zároveň budou zvažovány i limity jejich užití a jejich adekvátnost v diagnostickém procesu.

V seminární části kurzu si frekventanti zároveň prakticky ověří schopnost práce s administrací technik, jejich vyhodnocením i interpretací a vypracováním cíleného závěru zjištěných dat s návaznou možnou prognostickou složkou komplexní diagnostiky.

Během celého kurzu jsou zvýrazňovány i etické problémy týkající se především diagnostiky dětí a etika sdělování výsledků rodičům, zadavatelům diagnostického vyšetření.

Vzhledem ke komplexnosti problematiky je podmínkou zkoušky aktivní účast studenta na semináři.

Poslední úprava: VIKTORO/PEDF.CUNI.CZ (11.05.2009)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK