|
|
|
||
Cílem předmětu je seznámení s problematikou vztahů mezi kulturou a psychikou. Mezi hlavní témata patří:
- pojetí kultury v psychologii
- tři přístupy ke zkoumání vztahu kultury a psychologie
- cross-kulturní psychologie
- kulturní psychologie
- ?domorodá? (indigenous) psychologie
- témata cross-kulturní psychologie
- transkulturní zobecnitelnost sociálně psychologických fenoménů (například stereotypizace, atribucí, skupinových jevů,
dělby rolí atd.)
- kolektivismus-individualismus (H. Triandis)
- sebepojetí (H. Markusová)
- hodnoty (S. Schwartz)
- témata kulturní psychologie
- kritika mainstreamu sociální psychologie a osobnosti (R. Shweder, R. D´Andrade)
- vzájemná zakotvenost psýché a kultury (R. Shweder, R. LeVine)
- inspirace kulturní antropologií
- universalita bez universalismu
- témata ?domorodé? psychologie
- vyrovnávání se s importem americké psychologie (Kanada, Evropa, Indie, Japonsko)
- vznikání vlastních škol a směrů
- hledání vlastních kořenů a kulturně specifických témat
Poslední úprava: Bittnerová Dana, PhDr., CSc. (10.05.2007)
|
|
||
Cílem kurzu je seznámení s problematikou vztahů mezi kulturou a psychikou. Poslední úprava: VIKTORO/PEDF.CUNI.CZ (07.05.2009)
|
|
||
Allport, G. W. (2004) O povaze předsudků. Praha: Prostor. (Originál 1954.) Berry, J. W., Poortinga, Y. H., Segall, M. H., Dasen, P. R. (2002) Cross-Cultural Psychology: Research and Applications. 2nd ed. Cambridge: Cambridge University Press.
Články publikované zejména v časopisech: ? Asian Journal of Social Psychology ? Cross-Cultural Research ? Culture and Psychology ? Ethos: Journal of the Society for Psychological Anthropology ? International Journal of Psychology ? Journal of Cross-Cultural Psychology. Poslední úprava: VIKTORO/PEDF.CUNI.CZ (07.05.2009)
|
|
||
Kurz sestává ze 12-13 přednášek. V jejich průběhu budou studenti seznamováni především s problematikou shod a odlišností chování a prožívání lidí v různých kulturách a s otázkami možnosti zobecnit výsledky výzkumů získaných v jedné kultuře na osoby a podmínky existující v kultuře jiné. Přednášky budou doplněny diskusí literatury, která bude studentům zadána k četbě. Hlavní probíraná témata: A) Shody a odlišnosti v chování lidí v různých kulturách: ? pojetí kultury v psychologii ? přístupy ke zkoumání vztahu kultury a psychologie ? cross-kulturní psychologie ? kulturní psychologie ? ?domorodá? (indigenous) psychologie ? kulturní transmise a vývoj jedince ? kulturní a biologická transmise ? raný vývoj a péče o dítě ? enkulturace a socializace ? morální vývoj ? konceptualizace vývoje ? sociální chování ? sociokulturní kontext chování ? normy a konformita ? hodnoty ? individualismus a kolektivismus ? sociální kognice ? genderové chování ? osobnost ? osobnostní rysy v různých kulturách ? self v sociálním kontextu ? sociální a kulturní identita, sebepojetí ? konceptualizace osoby a osobnosti ? změněné stavy vědomí ? poznávání ? obecná inteligence ? genetická epistemologie ? kognitivní styly ? kognice v kontextu ? jazyk ? lingvistický vývoj ? lingvistická relativita ? jazykové univerzálie ? bilingvismus ? emoce ? chápání druhých ? emoční univerzálie ? emoce jako kulturní stavy ? přístupy ke zkoumání emocí ? percepce ? historické kořeny ? senzorické funkce ? percepce obrazců a tvarů ? rozpoznávání obličejů ? psychologická estetika
B) Hlavní výzkumné strategie: ? přístupy inspirované kulturní antropologií: ? pojetí kultury ? etnografie ? psychologická antropologie ? kognitivní antropologie ? biologie a kultura ? evoluce a adaptace ? behaviorální genetika ? etologie a sociobiologie ? modely transmise kultury ? metodologická úskalí ? kvantitativní a kvalitativní metody ? projektování komparativní zkoumání ? psychologická data v kulturním kontextu ? analýza ekvivalence ? teoretické problémy kulturní psychologie ? absolutní, relativní a univerzální ? konceptualizace vztahů psyché ? kultura ? kritika mainstreamu psychologie (zejména sociální psychologie a osobnosti) ? vyrovnávání se s importem americké psychologie ? vznikání vlastních škol a směrů ? hledání vlastních kořenů a kulturně specifických témat
C) Vybraná témata z kulturní psychologie: ? akulturace a vztahy mezi kulturami ? pluralistické společnosti ? akulturace ? strategie vytváření vztahů mezi kulturami ? psychologická akulturace ? adaptace ? vztahy mezi kulturami ? multikulturalismus ? kultura, zdraví a kvalita života ? kultura a zdraví ? psychopatologie v různých kulturách ? pozitivní duševní zdraví ? kvalita života v různých kulturách ? kultura a chování podporující zdraví ? ekologie, populace a zdraví.
ZAČLENĚNÍ KURZU: Kurz Psychologie kultury rozšiřuje řadu dalších kurzů, zejména kurzy sociální psychologie, vývojové psychologie, psychologie osobnosti a obecné psychologie. Některá témata navazují na témata, která jsou přednášena v kurzu kulturní antropologie. Poslední úprava: VIKTORO/PEDF.CUNI.CZ (07.05.2009)
|