Posláním tohoto převážně teoretického předmětu je docílit u studentů v oblasti multimediálních systémů osvojení si základních pojmů z dané oblasti, pochopení obecných principů a způsobu práce s multimediálním materiálem a systémy pro jeho zpracování a tím vytvořit u studentů předpoklady pro efektivní práci při tvorbě a zpracování multimédií na počítači prostřednictvím příslušného programového i hardwarového vybavení. Cílem předmětu je sjednotit v návaznosti na předměty z oblasti počítačové grafiky příslušné vědomosti a dovednosti studentů, zabezpečit osvojení základních pojmů a příslušného teoretického aparátu z oblasti vnímání, využití a tvorby multimédií a současně navodit osvojení potřebných činností při ovládání multimediálního prostředí osobního počítače včetně dalších vybraných zařízení využívaných v multimediálních systémech. Předmět je obsahově orientován na problematiku vnímání zvuku a obrazu, analogové a digitální zpracování signálu, záznam, reprodukce, kódování zvuku a obrazu, formáty zvukových a obrazových souborů, kompresi obrazových a zvukových dat a parametry příslušného programového vybavení.
Poslední úprava: Jeřábek Tomáš, PhDr., Ph.D. (15.09.2011)
The aim of this mostly theoretical subject is to achive at students the learning the basic terms and concepts in the field of multimedia systems, understanding the general principles and how to work with multimedia materials and systems for processing these materials and thus to create the preconditions for effective work in the creation and processing of multimedia on computer. In response to student's knowledge and skills acquired from previous subjects in the field of computer graphics the goal of this subject is to unify and ensure the students' knowledge and skills and the theoretical apparatus of the perception, usage and creation of multimedia. Also to induce learning the activities required to control the multimedia PC environment including other selected equipment used in multimedia systems. The content of the course is focused on issues on the perception of sound and image, analog and digital signal processing, recording, reproduction, audio and video encoding, formats and files, compressed video and audio data and parameters of the appropriate software.
Poslední úprava: Jeřábek Tomáš, PhDr., Ph.D. (15.09.2011)
Literatura
CALVERLEY, G., CHILDS, M., SCHNIEDERS, L. Video for education. Lulu.com, 2008.
ČADA, O. Digitální video krok za krokem. Praha : Grafika Publishing, 2002.
FINNEY, A., ENGLAND, E. Managing Multimedia: Project Management for Interactive Media. Boston : Addison-Wesley, 2002.
KOHOUTKOVA, J. Hypermedia Interfaces to Relational Data Structures. Amsterdam : Universiteit van Amsterdam, 2003.
KOPECKÝ, P. Základy elektronického zvuku a jeho kreativní zpracování. Praha: FAMU, Katedra zvukové tvorby, 2008, 1.vydání. ISBN 80-7331-121-6
MYSLÍN, J. Digitální video v praxi. Praha : Computer Media, 2005.
PECINOVSKÝ, J. Digitální video. Praha : Grada Publishing a. s., 2009.
SOUKUP, J. PEJSAR, Z., BALCAROVÁ, A. Multimédia ve výuce. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 2004.
ZAHRADNÍK, J. Základy audiovizuální tvorby. 1. vydání. SPŠST, 2006.