PředmětyPředměty(verze: 962)
Předmět, akademický rok 2011/2012
   Přihlásit přes CAS
Molekulární biologie - ON2302003
Anglický název: Molecular Biology
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2010 do 2012
Semestr: letní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/0, KZ [HT]
Počet míst: 25 / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: RNDr. Lenka Pavlasová, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Lenka Pavlasová, Ph.D.
Záměnnost : O02302080
Je záměnnost pro: O02302080
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Kurz seznamuje studenty s vybranými otázkami z molekulární biologie. Pozornost je věnována těmto tématům: prokaryotní a eukaryotní buňka a jejich buněčný cyklus, zdroje a využívání energie organismy, složení a struktura proteinů a možnosti regulace jejich aktivity v buňce, složení a struktura membrán, typy transportu přes membránu, komunikace mezi buňkami, cytoskelet a jeho funkce v klidové i dělící se buňce, buněčný cyklus, jeho kontrola a poruchy jeho regulace, buněčná smrt, stavba, udržování a obnova tkání.
Poslední úprava: PAVLASO/PEDF.CUNI.CZ (21.02.2010)
Literatura

ALBERTS, B. a kol. 1998. Základy buněčné biologie. Úvod do molekulární biologie buňky. Ústí nad Labem: Espero Publishing. 630 s. ISBN 80-902906-2-0.

Prezentace vyučující - dostupné v Moodle.

Poslední úprava: PAVLASO/PEDF.CUNI.CZ (28.02.2011)
Sylabus

Obsah kurzu:

1. Buňka. Prokaryotní buňka, její součásti, buněčný cyklus. Eukaryotní buňka, její součásti, buněčný cyklus, mitóza, meióza.

2. Energie. Zdroje energie organismů na Zemi, základní charakteristiky těchto zdrojů a typy metabolismů, kterými jsou využívány. Základní principy získávání energie mechanismy vázanými na membrány. Porovnání mitochondrie a chloroplastu. Zásoby energie.

3. Proteiny. Složení a struktura proteinů. Regulace aktivity proteinů, regulace exprese genů, regulace rychlosti jejich odbourávání, kompartmentace, regulace navázáním další regulační molekuly. Motorové proteiny.

4. Membrány. Složení, struktura a základní vlastnosti membrány. Transportní systémy v membráně, přenašečové a kanálové proteiny. Pasivní a aktivní transport. Přenos proteinů přes membrány, přenos do jádra, do endoplazmatického retikula, mitochondrií, chloroplastů. Vezikulární transport.

5. Komunikace mezi buňkami. Čtyři základní druhy komunikace. Příjem signálu. Signální kaskáda. Receptory pro signální molekuly procházející a neprocházející membránou.

6. Cytoskelet. Charakteristika středních filament, mikrotubulů a aktinových vláken a jejich funkce. Funkce a změny cytoskeletu při dělení buněk.

7. Kontrola buněčného cyklu a buněčná smrt. Fáze buněčného cyklu. Systém regulace buněčného cyklu. Programovaná buněčná smrt a její příklady ve vývoji a v dospělých tkáních. Poruchy regulace obou procesů.

8. Tkáně. Základní charakteristika. Úloha extracelulární matrix u rostlinné a živočišné buňky. Epitely a mezibuněčné spoje. Udržování a obnova tkáně.

Poslední úprava: PAVLASO/PEDF.CUNI.CZ (21.02.2010)
Podmínky zakončení předmětu

písemné zkoušení v rozsahu odpřednášeného učiva, otázky ke zkoušce jsou dostupné v MOODLE

Poslední úprava: Pavlasová Lenka, RNDr., Ph.D. (26.10.2019)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK