|
|
|
||
Komplexní jazykové rozbory
Požadavky k zápočtu: aktivní účast v semináři, samostatný písemný jazykový rozbor vybraného textu
Anotace: Praktický předmět: jazykověanalytická práce s autentickými texty.
Cíl kurzu: Prohloubit a usouvztažnit poznatky a dovednosti získané v jazykových předmětech v prvních dvou ročnících studia a aplikovat je na konkrétní textový materiál.
Obsah kurzu: Předmětem semináře jsou komplexní analýzy textů z různých komunikačních sfér. Rozbor se týká komunikační situace, výstavby textu, stavby syntaktické i morfematické, dále sémantické, slovotvorné a morfologické stánky slova, vztahu fonetické a grafické podoby textu a vlivu všech sledovaných složek na styl. Zvláštní pozornost je věnována textům defektním a jejich korektuře.
Literatura:
ČECHOVÁ, M., a kol. Komplexní jazykové rozbory. Praha: SPN, 1996. ČECHOVÁ, M., a kol. Čeština - řeč a jazyk. Praha: ISV, 2000. Příruční mluvnice češtiny. Praha: NLN, 2001. ČECHOVÁ, M., a kol. Současná česká stylistika. Praha: ISV, 2003. Výkladové slovníky současné češtiny: SSČ, SSJČ, ASCS, NSČ. Dále literatura předepsaná pro jazykové disciplíny studované v prvních dvou ročnících studia a příležitostně další odborná literatura.
Poslední úprava: Janovec Ladislav, PhDr., Ph.D. (31.01.2019)
|
|
||
Zakončení předmětu: za písemnou práci - komplexní jazykový rozbor textu podle zadaných úkolů. Písemná práce má pouze jeden opravný termín. Termín písemné práce: předposlední seminář 7. 5. 2019, resp. 9. 5. 2019. Termín opravné písemné práce: poslední seminář 16. 5. 2019.
Informace pro seminář dr. Sojky: Semináře probíhají formou četby a analýzy autentických textů Podmínky udělení zápočtu: aktivní účast na semináři, maximálně 2 absence, písemná práce Instrukce k písemné práci: formálním vzorem budou texty analyzované v semináři; práce musí obsahovat autentický, stylově dostatečně vyhraněný text (max. půl strany formátu A4) a tři otázky: první otázka se týká všestranné analýzy daného textu (styl, funkce textu, postup, útvar, jazykové prostředky; druhá otázka je obecnější a vztahuje se ke konkrétnímu jazykovému jevu (či jevům), který (které) lze v textu pozorovat (např. bude-li v textu hojný výskyt adjektiv, může se otázka týkat skloňování či slovotvorby); třetí otázka je zcela obecná a k textu se nevztahuje (např. všestranná charakteristika slovního druhu, charakteristika konkrétního větného členu atd.); všechny tři otázky budou samozřejmě v práci i zodpovězeny, a to v rozsahu, který lze předpokládat u státní závěrečné zkoušky (tedy s ohledem na skutečnost, že u SZZ je k dispozici čtvrthodinová příprava) Datum odevzdání práce: do 4. 5. 2018 Poslední úprava: Janovec Ladislav, PhDr., Ph.D. (31.01.2019)
|