Historický vývoj organismů pro biology - ON1302006
Anglický název: Evolution of Life for Biologists
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2011 do 2011
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/1, Z+Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (60)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
RNDr. Jan Řezníček, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
V úvodu jsou rekapitulovány základní metody a principy paleontologie a historické a stratigrafické geologie včetně problematiky vnímání a určování času a časových souvislostí. Přednášky jsou rozděleny na čtyři základní části: vývoj života a jednobuněčných organismů, vývoj rostlinstva, vývoj živočišstva a vývoj člověka. Tyto tématické celky jsou vždy probírány komplexně v geologickém a stratigrafickém kontextu daného období s důrazem na vzájemné paralely, evoluční souvislosti a paleobiogeografické jednotky. V rámci tohoto předmětu je komplexně probraná fylogeneze jednotlivých skupin organismů s důrazem na terestrické a extraterestrické faktory vývoje (extinkce, evoluční exploze, globální změny klimatu, paleogeografie).
Poslední úprava: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (29.11.2010)
Literatura

Odborná literatura:

DOSTÁL, P., TEODORIDIS, V., ZIEGLER, V., VANČATA, V. Historický vývoj organismů. PedF UK Praha. 2004.

DARWIN, CH. O vzniku druhů přírodním výběrem. ČSAV, Praha. 1953.

GOULD, S. J. et al. The Book of Life. Ebury Hutchinson, London. 1993.

CHLUPÁČ, I. et al. Geologická minulost České republiky. Academia, Praha. 2002.

KVAČEK, Z. et al. Základy systematické paleontologie I. Karolinum, Praha. 2001.

ROČEK, Z. Historie obratlovců. Evoluce, fylogeneze, systém. Academia, Praha. 2002.

Rozšiřující literatura:

PALMER, D. The Atlas of the Prehistoric World. Marshall Edition, London. 1999.

RAUP, D. M. Bad genes or Bad Luck ? Norton, Chicago. 1991.

STEARNS, S.C. The Evolution of Life Histories. Oxford University Press, Oxford 2002.

WICANDER, R & MONROE, J. S. Historical Geology: Evolution of Earth and Life Through Time. Chicago. 2003.

Studijní podpora (distanční materiály):

http://userweb.pedf.cuni.cz/kbio/Student/document.php

http://www.natur.cuni.cz/ugp/main/students.html#studmater

http://dir.yahoo.com/Science/Earth_Sciences/Paleontology/

Poslední úprava: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (29.11.2010)
Sylabus

Obsah kurzu:

l. Archaikum: Stratigrafie (definice základní pojmy,tj. stratigrafická jednotka, stratotyp, paratyp, stratigrafická hranice, litostratigrafické, biostratigrafické jednotky, jednotky magnetostratigrafické polarity, chronostratigrafické a geochronologické jednotky /eonotem-eon, eratem-éra, útvar-perioda, oddělení-epocha, stupeň-věk/ dělení geologického času /prekambrium, archaikum, proterozoikum, fanerozoikum, paleozoikum, kambrium, ordovik, silur, devon, karbon, perm, mezozoikum, trias, jura, křída, terciér, paleogén, paleocén, eocén, oligocén, neogén, miocén, pliocén, kvartér, pleistocén, holocén; Archaikum: vymezení a dělení archaika /hadean/, vývoj zemské kůry, hydrosféry, atmosféry (protoatmosféra, deuteroatmosféra, kyslíkatá atmosféra), charakteristické horniny, vznik života (chemická a biologická evoluce), organický svět (skupina Warrawoona, Onverwacht, Fig Tree, Bulawayan a Pongola), ložiska BIF a uraninitu, formace ISSUA, archaické kratony.

2. Proterozoikum: vymezení a dělení proterozoika /epiproterozoiukum, eokambrium/, geologické procesy, lineární orogény, desková tektonika, zalednění, Protopangea /Pangea I/, Mezogea, kadomská orogeneze, paleogeografie proterozoika, charakteristické horniny,organický svět (souvrství Gunflint, Back Spring, Bitter Spring), metazoa (Ediacara), vymírání.

3. Paleozoikum (kambrium): vymezení a dělení kambria, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, organický svět /kambrická exploze a diferenciace skupiny metazoa/, FSF, Burgeské břidlice, Chengiiang.

4. Paleozoikum (ordovik): vymezení a dělení ordoviku, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, vymírání, organický svět + evoluční novinky.

5. Paleozoikum (silur): vymezení a dělení siluru, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, organický svět + evoluční novinky.

6. Paleozoikum (devon): vymezení a dělení devonu, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, vymírání, organický svět + evoluční novinky.

7. Paleozoikum (karbon, perm): Karbon ? vymezení a dělení karbonu /kontinentální a mořské členění/, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, charakteristický sedimenty, organický svět + evoluční novinky; Perm ? vymezení a dělení permu /kontinentální a mořské členění/, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, plutonismus, variscidy střední a západní Evropy, vymírání, organický svět + evoluční novinky.

8. Mezozoikum (trias): vymezení a dělení triasu, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, vymírání, charakteristický sedimenty, organický svět + evoluční novinky.

9. Mezozoikum (jura): vymezení a dělení jury, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, vymírání, organický svět + evoluční novinky.

10. Mezozoikum (křída): vymezení a dělení křídy, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, charakteristické sedimenty, vymírání, organický svět + evoluční novinky.

11. Terciér (paleogén, neogén): Paleogén ? vymezení a dělení paleogénu, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, orogeneze, vymírání, organický svět + evoluční novinky; Neogén ? vymezení a dělení neogénu /zapadní a centrální Paratethyda/, paleogeografie, Paratethyda, eustatické pohyby a klima, messinský event, orogeneze, charakteristické sedimenty terciéru, organický svět + evoluční novinky.

12. Kvartér: vymezení a dělení kvartéru /alpský a severoevropský systém/, paleogeografie, eustatické pohyby a klima, glaciál (klima, charakteristické sedimenty a procesy), interglaciál (klima, charakteristické sedimenty a procesy), stadiál, interstadiál, geografické dosahy ledovců během pleistocénu, holocén (klima) orogeneze, organický svět + evoluční novinky.

Poslední úprava: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (18.01.2012)
Podmínky zakončení předmětu

Ústní zkouška, znalost učiva v rozsahu sylabu.

Poslední úprava: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (28.07.2014)