Studenti se seznámí s konceptem práv dítěte a jeho filosofickými a psychologickými východisky a jsou vedeni k jejich pedagogické aplikaci. V kurzu přispíváme k analýze stavu uplatňování práv dítěte na úrovni vzdělávací politiky ČR, včetně vzdělávacích programů, na základě mezinárodního konsensu. Srovnáváme teoretický model pro prostředí školy a třídy a různá pojetí školní výchovy k právům dítěte včetně pedagogických postupů a prostředků. Studenti mají prostor k ujasňování si názorů a jejich zveřejňování, k srovnávání vlastních přístupů mezi sebou, k reflektování konkrétních případů ze školní reality a k vyzkoušení si vybraných výukových prostředků. Cílem je, aby studenti byli schopni pedagogicky reflektovat otázku práv dítěte ve vzdělávání a připravili se k vlastní implementaci práv dítěte v prostředí školy.
Poslední úprava: STARY (22.09.2005)
The course provides a broad perspective on the general theme of children and their rights. Lecture present a multi-disciplinary view of the needs and rights of childhood focusing on legal rights, on the treatment of children throughout history of rights of the child, current international efforts to promote the wellbeing of children, the role of the family and of the school, the need for special treatment for handicapped or gifted children, and the environmental circumstances necessary for the development of the child in the school.
Poslední úprava: STARY (22.09.2005)
Literatura
BŮŽEK, A; MICHALÍK, J. Informatorium (nejen) o právech dítěte se zřetelem k otázkám výchovy a vzdělávání. Olomouc: Univerzita Palackého, 2000.
FARMER, R. Children's Rights and Self-Actualisation Theory. Education, 103, 1982, č.1, s. 254- 258.
FRANKLIN, B. (ed.). The Rights of Children. Oxford/ New York: Basil Blackwell, 1986.
HAMMARBERG, T. A School for Children with Rights. UNICEF, 1997.
KOVAŘÍK, J. a kol. Dětská práva, právní povědomí, participace dětí a sociální služby. České Budějovice: JČU - Zdravotně sociální fakulta, 2001, s. 31- 37.
HART, S. N. From Property to Person Status. Historical Perspective in Children's Rights. American Psychologist, 45, 1991, č. 1, s. 53- 59.
HODGIN, R.; NEWELL, P. Implementation Handbook for the Rights of the Child. UNICEF, 1998.
HOLKOVIČ, L'.; KALICKÁ, L'.; SAMUHELOVÁ, M. Dodržiavanie práv dieťaťa. Výsledky výskumu. Bratislava: ÚEP SAV, 1993.
HRADEČNÁ, M. a kol. Vybrané problémy sociální pedagogiky. Praha: Karolinum, 1995.
HRADEČNÁ, M.; HEJLOVÁ, H.;NOVOTNÁ- DĚDEČKOVÁ, J. Práce učitele s právy dítěte. Praha: SVI PedF UK, 1996.
NOVOTNÁ, J. Práva dítěte jako výzva k humanizaci školy. In WALTEROVÁ, E. a kol. Úloha školy v rozvoji vzdělanosti, kap. 5. 2, s. 205- 221. Brno: Paido 2004.
PAVLOVIČ, Z. Psihološke pravice otroka. Radovjica: Didakta, 1993.
DĚDEČKOVÁ, J.; HEJLOVÁ, H. (ed.) Dětská práva. Dokumenty a informační materiály o ochraně dětí. Praha: PÚ JAK ČSAV, 1991.
TORELLI, M. (ed.) La protection des droits des enfants. Paris: PUF, 1979.
Úmluva o právech dítěte. Dokument, VS OSN 1989, FS ČSFR, 1990.
VEERMAN, P. E. The Rights of the Child and the Changing Image of Childhood. Dordrecht/ Boston/ London: Nijhoff Publishers, 1992.
WORFOLD, V. L. A Philosophical Justification for Children's Rights. Harvard Educational Review, 44, 1974, č. 1, s. 142- 157.
Young Voices. Opinion Survey of Children and Young People in Europe and Central Asia. Geneva: UNICEF, 2001.
Poslední úprava: STARY (22.09.2005)
Sylabus -
Současné pojetí práv dítěte
Práva dítěte jsou interpretována nejen jako předmět dodržování právní normy, ale také jako psychologická a pedagogická otázka možností rozvoje dítěte a naplňování jeho seberealizačních práv v jeho výchovném prostředí.
Geneze práv dítěte.
Specifika PD - pojetí lidských práv, lidská práva a práva dítěte, pojetí dětství a dítěte a přiznání práv, status dítěte, dítě jako nositel práv a odpovědností, role dospělých v přiznávání práv - problém vyváženosti práv protektivních a sebeurčujících a míry poskytovaných práv.
Koncepce PD - pojetí práv dítěte a vliv humanistické psychologie a sebeaktualizační teorie, charakter, druhy PD s důrazem na práva psychologická, funkce PD, skupiny dětí se zvláštními potřebami ochrany a péče a jejich specifická práva.
Artikulace PD - výklad Úmluvy o právech dítěte OSN, další mezinárodní a evropské dokumenty k PD.
PD a prostředí jejich uplatňování
Rodinné prostředí - rodina v mezinárodním právu (úloha rodiny, ochrana rodiny, pozice rodiny, vztah dítě a rodina), popis současné rodiny západního typu, rodina a práva dítěte ve vztazích - vnitřní vztahy, vztahy k příbuzenstvu, rodina a škola, rodina a stát, charakteristika současné české rodiny, dítě ohrožené rodinným prostředím, syndrom CAN, práva rodičů a odpovědnost rodičů, strategie rodiny vůči vnějšímu prostředí, podmínky funkční rodiny.
Škola jako prostor poskytování práv - zásady, cíle a principy PD ve vzdělávání, práva, odpovědnosti a pojetí výchovy, práva dítěte a jednotlivé funkce školy.
Podmínky implementace
Politika - jako věc veřejná, politika státu, regionální a komunální, prováděcí a kontrolní mechanismy a instituce.
Prostředí rodiny - pojetí výchovy, výchovné strategie.
Prostředí školy - vnější: zákonné normy, nařízení, národní kurikulum, standardy, vzdělávací programy; vnitřní: přijatý vzdělávací program, vize, programy a cíle školy, školní řád, způsob řízení, pojetí výuky, formy a metody vyučování; učitel: profesní etika, úkoly učitele při implementaci práv dítěte, ovlivňující faktory, děti jako aktéři ve vyučování a životě školy.
Přehled o stavu naplňování PD
Výsledky výzkumů mezinárodních a pro ČR, Národní zprávy o plnění Úmluvy o právech dítěte pro mezinárodní komisi UNICEF.
Instituce a organizace zabývající se PD mezinárodní a v ČR.
Personality psychology and self-actualization theory, needs and rights.
Statement of rights of child in acts.
Environment and implementation of rights of child
Home environment - family in international law, relationships, family and school, family and state, syndrome CAN.
School - providing of the rights, education with rights and for rights, educational principles and goals, functions and roles of the school.
Preconditions of implementation of rights of child
Politics toward children, educational policy, performance and control mechanism.
Family - nurture, upbringings and rights and duties, strategies.
School - educational law, norms, standards, national curriculum, educational programs; vision of school, goals and aims in school, management; teacher - teacher's ethic, professional code, role, duties, function; child as participant in schooling and school live.
State of affaires in performance of rights of child in school
Surveys of international and national researches, national reports.