Cílem předmětu je zdokonalovat základní návyky při kolektivní hlasové výchově ve sboru, při nácviku a interpretaci sborového repertoáru.
Základní tématické okruhy:
Význam pěvecké výchovy ve sboru. Systém pěveckých dovedností, základy pěvecké techniky, hlasová hygiena. Druhy rozezpívání sboru, pěvecká cvičení teoreticky i prakticky. Souvislosti nepřesné intonace sboru s nedostatky v pěvecké výchově. Aplikace získaných dovedností při studiu a rozboru partitury z hlediska její pěvecké obtížnosti. Ověřování vlastních interpretačních názorů v nácviku sborových skladeb a v následné diskusi.
Poslední úprava: Veverková Jana, Mgr. et Mgr. (14.09.2019)
Literatura
KOLÁŘ, J.; ROB, J.; ŠTÍBROVÁ, I. Sborový zpěv a řízení sboru I. Praha : Karolinum, 1988. 304 s. ISBN 80-7184-556-6 KOVAŘÍK, V. Sborový zpěv na střední pedagogické škole. Praha: SPN, 1984. TICHÁ, A. Hlasová výchova v dětském sboru prostřednictvím her a motivací. Praha: NIPOS, 2004. ISBN 80-7068-186-1. STAŠEK, Č. ABC začínajícího sbormistra. Praha: Supraphon, 1981. VRCHOTOVÁ-PÁTOVÁ, J. Práce hlasového poradce v pěveckém sboru. Jihlava : ÚKVČ Praha a Dům kultury ROH v Jihlavě, 1987.
Poslední úprava: Veverková Jana, Mgr. et Mgr. (14.09.2019)
Požadavky ke zkoušce
Požadavky k zápočtu: průběžně orientace v probírané problematice. Praktické výstupy ve smíšeném nebo komorním fakultním sboru s následným rozborem. Rozezpívání bez klavíru. Udávání tónů pomocí ladičky. Písemně: komentovaný písemný zápis rozezpívání tří různých pěveckých sborů (mužský nebo ženský,dětský, smíšený), rozsah 5 -10 cvičení.
Poslední úprava: Veverková Jana, Mgr. et Mgr. (14.09.2019)
Sylabus
Druhy rozezpívání sboru, pěvecká cvičení teoreticky i prakticky. Souvislosti nepřesné intonace sboru s nedostatky v pěvecké výchově. Aplikace získaných teoretických poznatků a praktických dovedností při studiu a rozboru partitury z hlediska její pěvecké obtížnosti a výběr vhodných hlasových cvičení řešících danou problematiku.
Poslední úprava: Veverková Jana, Mgr. et Mgr. (14.09.2019)